Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.4]

Ayağa Kalkerken Oluşan Bel Ağrısı

Tüm dünyada baş ağrılarından sonra en sık yaşanan ağrı türü bel ağrılarıdır. Söz konusu ağrılar oturup kalkarken ya da eğilip kalkarken meydana gelebilir. Zaman zaman bel ağrısına çeşitli belirtiler de eşlik edebilir.

En doğru tedavi yönteminin uygulanabilmesi için öncelikle bel ağrısının kaynağının tespit edilmesi büyük önem taşır. Bu yüzden ağrılar başladığı an bir doktora görünmek ve tedavi sürecini başlatmak gerekir.

Ayağa kalktığınız zamanlarda belde hissedilen hafif şiddetteki bir ağrı genellikle kas spazmı ya da kas gerginliği gibi bir durumda kaynaklanır. Fakat ağrının şiddeti yüksekse bu durum daha ciddi bir probleme bağlı olarak gelişmiş olabilir. Söz konusu problemlerin detaylarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Siyatik

Siyatik genellikle bel fıtığından kaynaklanır. Omurgada bulunan disklerin omurga içerisindeki siyatik sinirlere baskı yapması durumunda bir ya da iki bacağın alt kısmında bir basınç, yanma ya da şiddetli ağrı gerçekleşebilir. Siyatik semptomlarının artması, kişinin mesane bağırsak kontrolünü kaybetmesi gibi durumlarda acil olarak tıbbi müdahale gerekir.

Alt Sırt Gerginliği

Sırtın alt kısmı çeşitli nedenlere bağlı olarak baskılanırsa, bu durumda kaslarda ve bağlarda normalden daha yüksek bir gerilme meydana gelebilir. Söz konusu gerginlik sonucunda kaslarda iltihaplanma ve kas spazmı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sırtın alt kısmında sertlik hissetmek, dik durmakta zorlanmak, kas spazmları ve harekette sınırlılık gibi durumlar alt sırt gerginliğinin belirtileri olarak gösterilebilir.

belde-ağrı-oluşması

Bel Fıtığı

Sırtın alt kısmının stabilizasyonunu sağlayan ve bir yastık görevi gören disklerin kayması, çevre sinirlerin baskı altında kalmasına neden olur. Dolayısıyla ortaya bel fıtığı gibi bir durum çıkar. Bel fıtığının en yaygın görülen belirtileri tek bacakta güçsüzlük ya da bacak ve belde uyuşmadır. Hastalığın ilerlediği durumlarda hasta bağırsak ve mesane kontrolünü kaybedebilir.

Spondilolizis

Omurga omurunda stres kırığı olarak adlandırılan spondilolizis ile, futbol ya da jimnastik gibi sporlar ile uğraşan genç sporcularda sık meydana gelir. Belde ağrının yanı sıra, düz ve dik durmakta güçlük çekme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ağrı kalçaya ya da uyluk kemiğine vurabilir ve fiziksel aktivite ile ağrı daha da şiddetlenir.

Ankilozan Spondilit

Bu durum omurga ile birlikte kasık ve kalça bölgesine yakın olan eklemleri de etkileyebilir. Kronik iltihaplı bir durum olan ankilozan spondilit şiddetlendiği zamanlarda kifoz gibi daha ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Kişiler pelvik ya da bel kemiklerinin üzerinde baskı uygulanırsa ağrı hissedebilir.

Bel ağrılarının çok büyük bir kısmı bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkar fakat belde ortaya çıkan her ağrı bel fıtığı kaynaklı değildir. Bel ağrılarına kemiklerde meydana gelen çeşitli hastalıklar, travmalar, tümörler, kireçlenme, duruş bozuklukları, beli aşırı zorlama ve aşırı ağırlık yükleme de neden olabilir.

Aynı zamanda böbrek, mide, karaciğer ya da çeşitli organlarda meydana gelen problemler de bel ağrılarına neden olabilir.

Ayağa Kalkarken Hissedilen Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayağa kalkarken hissedilen bel ağrılarını gidermek ya da hafifletmek için bazı önlemler almak mümkündür. Söz konusu önlemlerin listesi ise şu şekilde:

  • Ağırlıkları dizleri bükerek kaldırarak kaslarda gerilme riskini azaltabilir ve omurga sorunlarını giderebilirsiniz,
  • Bacakları açık tutarak öne düşme riskini azaltabilirsiniz,
  • Ağır eşyaları vücuda yakın ve bel seviyesinde taşımak problem yaşama ihtimalini azaltır, ayrıca çok ağır eşyaları taşımaktan kaçınmak gerekir,
  • Eğilmeniz gereken durumlarda omurganın düz kalmasını sağlamak önemlidir,
  • Birkaç gün boyunca istirahat edebilir, belinizi yoracak işlerden kaçınabilirsiniz,
  • Hafif egzersiz ya da yürüyüş gibi basit fiziksel aktiviteler yapabilirsiniz,
  • Belin desteklenmesini sağlayacak fiziksel ekipmanlara başvurabilirsiniz.

Elbette yukarıdaki önerileri kendi başınıza uygulamak yerine, bel ağrılarınız başladığı anda öncelikle bir doktora görünmeniz gerekir. Hekiminiz bel fıtığının nedenine ve şiddetine göre gerekli tavsiyeleri sizin yapacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Ayağa Kalkarken Oluşan Bel Ağrısı Sebepleri”

  1. Sitki ulak says :Cevapla

    Merhaba bir dusme neticesinde belimin vertebra uclarinda frecture olustu l1 l2 kisminda iki ay agrimadi simdi belimin legen kemigi kisminda yurume ve hareket halinde muthis agrilar oluyor Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp