Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Lumbar Stenoz Nedenleri (Sebepleri)

Bazı insanlar omurga kanalı doğuştan küçük şekilde doğabilir. Ya da bazı durumlar kanalın alanının azalmasına neden olabilir.

Bu durumlar:

 • Kemik büyümesi özellikle faset eklemi ve omurganın uç tarafları zorlanmayla ya da zamanla kemik
  çıkıntılarına sebep olmakta ve kanalı daraltabilmektedir.
 • Bel fıtıklarında yaşlanmanın bir sonucu olarak suyunu kaybeden ve dejenere olan normal disk yapısı, zamanla dışarı doğru bombeleşmeye başlar. Bazen basınç sebebiyle dışarı doğru çıkan disk materyali, omuriliğe ya da sinirlere baskı yapabilir.
 • Kalınlaşmış ligamentler; kemikleri bir arada tutmaya yarayan yapılar olan ligamentler zaman içinde kalınlaşabilir ve sertleşebilir. Bu durum kanalımızı baskı altında sıkıştırabilir.
 • Araç kazaları, omurga yaralanmaları ya da diğer travmalar, omurgada kırılmaya ya da kaynamaya sebep olarak omurga kanalını daraltabilir. Böyle bir durumda acil olarak ameliyat gereklidir ve baskının kaldırılmasının zorunlu olduğu nadir durumlardan biridir.

Bel Kanalı Daralması Şikayetleri

Ani olarak ortaya çıkabilen bel fıtığının aksine lomber stenoz ortaya çıkması uzun yıllar alan yavaş gelişen dejeneratif bir durumdur. Bu nedenle, semptomların başlangıcı oldukça sinsidir ve darlık oluştukça ileri derecede olana kadar tespit edilemez.

Genellikle şikayetler 50 yaşından sonra başlar ve bayanlarda daha fazla görülür. Klasik semptomlar, ayakta durmak ve yürümekle kötüleşen, oturmak ve/veya uzanmakla iyileşen bel ve bacak ağrısıdır.

Hastalar sıklıkla ayakta dururken bir alışveriş sepetine eğilerek veya öne doğru eğilerek semptomlarının azaldığını fark edeceklerdir. Bu eğilme, omurga kanalının daha da açılmasına ve darlığın giderilmesini sağlar.

Bel Kanalı Daralması (Lumbar Stenoz) Tanısı

Eğer yürümekle artan bel ve bacak ağrınız varsa dinlenince geçip tekrar yürüyünce şikayetler başlıyorsa, ve geçen her ay bu şikayetler artıyorsa, bu hastalıktan şüphelenip, Röntgen, MRI ve duruma göre Tomografi çektirmek gerekir.

Lumbar Stenoz
Bel Kanalı Daralması Tedavisi

Eğer yürüdüğünüz zaman artan bel ve bacak ağrısıyla idare edebiliyorsanız, yani 1 saat ya da birkaç km yürüdünüz zaman şikayetleriniz başlıyorsa, ameliyatlık bir durum yok demektir. Bu durumlarda fizik tedavi, medikal tedavi ve belden ağrı tedavisi yapılarak düzelebilirsiniz.

Eğer yürümekle artan bel ve bacak ağrınızla idare edemiyorsanız,sürekli ağrınız oluyorsa, medikal tedaviden fayda görmüyorsanız, öne doğru eğilmeye başladıysanız, idrar büyük abdest sorunlarınız varsa , en önemli kriterimiz yürüme mesafeniz çok kısa ise mutlaka ameliyat olmanız gerekir.

Ameliyat kararı verildiyse, genellikle vidalı ve vidasız olmak üzere iki tür ameliyat yapılabilir. 

Nasıl bir ameliyat yöntemi kullanılacak olursa olsun, önemli olan sıkışıklığı yaratan kemik, disk yada ligaman yapıların alınması ve sinirin tamamen rahatlatılmasıdır.

Vidasız ameliyatlarda genellikle 1 ya da 2 seviye sıkışıklık varsa eklem dokusu belirgin şekilde sinirlere bası yapmıyorsa, omurgada hareketlilik yoksa yani stabil ise tercih edilir. Ancak 3. seviye ya da daha ileri seviyede bulunan bel kaymasında eklem dokusunu almak gerekiyorsa, gelecekte bel kayması ortaya çıkmasını ya da ilerlemesini önlemek amacıyla vidalı ameliyat tercih edilmektedir.

Bel kanalı dararlmasında vidalı ameliyatlar teknik bir ameliyat olup hastanın ileri yaşamı için, yaşlanan omurga için eğilme kayma gibi instabilite dediğimiz komplikasyonları önlemek adına gereklidir.

İlginizi Çekebilir

Bel Fıtığı
Bel Kayması
Boyun Kayması
Boyun Kayması

Yorumlar

2 Comments to “ Bel Kanalı Daralması (Lumbar Stenoz)”

 1. Demir says :Cevapla

  Lumbar stenoz doğal bir tedavisi var mıdır

 2. Halil says :Cevapla

  Hocam belirtilerin birebir aynısını yaşıyorum. Yaşım 47.
  Fizik tedavi ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp