Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ani Bel Ağrısı (Akut Lumbalji)

Bel ağrısı bütün dünyada, baş ağrısından sonra en sık rastlanan şikayettir. Günümüz modern toplum alışkanlıkları, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve stres nedeniyle artan bel ağrısı vakaları insanların %80’ini etkilemektedir. En sık 30-50 yaş arası bireyleri etkileyen bel ağrısı, zaman içinde gelişebildiği gibi aniden de ortaya çıkabilir ve toplumdaki iş gücü kaybının temel sebeplerinden biridir. Bel ağrısı oluşma riski yaşın artmasıyla birlikte artış gösterir ve her iki cinsiyet sorundan aynı oranda etkilenir.

Ani Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı lumbalji olarak bilinen, disk ve omurga yapılarında ortaya çıkan bozulmalarla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ani başlayan bel ağrısı ise akut lumbalji olarak adlandırılır ve genellikle son 6 hafta içinde ortaya çıkan ağrıları tanımlamak için kullanılır. Bel ağrısı vakalarının %90’ı ani başlar. Kronik bel ağrısında ise şikayetler 3 ay veya daha uzun sürelidir.

Ani Bel Ağrısı (Akut Lumbalji)

Ani Bel Ağrısı Neden Olur?

Bel ağrısı birden fazla sebep kaynaklı olabilir. Temel olarak bel ağrısı beli destekleyen kas, bağ ve tendonların anormal şekilde gerilmesi veya zorlanması nedeniyle ortaya çıkar. Akut bel ağrısının en sık görülen tipi mekanik bel ağrılarıdır. Bu tip ağrılar fiziksel hareketle birlikte artarken dinlenme sırasında azalır. Sıklıkla bel bölgesi kasları, omurilik zarı ve eklem bağlarındaki aşırı zorlanmadan kaynaklanır. Kimi durumlarda stres gibi sinirsel gerginlikler de mekanik bel ağrılarına neden olabilir.

 • Spor yaralanmaları,
 • Ani travmalar,
 • Aşırı zorlamalar,
 • Aşırı kilo,
 • Gebelik,
 • Postür bozuklukları,
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmak ve hareket etmemek

de akut bel ağrısı riskini artırır.

Nedenini saptamanın bir hayli zor olduğu akut lumbalji omurlar arasındaki disklerin fıtıklaşmasından veya eklemlerin kireçlenmesinden dolayı gelişebilir. Ayrıca omurga kırıkları, omurga enfeksiyonları ve omurga tümörleri de bel ağrısının etkenleri arasındadır. Ek olarak; böbrek, prostat, bağırsak ve mesane rahatsızlığı gibi vücudun başka bölgelerinde meydana gelen sorunlar bel ağrısıyla birlikte gelişebilir.

Akut Lumbalji Belirtileri

Akut lumbaljinin en önemli belirtisi fiziksel aktivite sırasında artan, dinlenmeyle hafifleyen ağrıdır. Kas spazmı, aşırı zorlama, sigara gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanan bu durum bel kaslarındaki güçsüzlükten kaynaklanır. Buna bağlı olarak ağrı bıçak gibi saplanan ağrı eğilimindedir ve yanma hissiyle birlikte gelişir. Akut lumbalji vakalarında ağrı bacaklara veya kalçaya yayılmaz ve birkaç gün içinde hafifler, birkaç hafta içinde büyük oranda geçer.

Akut Lumbalji Tedavi Yöntemleri

Akut lumbalji ağrıları çoğunlukla kendiliğinden geçme eğilimindedir.İstirahat, egzersiz ve ağrı kesici ilaç kullanımı akut lumbaljinin hafiflemesini sağlar. Hastaların bu sırada omurga sağlığına önem göstermesi gerekir, aksi halde ani başlayan bel ağrısı disklerde kalıcı hasar bırakarak bel fıtığına dönüşebilir. Akut lumbaljinin nedenini kesin olarak bulmak pek mümkün olmaz ve tanılamaya radyolojik görüntülemeler yardımcı olmaz. Sebep genellikle hasta öyküsü ile klinik muayene yardımıyla belirlenir.

Akut bel ağrısı günlük işleri yapmayı engellemeyen ve tolere edilebilir ağrılardır. Hastalara ağrının çok şiddetli olmaması halinde yatak istirahatı önerilmez ve günlük aktiviteleri devam ettirmesi söylenir. Fiziksel aktivite; kas ve yumuşak doku gerilmeleri nedeniyle bölgede oluşan basıyı gidermeye yardımcı olur. Kan akış hızının artması bölgenin rahatlatılmasında etkilidir. Bunun yanı sıra; ağrı kesici ilaç kullanımı ve çok kısa süreli bir yatak istirahati de gerekebilir. Tedavide hedeflenen kişinin en kısa sürede normal yaşamına dönmesi ve günlük eylemlerini sürdürülebilir hale gelmesidir. Bunun için bel ağrısına yönelik özel fizik tedavi hareketleri yapılabilir, yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler uygulanabilir.

 • Düzenli egzersiz bilinci kazanmak,
 • Fazla kilolardan kurtulmak,
 • Tütün ve tütün ürünleri kullanmamak,
 • Su içmeye özen göstermek,
 • Sağlıklı postür alışkanlıkları kazanmak,
 • Beli zorlayıcı hareketlerden uzak durmak,
 • Beli soğuktan ve fiziksel travmalardan korumak

gibi önlemler bel ağrısı şikayetinin ortaya çıkmasını engeller.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp