Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bel Kayması

Bir omurun öne doğru kayması, bel kayması olarak adlandırılır. Sıklıkla bel bölgesinde meydana gelir. Bel kayması ağırlıklı olarak faset eklemi denen ve omurları arka tarafında birbirine tutan bu eklemin kırılması ya da ayrılması sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Bel kayması vakaları, erkeklerde daha sık görülür. Erkeklerde %5-6 oranında görülen bel kayması, kadınlarda ise %2-3 oranında görülür. Bunun nedeni, fiziksel aktivitelerdir.

Fazla şekilde fiziksel aktivite gerçekleştiren ve ağır iş yapan insanlarda daha sık görülen bir hastalık olması sebebiyle, erkeklerde daha yoğun görülmesinin sebebi de bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Bel Kayması (Lomber Spondilolistezis) Şikayetleri

Bel kayması çoğu insanda belirli şikayetlerle ortaya çıkmaz. Farklı bir problemi saptamak amacıyla çekilen röntgenlerde tesadüfen bel kaymasına rastlanır. Yine de zaman zaman birkaç problem kendisini gösterebilir.

 • Çalıştıktan ve yorulduktan sonra yoğunlaşan ve artan bel ağrısı şikayeti,
 • Bel kısmındaki kavisin artması,
 • Bacaklarda, uyluk kısmında ve ayaklarda ağrı veya kuvvetsizlik,
 • Büyük abdest ve idrar fonksiyonlarında azalma,
 • Baldırda kasılmalar,
 • İleri vakalarda; duruşta ve yürümede değişiklikler. (Hasta çökkün bir vaziyette yürüyebilir.)

Bel Kayması Tanısı

Bel kaymasını teşhis edebilmek için lomber tomografi, iki yönlü röntgen grafi, MRı ve hareketli bel röntgen filmi çektirmek gerekebilir. Genellikle hareketli röntgen filmi ve MRI yeterlidir.

Hareketli röntgen filmi sonucunda kaymanın ne boyutta olduğu anlaşılabilir ve eğer kayma 4 mm’den fazla ise, genellikle ameliyat gereklidir. MRI ile ise sinirin ne derece bası altında olduğuna, bel fıtığı ya da kanal daralması gibi başka patolojilerin olup olmadığına bakılır ve ameliyatın gerekliliğine buna göre karar verilir. Tomografide kemik patolojisi iyi şekilde görülür ve kırığın olduğu bölge net olarak saptanabilir.

Yapılan tetkiklerle bel kayması derecelendirilir. En az kaymanın olduğu durumu Grade 1 (GR-1) ifade ederken, kaymanın en çok olduğu durumu ise Grade 5 (GR-5) ifade eder. Bu değerler komşu omurganın üzerinden ne kadar öne kaydığını gösterir.

• % Grade 1
• P Grade 2
• u Grade 3
• 0 Grade 4

Eğer Grade 5 omurga, komşu omurganın üzerinden tamamen aşağı doğru düşmüşse, buna spondyloptosis denir.

Bel Kayması Tedavisi

Öncelikle medikal tedavi yapılır. Bunlar genellikle ağrı kesici ve kas gevşeticilerdir. İleri olgularda fayda etmeyebilir. Fizik tedavi de yapılabilir. Korse kullanılabilir kısmi olarak fayda sağlayabilir. Fizik tedavinin yararlı olmadığı ve medikal tedavinin de fayda etmediği durumlarda ya da hastanın ameliyat olmasına engel olacak şekilde bir kalp ya da akciğer rahatsızlığı varsa, bu durumda ağrı tedavisi uygulanır.

Bu hastalar için faset sinir blokajı ve transforaminal sinir enjeksiyonu en uygun tedavi yöntemleridir. Ortalama olarak 10 dakika süren bir işlem ve 20 dakika süren bir dinlenme ile hastanın ağrıları önemli ölçüde azaltılır. Etkisi ortalama 6 ay sürer. Yılda 1 kaç kez tekrarlanabilir.

Tüm bu tedavilerin fayda etmediği zaman, eşlik eden bel fıtığı,kanal daralması gibi durumlarda varsa hastanın şikayetleri giderek artıyorsa ameliyat kararı alınır.

Eğer sorun hareketli bel kayması ise bu, instabil bir durum olarak adlandırılır. Kayma hareketle artar ve sinirlere bası uygular, böylelikle bacaklarda ağrıya sebep olur. Bunun için bu hareketin önlenmesi gerekir.
Diğer bir deyişle, birbirinin üzerinden kaymış olan iki omur, vidalarla birbirine tutturulur ve hareketsiz, stabil bir hale getirilir.

Aynı zamanda bası altında olabilecek sinirler serbestleştirilir. Bu tedaviye hekim tarafından MRI ve kliniğine bakılarak karar verilir. Vidalama operasyonlarında hata riskinin en aza indirgenmesi adına eş zamanlı skopi çekilir. Deneyimli ellerde bu vidalar hayat kurtarıcıdır.

Ameliyat ortalama 2 saat sürmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Omur kırıklarının ortadan kaldırılması için yapılan bel kayması operasyonu eğer yapılmazsa, kırıklar mevcut haliyle kaynar ve bu da başta duruş ve yürüme bozuklukları olmak üzere çeşitli problemlere neden olabilir. Bel kaymasının tedavisinin ertelendiği ya da yapılmadığı durumlarda kamburluk oluşması ihtimali de mevcuttur.

Bel kayması problemlerinin en çok karşılaşıldığı grup çocuklar ve orta yaşın üzerindeki insanlardır. Doğuştan gelen anomaliler ya da arka destek yapılarda herhangi bir bozukluk olması, erken yaşlarda bel kayması problemini ortaya çıkarabilir. Çocuklarda en çok kayan omurlar L5 ve S1 olarak belirlenmiştir. Orta yaş üzerinde ise bel kayması genellikle L4 ve L5 disklerinde meydana gelir. Bel kayması darbe, sakatlanma, kaslarda güçsüzlük, aşırı kilolar ya da dokuların zayıflamasına bağlı olarak ileri yaşlarda da gerçekleşebilir.

Bel kayması tedavisinde öncelikle istirahat, fizyoterapi ya da korse kullanımı gibi tedavi yöntemlerine başvurulur. Bel kaymasının ameliyat dışı tedavi yöntemleri ile tedavi edilemediği durumlarda ameliyat gereklidir. Hastalarda bağırsak ve mesane fonksiyonlarının bozulmaya başlaması, yürümede bozukluk, sinirlerde kötüleşme gibi durumlarda doktorlar tarafından ameliyat önerilmektedir.

Bel kayması ameliyatı ne kadar başarılı geçmiş olursa olsun, ameliyat sonrasında doktorun tavsiyelerine uyulması ya da uyulmaması operasyonun başarısını doğrudan etkiler. Bel kayması ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Antibiyotik kullanımı doktorun tavsiye ettiği şekilde gerçekleşmeli, saatlerin dışına çıkılmamalı ve yarıda kesilmemelidir,
 • Doktor tarafından önerildiği gibi ve önerilen süre boyunca korse kullanılmalıdır,
 • Vücutta herhangi bir pıhtılaşma olmaması için kan sulandırıcı ilaçlar önerilebilir,
 • Hastalar ağır egzersizler yapmaktan ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

Hastaların tüm bu hususlara dikkat etmeleri halinde kaynama genellikle 6 ila 12 ay içerisinde tamamlanır.

Bel kayması ameliyatında kayan omurun alttaki omura kaynaması için aradaki eklemler yok edilir. Dolayısıyla yok edilmiş olan eklemin gerçekleştirdiği hareketler de kısıtlanmış olur. Fakat söz konusu eklemin etrafındaki omurlar sayesinde bel hareketleri neredeyse normale yakın bir şekilde kullanılabilir. Fakat elbette bir miktar azalma olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

4 Comments to “ Bel Kayması (Lomber Spondilolistezis) Tedavisi”

 1. Ahmet sürüm. says :Cevapla

  Bel kayması prf.bir doktor baktı.bir tane kayma var

 2. Ulus says :Cevapla

  Hocam kayma olduğu zaman sadece öne mi kaya biliyor. Benim boynumun biraz sağa meyilli olduğu söyleniyor.

 3. Gökhan says :Cevapla

  Merhaba ben 34 yaşındayım. En yakın arkadaşlarımdan biri duruşumun bozuk olduğunu gördü. Zaten sırtım uzun zamandır ağrıyor doktora gidecektim lakin korkuyordum. Belirtilerin neredeyse hepsi var. İşten izin aldım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim spora başlasam geçer mi?

 4. Mehmet telli says :Cevapla

  Benim omurganın biri 4 mm kadar öne kayık alt diskten fıtık oluşmuş ve kanalı daralmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp