Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Ayaklarda Yanma ve Ağrı

Ayaklardaki yanma ve ağrı hissi yaşam standartlarını ciddi anlamda düşüren ve toplumdaki pek çok kişiyi etkileyen bir sorundur. Birden fazla nedenden kaynaklanan ayaklardaki yanma ve ağrı hissi, doğru teşhis ve tedavi ile ortadan kaldırılabilir. Bunun için vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulması oldukça önemlidir.

Ayak Yanması Nedir?

Ayaklardaki yanma hissi pek çok farklı rahatsızlıktan kaynaklanarak kişi hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı durumlarda aşırı egzersizden veya fazla yürümekten kaynaklanan ayak yanması, kendiliğinden istirahat ile geçebilir. Ayrıca fazla güneş ışığına maruz kalmak gibi diğer normal nedenler de bu tür şikayetlere sebep olabilir. Ayak yanmasının arkasında ciddi bir hastalık bulunması halinde belirleyici bulgulardan biri, özellikle her gece tekrarlayan semptomlardır.

Genellikle gece yatarken ortaya çıkan yanma hissine ağrının da eşlik etmesi karakterize bir durumdur. Ek olarak uyuşma ve kızarıklık gibi diğer belirtiler gözlenir, kimi vakalarda kaşınma ve terleme gibi nadir şikayetler ortaya çıkabilir. Kalıtsal özellik taşıyan ayak yanması sendromunda ise şikayetler gün içinde de görülür ve bu durum sendromun ayırt edilmesini sağlar. Diğer durumlarda ise ayak yanması farklı hastalıkların bir semptomu olarak gelişebilir.

Ayaklarda Yanma

Ayak Yanması Neden Olur?

Ayak yanmasına sebep olan pek çok farklı rahatsızlık bulunur. Bunlar arasında en yaygınları şu şekilde sıralanır:

Nöroma

Ayaklardaki yanma ve ağrı problemlerinin temel kaynaklarından biri “Nöroma” adı verilen ve ayaktaki sinirler etrafında yer alan bağ dokuların iltihaplanmasından ya da genişlemesinden kaynaklanan sorundur. Nöroma sonucu ayaklarda yanma, ağrı, kramp, karıncalanma ve duyu kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Özellikle 30 yaş üstü kadınlarda görülen bu sorun, genellikle rahat ayakkabı giymeme ve uzun süre topuklu ayakkabı kullanma alışkanlığı ile ilişkilendirilir. Yanlış ayakkabı kullanımı nedeniyle özellikle ayaklardaki 3. ve 4. parmaktaki sinirler sıkışarak bu duruma neden olur.

Tedavi için; bölgeye masaj yapmak, düzgün ayakkabı kullanmak, ayak pedleri giymek ve ağrılı bölgeye kortizon enjeksiyonları yaptırmak gerekir. Bu tedavilerin yetersiz kalması halinde cerrahi müdahaleye başvurulabilir.

Tarsal Tünel Sendromu

Topuğun iç kısmında yer alan ve dar bir kanaldan geçen sinirin fazla bası altında kalarak ortaya çıkardığı rahatsızlık “Tarsal tünel sendromu” olarak bilinir. Bu rahatsızlık genellikle ayak bileği burkulması, ayak bileği kırıkları ve uygunsuz ayakkabı kullanımı gibi nedenlerden kaynaklanır. Bu tür eylemler sonucu topuktaki sinir hasar görebilir ve ayakta yanma hissine sebebiyet verebilir. Tarsal tünel sendromunun ayırt edici özelliği ise tek tarafta ve belirli bir travma sonrası ortaya çıkmasıdır. Her iki tarafta aynı sorunun gelişmesi halinde daha sistematik problemler düşünebilir.

Genellikle gece başlayan uyarıcı tarzda ağrı sendromun bir diğer karakterize özelliğidir, kimi zaman da bölgede duyu bozuklukları ile renk değişiklikleri gözlenir. Detaylı fizik muayenenin yanı sıra EMG sinir testi tanı koymaya yardımcı olur. Tedavi için ise özel tasarlanmış ayakkabıların kullanılması ve enjeksiyon uygulamalarından faydalanılması önerilir. Bu tedavilerin yetersiz kalması durumunda cerrahi müdahale gerekir.

Metatarsalji

Ayak tabanındaki tarak kemikleri olarak bilinen metatars kemiklerdeki deformiteler ile travmaya bağlı zedelenmeler “Metatarsalji” adı verilen soruna neden olabilir. Bölgedeki kemik ve yumuşak doku bozuklukları genellikle dokunmakla şiddetlenen ağrılara yol açar ve ayak tabanında taş varmış hissi yaratır. Eklem hareketi sırasında artan ağrı bu sorun ile karakterizedir ve röntgen sonuçları kesin tanıda etkilidir.

Öncelikli tedavi yöntemi, doğru ayakkabı seçimi ile tabanlık desteklerinin kullanılmasıdır ancak nadiren cerrahi müdahale uygulanabilir.

Ayak Yanmasının Diğer Nedenleri

Yukarıda sıralananlar dışında ayaktaki yanma ve ağrı şikayetleri şu gibi durumlardan da kaynaklanabilir:

Duyusal Polinöropatiler

Ayaklardaki yanma hissi genellikle duyusal polinöropatilerden kaynaklanır. Bu durum özellikle uzun süredir diyabeti olan hastalarda kan şekerinin kontrol edilememesi nedeniyle yavaş yavaş ortaya çıkarak duyu sinirlerinin zedelenmesine neden olur. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, genetik hastalıklar, alkol alışkanlığı gibi pek çok durum da duyu kaybı ile sonuçlanabilir ve ayak yanmalarına yol açabilir.

Menopoz

Menopoz dönemindeki ayak yanmaları genellikle uyku veya istirahat halinde gözlenir.

Tiroit Bozuklukları

Tiroid hormonunun azlığı veya düzensizliği ayak ağrıları şeklinde belirti verebilir. Hormon seviyelerinin normale dönmesi şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

Bel Fıtığı

Belin alt kısmındaki L5-S2 arası bel fıtıkları ayağa giden sinirleri baskı altında bırarak ayak ağrılarına neden olur, ek olarak ayakta yanma hissi de bu nedenle gelişir. Kronik yanma vakalarının gözlenmesi sorunun kalıcı olması anlamına gelebilir.

Siyatik Sinir Problemleri

Yanlış uygulanan iğneler siyatik sinirlerin hasar görmesindeki ana nedenlerdendir. Özellikle kalça kırığı benzeri durumlar bu sinirleri zedeleyerek ayak yanmalarına sebebiyet verir.

Romatoid Artrit

İltihabi romatizma problemi romatoid artrit eklemleri deforme ederek sinir sıkışmalarına yol açtığında, ayaklar doğrudan etkilenir. Bölgedeki sinir sıkışmaları nedeniyle ayaklarda yanma ve ağrı oluşumu gözlenir.

Multiple Skleroz

Ciddi ayak yanmalarının nedenleri arasında yer alan multiple skleroz, merkezi sinir sistemindeki hasara bağlı gelişir. Ayakların yanı sıra vücudun diğer bölgelerinde de çeşitli şikayetlere yol açabilir.

Üre

Böbrek yetmezliği nedeniyle kandaki üre ve elektrolit miktarında yaşanan değişiklikler, ayaklarda yanma problemine neden olabilir. Bu durum ayakların yanı sıra, vücuttaki diğer mekanizmaları da olumsuz yönde etkiler ve farklı bulgularla birlikte gelişir

Bunların yanı sıra; çok yürüme, koşma, ayakları fazla zorlama gibi günlük aktiviteler sırasında da ayak yanmaları ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda istirahat semptomların giderilmesini sağlar. B6, B5 ve B12 gibi B vitamini eksiklikleri de ayaklarda yanma nedenleri arasında gösterilebilir, yeterli vitamin alımı ile birlikte semptomlarda hafifleme gözlenir.

Ayak Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak yanmasının birbirinden farklı nedenleri olduğundan tedavi de fazlasıyla çeşitlidir. Uygun tedavinin uygulanabilmesi ancak doğru tanının konulması ve sorunun neden kaynaklandığının tespit edilmesi ile mümkün olabilir. Altta yatan hastalığı araştırmak için kan testleri, MR görüntülemeleri, EMG sinir testi ve diğer tetkikler bir arada kullanılabilir.

  • Basit ayak yanmaları genellikle ilaç kullanımı ve B vitamin takviyeleri ile giderilir.
  • Yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan ayak yanmalarında istirahat etmek genellikle yeterlidir.
  • Daha ciddi ve sinir sistemi kaynaklı vakalarda omurilik kanalına yapılan enjeksiyon uyuglamaları şikayetlerin hafifletilmesine yardımcı olur.
  • Sempatik sinir sistemine uygulanan radyofrekans yöntemleri diğer inatçı yanmaların giderilmesinde etkilidir.

Bütün bunlarla birlikte, en ideal tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle uzman hekime danışılması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp