Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bel ve sırt ağrıları bütün omurgaya yayılarak günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilir, kimi zaman ise boyun ve baş ağrılarına neden olabilir. Toplumda en sık karşılaşılan ağrılardan olan bel ve sırt ağrıları yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren ve hareket kısıtlamalarına yol açan sorunlardır. Ancak bel ve sırt ağrılarının büyük bir çoğunluğu doğru yatak ve uyku pozisyonu tercihi ile giderilebilir.

Bel ve Sırt Ağrı Nedenleri

Bel ve sırt ağrıları pek çok farklı nedenden kaynaklanır, en yaygın sebepleri ise şu şekilde sıralanır:

 • Aşırı kilo
 • Omurga kireçlenmesi
 • Yanlış postür alışkanlıkları
 • Bel fıtığı
 • Beli zorlayan hareketlerin yapılması
 • Brusella ve verem gibi omurgaya yayılan hastalıklar
 • Böbrek, mide veya karaciğer rahatsızlıkları
 • Daha önce geçirilen ve başarıya ulaşmamış bel ve sırt operasyonları
 • Aşırı stres hali
 • Kim kanserler
 • Doğum anomalileri

Bel ve Sırt Ağrısı için Uyku Pozisyonları

Bütün olan omurganın bel ve sırt omurlarında gözlenen ağrı veya şikayetler, boyun omurgasını etkileme riski de taşır. Dolayısıyla omurga etrafında iç içe geçmiş haldeki kaslarda yaşanan bu sorunlar zamanında düzeltilmez ise, ilerleyerek daha yukarıdaki omurları etkileyecek hale gelebilir. Bu nedenle bel ve sırt ağrılarının gözlenmesi halinde özellikle düzgün duruş ve oturuş alışkanlıklarının kazanılarak boyun bölgesinin desteklenmesi gerekir. Omurga sağlığını etkileyen bir diğer unsur ise doğru uyku pozisyonlarının tercih edilmesidir. Özellikle bel ağrısı yaşayanların belirli uyku pozisyonlarını alarak uyuması önerilir:

Yüzüstü Pozisyon

Yüzüstü yatış sırasında omurgayı çevreleyen bağlar ve kaslar gerildiğinden, omurgada bulunan sinirler daha fazla sıkışır. Bunun sonucunda omurga üzerine daha fazla yük biner ve omurga zedelenmesi, fıtık gibi ciddi sorunların ortaya çıkma ihtimali artar. Omurganın bel ve boyun eğimini artıran yüzüstü pozisyon bel ağrıları için tehlikelidir çünkü vücut ağırlığının karın bölgesine yüklenmesi ile sonuçlanır ve doğal postürün kaybedilmesine neden olur. Bu nedenle bel ve sırt ağrısı yaşayanların bu pozisyondan kaçınması önerilir.

Sırtüstü Pozisyon

Sırtüstü yatış sırasında arka bacak kasları kısaldığından bel ve sırt ağrıları artabilir. Bu nedenle sırtüstü yatış pozisyonunda mutlaka dizlerin altına bölgeye destek olacak bir yastık yerleştirilmelidir. Bu şekilde uyuma esnasında diz altına konulan yastık bel ağrılarının hafifletilmesinde etkili olur.

Cenin Pozisyonu

Bel ve boyun sağlığı için önerilen yatış pozisyonudur. Bu pozisyon sırasında yan dönülerek bacaklar karına doğru çekilir, ayrıca dizler arasında destek yastığı konularak pozisyon daha rahat hale getirilebilir. Cenin pozisyonu omurgaya daha az yük binmesini sağlar ve horlama gibi diğer uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Bel ve Sırt Ağrılarında Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Bel ve sırt ağrılarını etkileyen bir diğer durum ise yatak seçimidir. Doğru yatak ve doğru uyku pozisyonu şikayetlerin büyük ölçüde azaltılmasını sağlar.

Yatak Yapısı

İnsan omurgası düz bir çizgi halinde değildir ve belirli noktalarda doğal kıvrımları vardır, bu nedenle kullanılan yatağın omurganın doğal yapısını desteklemesi gerekir. Aksi halde omurların birbirine bağlanmasını sağlayan eklemler uyku sırasında zorlanarak ağrıya neden olabilir. Uyku sırasında rahatlaması ve gevşemesi beklenen bağlar ile kaslar, doğru yatak seçimi ile ideal konumda tutulabilir. Yatak tercihinin kişinin kilosuna, uyku alışkanlıklarına ve varsa sağlık sorunlarına göre belirlenmesi en idealidir. Böylece omurga yapıları uyku esnasında iyice dinlenerek rahatlayabilir.

Yatak Sertliği

Yatak sertliği omurganın desteklenmesinde etkilidir, fazla yumuşak yataklar omurgaya daha fazla yük bindirdiğinden bel ve sırt sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Ancak aşırı sert yataklar da omurga sağlığını kötü yönde etkiler. Yatak sertliğinin yine yatak yapısı seçiminde olduğu gibi kişinin kilosuna göre belirlenmesi gerekir fakat en ideal olanı orta sertlikte ve omurgaya destek olan yapıda yatakların tercih edilmesidir. Orta sertlikteki yataklar farklı yatış pozisyonlarında da omurgaya destek olmaya devam eder. Böylece kasların gevşeyerek rahatlaması ve bel sağlığını olumsuz etkilememesi mümkün olur.

Yatak Türü

Yatak seçiminde önemli olan bir diğer konu yatağın yaylı, visco veya lateks türlerinden hangisi olacağıdır. Yatağın içinde bulunan malzemelerin tipinden çok yoğunluğu ve vücut ağırlığına uygunluğu önemlidir. Ayrıca bu malzemelerin ağırlık karşısında göstereceği direnç de seçimi etkiler. Genellikle hafızalı köpük malzemeler yaylı yataklara oranla vücut boşluklarını daha iyi destekleme özelliğine sahip olur ancak hem yay hem köpük sistemlerin kullanıldığı hibrit yataklar da benzer ölçüde etkili olabilir. Bu aşamada yatak seçiminin deneyerek ve test edilerek yapılması en idealidir. Yatağın kalınlığı da benzer şekilde omurgaya destek olma oranını etkiler, bu nedenle özellikle aşırı kilolu kişilerin ince yataklarda uyumaması önerilir.

Bel ve Sırt Ağrısında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yatak seçimine ve doğru uyku pozisyonlarının tercih edilmesine ek olarak, bel ve sırt ağrısı yaşayanların omurga hareketlerine de özen göstermesi gerekir. Özellikle ani ve sert hareketler omurga sağlığını olumsuz şekilde etkileyeceğinden bel tutulması ve fıtık gibi ağrı yapan sorunlara neden olabilir. Bu tür durumlarda dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Sabahları yataktan ani kalkmak omurgadaki eklemleri ve kasları zedeleyerek ağrı meydana getirebilir. Bu nedenle uyandıktan sonra birkaç dakika gerinme hareketleri yapılmalı, kasların gevşemesini sağladıktan sonra yataktan kalkılmalıdır. Bu esnada yatakta yan dönülmesi, doğrulması ve önce bacakları sarkıtarak daha sonra ise kolların yardımı ile kalkılması gerekir.
 • Özellikle bel bölgesinde, yani orta kısmında çöküklük olan yatakların acilen değiştirilmesi gerekir.
 • Tek taraflı çanta taşımak omurga sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bunun yerine her iki tarafa eşit seviyede yük bindirmeye yardımcı olan sırt veya bel çantaları kullanılmalıdır.
 • Masa başı çalışanlar için çalışma alanındaki eşyaların yüksekliği omurga sağlığını destekleyecek seviyede ve yapıda olmalıdır. Oturma pozisyonunun dik ve doğal olması, kullanılan sandalyede bel desteğinin bulunması önemlidir. Ayrıca her yarım saatte bir kalkıp ufak yürüyüşler yapmak da bel ve sırt ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Bel ve sırt ağrıları genel olarak kas spazmlarından kaynaklanır. Banyodan sonra saçları kurutmadan ıslak bırakmak boyun bölgesinde yer alan kasların kasılmasına yol açar ve boyun tutulmalarına neden olur. Omurga tek ve bütüncül bir yapı olduğundan bu durum bel ve sırt ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Dolayısıyla özellikle kış aylarında duş sonrası saçları ıslak bırakmamak ve iyice kurutmak son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp