Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Herhangi bir sinir üzerinde, kendisini çevreleyen kemik, kas, kıkırdak ya da tendon dokuları nedeniyle baskı oluşması, sinir sıkışması olarak adlandırılır. Ağrı, uyuşma, karıncalanma ya da güçsüzlük gibi belirtiler ile kendisini gösteren sinir sıkışmasında sinir fonksiyonlarının negatif olarak etkilenmesi söz konusudur. Sinir sıkışmasının en çok karşılaşıldığı bölgeler boyun ve beldir.

Belde Sinir Sıkışması Nedir?

Bel fıtığı, bel kayması, kanal darlığı ve kireçlenme gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen belde sinir sıkışması yer yaş grubundan erkeklerde ve kadınlarda görülebilir.

Ağır işlerde çalışan, ters vücut hareketleri yapan ya da genetik faktörleri buna yatkın olan genç ve orta yaşlı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Belde sinir sıkışması çeşitli disk hastalarına ve kireçlenme gibi problemlere neden olabilir.

Uzun süreli olarak semptomlar gösteren ve kendiliğinden geçmeyen hastalıklarda, kalıcı hasar oluşmaması adına doktor muayenesi sonrası uygun tedavinin planlanması gerekir.

Belde Sinir Sıkışması Nedir

Belde Sinir Sıkışması Neden Olur?

Belde sinir sıkışması genellikle çalışma koşullarına bağlı olarak meydana gelen yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Geçmişte uygulanmış olan cerrahi müdahaleler de belde sinir sıkışmasına neden olabilir. Tüm bunlara ek olarak bel fıtığı, disk kayması, travma ve yaralanma gibi durumlar, oturuş bozuklukları, duruş bozuklukları, spor aktiviteleri, tekrarlayan eylemler ya da genetik faktörlerde belde sinir sıkışmasının nedenleri olarak kabul edilebilir.

Ayrıca şu nedenler de belde sinir sıkışmasına neden olabilir:

  • Omurlar arasında bulunan disklerde bozulma ve zedelenme meydana gelmesi ile ortaya çıkan disk hernisi,
  • Omurilik kanalının daralmasına bağlı olarak ortaya çıkan spinal stenoz,
  • Omurlar arasında bulunan küçük faset eklemlerde meydana gelen problemler,
  • Skolyoz ya da kifoz gibi omurga deformiteleri,
  • Omurga bölgesindeki tümör ya da kistler,
  • Kas ya da bağ dokuda meydana gelen problemler.

Belde sinir sıkışmasının altta yatan nedenlerinin araştırılması sonucu kişiye özel bir tedavi süreci planlanır.

Belde Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Bel kısmına vuran şiddetli ağrı belde sinir sıkışmasının en temel nedenidir. Bu ağrı zaman zaman dize ve hatta ayak ucuna kadar yayılabilir. Bazı hastalarda ağrı bel bölgesinde kaybolurken, yalnızca bacak kısmında kendisini gösterir. Belde sinir sıkışmasının belirtileri genellikle tek taraflı olarak gerçekleşir. Fakat zaman zaman ağrının iki taraflı olması ya da taraf değiştirmesi mümkündür.

Belde Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Belde sinir sıkışması hastalığında tedavi planlanırken hastanın günlük yaşamındaki hareketlilik seviyesi, sıkışmasının altında yatan nedenler, sıkışmasının seviyesi ve sinir hasarı olup olmaması gibi durumlar belirleyicidir.

Belde sinir sıkışmasının başarılı tedavisi, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelmez. Çünkü nüks etme oranı oldukça yüksek bir hastalıktır. Belde sinir sıkışması meydana geldiğinde eğer belirtiler çok şiddetli değilse, basit yaşam tarzı değişiklikleri ile bu belirtilerin üstesinden gelinebilir. Örneğin beli dinlendirmek, zorlayıcı ya da tekrarlayıcı hareketler yapmaktan kaçınmak, çeşitli egzersizler ile bel kaslarının güçlenmesini ve esnemesini sağlamak bunlardan bazılarıdır. Ayrıca fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarından da destek alınabilir.

Eğer omurganın aksında bir bozukluk bulunuyorsa omurga destek aparatları ile bu aksın düzeltilmesi sağlanabilir. Ayrıca paravertebral IMS uygulamaları da belde sinir sıkışması yaşayan pek çok hastanın tedavisinde etkili olmuştur.

Eğer hastalarda ortaya çıkan belirtiler geceleri uykudan uyandıracak seviyede ise ve uzun süredir devam ediyorsa cerrahi müdahale önerilebilir. Cerrahi müdahale hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olarak açık ya da kapalı şekilde gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp