Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4.8]

Bel Ağrıları

Pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen bel ağrıları, günlük yaşamı olumsuz olarak etkiler ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bel ağrılarının arkasında istirahat ile tedavi edilebilecek basit sorunlar yatabileceği gibi, ciddi sağlık sorunları yaratabilecek problemler de bulunuyor olabilir. Her ne kadar bel ağrısı hafif bile olsa, ciddiye alınmalı ve en azından bir doktor kontrolü ile sorunun tespit edilmesi sağlanmalıdır. Peki bel ağrıları neden olur ve tedavi için ne tür yöntemler kullanılır? Tüm merak edilenlere hep birlikte bakalım...

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrıları insanların yüzde 90 ila 95’lik kısmının hayatlarında en az bir kez yaşadığı bir rahatsızlık olarak, hem genç yaşlarda, hem de ileri yaşlarda görülebilir. Genç yaşlarda ortaya çıkan bel ağrıları genellikle bel fıtığı kaynaklıdır. İleri yaşta görülen bel ağrılarının sebebi ise yaygın olarak omurgaların kireçlenmesine bağlı olarak gelişir.

Bunlar yaygın olarak karşılaşılan neden olmakla birlikte, bel ağrılarına sebep olacak daha pek çok nedenden bahsetmek mümkündür. Örneğin bacaklarda uyuşma ya da yürüme mesafesinin kısalması gibi belirtilerle kendisini gösteren kanal darlığı, bel ağrısına sebep olabilecek önemli nedenlerden biridir.

Aynı zamanda romatizmal hastalıklar, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kanserin yayılması, enfeksiyonlar ya da metabolik rahatsızlıklar da bel ağrılarına neden olabilmektedir.

Bel ağrıları mekanik ve dejeneratif olmak üzere ikiye ayrılabilir. Karşılaşılan bel ağrısı vakalarının yaklaşık yüzde 85’lik kısmı mekanik nedenlere bağlıdır.

Dejeneratif bel ağrılarına çok daha nadir rastlanır. Mekanik bel ağrıları genellikle bel kaslarından kaynaklanır ve omurgadaki herhangi bir probleme işaret etmez. Dejeneratif bel ağrıları ise dokuların yaşlanması, yapısının bozulması ile meydana gelir ve sıklıkla kireçlenmeye bağlıdır.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrılarının nedenleri, genellikle yaşam tarzı ile ilgilidir. Bel ağrılarının daha ciddi bir rahatsızlığa işaret ettiği durumlarla nadir olarak karşılaşılır. İnsanlarda en yaygın şekilde bel ağrısı yaratan nedenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Ağır yük kaldırma ya da kazalara bağlı olarak ortaya çıkan travma bel ağrılarına sebep olabilir. Beli zorlayıcı hareketler, omurların yapısına zarar verebilir. Eğer omurlar arasındaki disk çıkarı çıkarsa bu durumda bel fıtığı oluşabilir ve bel fıtığı da bel ağrısına en fazla rahatsızlık veren hastalık olarak karşımıza çıkar.
 • Hareketsiz yaşam tarzı ve fiziksel aktivitenin azlığı bel ağrılarına sebep olabilir. Aynı şekilde aşırı kilolar da bele fazla yük bindireceğinden ağrılara neden olabilir.
 • Stres, insan vücudu açısından pek çok sorun yaratabilir. Bel ağrıları da bu sorunlardan biridir. Özellikle aşırı stresli işlerde çalışan insanların bel ağrısı şikayetlerinin daha fazla olduğu bilinmektedir.
 • Ergonomik olmayan yatak ya da sandalyeler, uzun süre boyunca bu zeminler üzerinde vakit geçirmek bel ağrılarına neden olabilir.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler, bel ağrıları şikayetlerinde en çok karşılaşılan nedenlerdir ve yaşam tarzı değişiklikleri ile giderilebilirler.

Tüm bunlara ek olarak uzun süre masa ya da bilgisayar başında çalışmak, uzun süre oturur pozisyonda kalmak, yanlış yatak seçimi, terli vücut ile klimaya ya da rüzgara maruz kalmak, uzun süreli kabızlık yaşamak, uygun olmayan bir pozisyonda ağırlık kaldırmak, sigara kullanmak, ağır sırt çantalarını uzun süre taşımak da bel ağrılarının nedenleri arasında gösterilebilir.

Tüm bu nedenler, mekanik nedenler olarak değerlendirilebilir.

Mekanik olmayan nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bel fıtığı,
 • Dejeneratif disk hastalığı,
 • Kanal daralması,
 • Faset hastalığı,
 • Sakroiliak eklem hastalığı,
 • Başarısız geçmiş bel cerrahisi,
 • Omurilik yaralanması,
 • Disk iltihabı,
 • Tümörler ve metabolik hastalıklar.

Aynı zamanda çok nadir olarak böbrek taşı, aort anevrizma rüptürü gibi durumlarında da bel ağrılarına sebep olabileceği bilinmektedir.

Bel Ağrısının Doktor Kontrolü Gerektiren Belirtileri

Bel ağrıları genellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ya da bir süre istirahat edilmesi durumunda kendiliğinden geçer. Fakat 3 aydan fazla süren bel ağrısı şikayetleri, kronik bel ağrısı olarak adlandırılır ve bir doktor kontrolü gerektirebilir. Aynı zamanda bazı belirtiler ortaya çıktığından doktor kontrolü yaptırmak ya da görüntüleme tekniklerinden faydalanmak çok daha doğru olacaktır. Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Yüksekten düşme, trafik kazası ya da yaralanma gibi bir travma öyküsü,
 • Gece devam eden ve uyumaya engel olan ağrı,
 • Beli hareket ettirmekte zorlanmak,
 • İstirahat ettikten sonra bile ağrının geçmemesi,
 • Ağrının bacaklara yayılması,
 • İdrar ve dışkıyı tutamama,
 • Bacaklarda güçsüzlük ya da kısmi felç durumu,
 • 1 ay boyunca gözlenmiş halsizlik ve ani kilo kaybı,
 • Kanser öyküsü.

Eğer bu belirtiler kendisini gösteriyorsa, bu durumda hastanın acil olarak bir doktor kontrolüne gitmesi önerilmektedir. Daha ciddi problemlerin önlenmesi adına erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Ağrının durumuna ve altta yatan nedenlerine bağlı olarak önerilen tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir.

Bel ağrısının şiddetine göre öncelikle yaşam tarzı değişiklikleri, ardından istirahat, ilaç tedavisi, egzersizler ve fizik tedavi uygulamaları önerilmektedir.

Bel ağrısı şikayetlerinin çok büyük bir kısmı, bu tedavi yöntemlerinin uygulanması ile birlikte giderilir. Fakat ağrı şiddetlendiğinde ve örneğin bacaklarda his kaybı gibi daha ciddi problemlere yol açmaya başladı ise, bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir.

Tüm bunların dışında bel ağrılarının tedavisinde yaygın olarak şu 2 yönteme başvurulmaktadır:

 • Radyofrekans: İğne gibi ince uçlarla dejeneratif disk dokusuna ve faset eklemlere belirli aralıklarla ısı dalgası gönderilir.
 • Epidural Steroid Enjeksiyonu: Bel fıtığına bağlı olarak sinir sıkışması meydana geldiğinde, sıkışan sinire ulaşılarak steroid ve lokal anestezik madde enjekte edilir.

Bu iki tedavi yönteminin dışında ozon diskektomi, epidural lizis ve akupunktur da uygulanan tedavi yöntemleri arasında bulunur.

Bel ağrıları şikayetiniz olduğunda çok geçmeden bir doktora başvurmak önemlidir. Uygun olan en iyi tedavi yöntemini hekim sizin için belirleyecektir.

Sık Sorulan Sorular

Bel ağrısı yaygın olarak yetişkinlerde görülmekle birlikte, çocuklarda görülme sıklığı da azımsanmayacak ölçüdedir. Çocuklarda bel ağrısı görülme oranları şu şekildedir: 7 yaşındaki çocuklar arasında yüzde 1 oranında, 10 yaşındaki çocuklar arasında yüzde 10 oranında ve 14 ile 16 yaş arasındaki çocuklarda ise yüzde 18 oranında görülür. Toplum içerisinde bel ağrısının en çok görüldüğü yaş grubu ise 35 ila 40 yaş üstüdür.

İnsanların hayatlarının bir bölümünde bel ağrısı ile karşılaşma oranı yüzde 80’dir. Söz konusu ağrılar farklı nedenlere bağlı olmakla birlikte, yalnızca yüzde 1’lik kısmı cerrahi müdahale gerektirir. Bel ağrılarında istirahat, ilaç tedavisi, belden iğne tedavisi ya da fizik tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde ağrılar geçmiyor ve yaşam kalitesini düşürmeye devam ediyorsa, cerrahi müdahale gereklidir. Örneğin bel ağrısı bel fıtığından kaynaklanıyorsa, fıtığın sıkıştırdığı sinirlerde güç kaybı meydana gelebilir ve böyle durumlarda mikrodiskektomi gibi cerrahi girişimler gerekli hale gelir.

İnsanların yüzde 80’i mutlaka bir kez bel ağrısı şikayetleri yaşıyor fakat bunlar genellikle mekanik bel ağrısı denilen ağrılar. Söz konusu ağrılar genellikle cerrahi müdahale gerektirmeden, ilaç tedavisi ile ya da tedaviye gerek kalmadan iyileşir. Oysa karşılaşılan bel ağrısı vakalarının yalnızca yüzde %5’lik dilimi bel fıtığından kaynaklanır. Bel ağrısına bacaklarda kuvvetsizlik ya da his kaybı gibi durumlar eşlik ettiğinde, bel fıtığından şüphelenilebilir.

Bel ağrılarında risk faktörleri mesleki, sportif faaliyetlerle ilgili, kişisel ve psikolojik olmak üzere 4 farklı grupta incelenir. Bu risk faktörlerinin kapsamı ise şu şekilde:

 • Mesleki faktörler: Ağır kaldırma, araç ya da kamyon kullanımına bağlı yaşanan aşırı titreşim, ağır fiziksel koşullarda çalışmak ve stres bel ağrısına neden olabilir.
 • Sportif faaliyetler ile ilgili faktörler: Jimnastik, futbol, güreş, halter ya da kürek gibi spor dalları bel ağrılarının oluşmasına neden olabilir.
 • Kişisel faktörler: Önceden bel ağrısı geçirmiş olmak, fiziksel uyum bozuklukları, sigara tüketimi.
 • Psikolojik faktörler: İşini sevmeyen ya da çalışırken mutsuz ve stresli olan insanlarda bel ağrılarının görülme oranı 2.5 kat daha fazladır. Onaylanmama, takdir görmeme ya da dikkat eksikliği ile meydana gelen iş kazaları da sık karşılaşılan psikolojik faktörler arasında.

Mekanik bel ağrısı olarak adlandırılan ve genellikle kendiliğinden geçen bel ağrıları, ilerleyen dönemlerde tekrarlar ve tedavi edilmezse, zaman içerisinde bel fıtığına dönüşme ihtimali vardır. Karşılaşılan bel ağrısı vakalarının bel fıtığına dönüşme oranı yalnızca yüzde 5’tir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

4 Comments to “ Bel Ağrılarının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?”

 1. Wafae elkessire says :Cevapla

  Bel fıtığı

 2. Abdurrahman says :Cevapla

  Bel ağrısı

 3. Valide Huseyin says :Cevapla

  Merhaba,
  Benim belim ağrıyor amma ağrıyla yasamagi öğrendim.
  Geceler kramplar ayaklarımı tutuyor, o zaman çok kötü oluyorum,dicloron iğnesi yapıyorum,
  jel veya kremlerle massaj yapıyorum, sıcak suya giriyorum.
  Dün MR çekildi cevabın alınca size nasıl ulaştırın,bana çözüm bularsiniz sevinirim ve rahat yasarim

 4. Validehuseyin says :Cevapla

  .Your comment is awaiting moderation.
  13 Ekim 2022 at 17:51
  Merhaba,
  Benim belim ağrıyor amma ağrıyla yasamagi öğrendim.
  Geceler kramplar ayaklarımı tutuyor, o zaman çok kötü oluyorum,dicloron iğnesi yapıyorum,
  jel veya kremlerle massaj yapıyorum, sıcak suya giriyorum.
  Dün MR çekildi cevabın alınca size nasıl ulaştırın,bana çözüm bularsiniz sevinirim ve rahat yasarim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp