Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Belden Bacağa Yayılan Ağrı

Bel ve kalça ağrıları farklı sebeplerden kaynaklanabilir, bu ağrıların şiddeti de kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bel fıtığı gibi rahatsızlıklar bel, kalça ve bacaklarda ağrı oluştururken oldukça ciddi riskleri de beraberinde getirir.

Toplumda sıklıkla görülen ve iş gücü kaybının ana sebeplerinden olan bel ve bacak ağrılarında, doğru tedavinin uygulanabilmesi için uzman hekime başvurmak gerekir. Sorunun arkasında yatan probleme göre kişiye özel egzersiz ve tedavi programı uygulandığında sorunun ortadan kaldırılması mümkün olur.

Bel ve Bacak Ağrısı Nedir?

Bel ve bacak ağrılarının en yaygın nedeni bel fıtığıdır, fakat her ağrı bel fıtığı anlamına gelmez. Diskler, omurgalar arasında yastık görevi gören kıkırdağımsı dokulardır ve dışarıdan gelen darbelerin emilmesini sağlar.

Kimi durumlarda aşırı zorlama ve benzeri faktörlere bağlı olarak disklerdeki doku yapısında yırtılma ile patlamalar oluşabilir. Bu durumda zorlanan disk içindeki kauçuk kıvamlı yapı, komşu bacak sinirlerine veya omuriliğe baskı yapmaya başlar ve belden bacağa inen ağrılara sebep olur.

Bacağa yayılan bu ağrılar siyatik ağrısı olarak da bilinir ve sinir üzerinde oluşan baskıyı ifade eder. Kalçadan bacağa, kimi zaman ayağa kadar inen ağrılar hasta yaşamını fazlasıyla olumsuz şekilde etkiler. Bunun yanı sıra künt ağrı, yanma ve uyuşukluk gibi pek çok bulguyla birlikte gözlenir.

sağ-bel-ağrısı

Belden Bacağa Yayılan Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Belden bacağa inen ağrı genellikle siyatik olarak adlandırılır, bu ağrı bel fıtığından kaynaklanır ve bazı durumlarda ayaklara kadar iner. Hastalar oturma ve kalkma gibi pozisyonlarda zorlanırken şu bulgulardan bir veya birkaçıyla da karşılaşabilirler:

  • Bacağın alt bölgesinde ve ayaklarda karıncalanma ile uyuşukluk
  • Ayak parmakları ve topuklarda iğne batma hissi
  • Hareket sırasında artan ağrı
  • Ağrıyla birlikte gelen yanma hissi
  • Ağrıdan kaynaklanan hissizlik ve hareket güçlüğü
  • Bacak ve ayaklarda duyu ile hareket kaybı

Bunların yanı sıra; belden öne bükülme ve eğilme hareketlerinde, öksürme ile hapşırma gibi vücuda basınç uygulayan durumlarda da ağrı şiddetinde artış gözlenebilir. Kimi vakalarda ise dışkılama ve idrar kontrolü azalır, dolayısıyla idrar ya da dışkı kaçırma sorunları ortaya çıkar.Gözlenen bulgular genellikle vücudun tek tarafını etkiler, kimi durumlarda uyuşuklukla birlikte gözlenir. Bu durumlarda sinirlerin fazla zedelenmiş olduğu söylenebilir ve acil tıbbi müdahale önerilir.

Belden Bacağa İnen Ağrı Neden Olur?

Belden bacağa inen bel fıtığı durumlarında genellikle disklerin aşırı zorlanması söz konusudur. Ağır kaldırma, bölgeye basınç uygulama ve zorlu hareketler gerçekleştirme ağrının ana nedeni olabilir. Ağırlık kaldırma gibi durumlarda bel fıtığının dışında bel kayması ve eklem zedelenmesi gibi riskler de mevcuttur. Ağrı ve fıtık oluşumu riskini artıran faktörler ise şunlardır:

Hareketsiz Yaşam

Uzun süre hareketsiz kalmak veya uzun süre oturmak ağrılara sebep olur. Özellikle masabaşı işlerde edinilen yanlış duruş ve oturuş alışkanlıkları fıtık gelişiminde büyük rol oynar.

Yanlış Egzersiz Uygulamaları

Ani ve yanlış uygulanan egzersiz hareketleri disklerin zorlanmasına bağlı olarak bel fıtığına neden olabilir. Ağırlıkla çalışmak ve ağır yük kaldırmak da diskler üzerinde şok etkisi yaratır.

Yaşlılık

Vücudun yaşlanmasıyla birlikte disklerin içindeki su oranı azalmaya başlar ve bu durumda gücünü ve esnekliğini kaybeden diskler dışarıdan gelen darbeleri emme görevini yeterince üstlenemez hale gelir.

Obezite

Aşırı kiloyla birlikte omurganın taşıdığı yük miktarı artar ve diskler zorlanmaya başlar. Buna bağlı olarak yanlış postür alışkanlıkları da daha hızlı gelişir ve bel fıtığı riski artar.

Gebelik

Ani kilo alımının yaşandığı bir dönem olan gebelikte omurgaya binen yük artar, aynı zamanda bu sırada uterusun genişlemesiyle birlikte sinirlere aşırı baskı uygulanır. Gebelik döneminde salgılanan hormonlar da omurga çevresindeki bağların genişleyerek zayıflamasına neden olur. Sonuç olarak bel kayması, bel fıtığı gibi problemler siyatik ağrılara yol açabilir.

Travmalar

Ani düşme ve çarpmalar omurganın zedelenmesine yol açabilir, bu durumda sinirler üzerindeki baskı artar ve bel ile bacak bölgelerinde ağrı gözlenir.

Bunların yanı sıra; sigara kullanmak, sağlıksız ve dengesiz bir beslenme programına sahip olmak gibi faktörler de omurga sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden ağrılara sebep olabilir. Yanlış yaşam alışkanlıklarının pek çoğu disklerin sağlıksız olmasında büyük risk teşkil eder.

Bel Fıtığı Teşhis Yöntemleri

Belden bacaklara inen ağrının temel sebebi bel fıtığı olsa da, kimi vakalarda başka rahatsızlıklar söz konusu olabilir. Örneğin; ağrıların bazılarında kalça ya da diz eklemleriyle ilgili sıkıntılar etkili olabilir.

Bu nedenle bel fıtığı teşhisinden önce sinir hastalıkları ile damar tıkanıklıkları gibi rahatsızlıkların araştırılması önemlidir. Yeni başlayan ağrıların çoğu yaşam alışkanlıklarının düzeltilmesiyle birlikte geçse de, uzun süreli ve şiddetli ağrılarda detaylı tetkiklerin uygulanması gerekir.

Ağrı şikayetiyle uzman hekime danışan hastalar önce fizik muayeneye tabii tutulur ve kas gücü ile refleks durumları kontrol edilir. Daha sonra belirli hareketler sırasındaki ağrı hassasiyeti ve şiddeti saptanır.

Altta yatan nedeni öğrenebilmek için röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR) gibi ek görüntüleme tekniklerine başvurulur. Bazı durumlar nörolojik muayeneyi de gerektirebilir.

Belden Bacağa Yayılan Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Belden başlayarak bacaklara yayılan ağrının şiddeti ile gelişme şekli kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu farklılıklar teşhisin net şekilde konulmasında ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanmasında etkilidir. Tanılama yöntemleri sonucu hastadaki sorunun anlaşılmasıyla birlikte tedavi de başlatılabilir.

Burada öncelikle ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar kullanılır, ek olarak hastadan çeşitli basit egzersizleri düzenli şekilde yapması istenir.

Bu uygulamalara rağmen şikayetinde azalma gözlenmeyen hastalar, fizyoterapist desteği alarak ağrı azaltıcı ve bel bölgesindeki kasları güçlendirici egzersizler yapmaya başlar. Hareketler fizyoterapist kontrolünde gerçekleşir ve sorunlu bölgeyi güçlendirmeye yönelik olacak şekilde planlanır. Ancak herhangi bir şekilde tedavi edilemeyen vakalara cerrahi operasyon uygulanması gerekir. Ameliyat sırasında sinire baskı yapan kısmın çıkarılması ve bölgenin rahatlatılması sağlanır.

Genellikle bel ve bacak ağrısı çeken hastalarda düzenli egzersiz, beslenme planı düzenlemeleri ve kilo kontrolüyle birlikte ağrı şiddetinde büyük oranda azalmalar gözlenir. Kalıcı ve komple tedavinin sağlanması için ek tedavi yöntemlerinin uygulanması önerilir. Bu yöntemler ise şunlardır:

  • Yoga ve pilates gibi egzersiz programları postür düzeltme, kasları güçlendirme ve vücut ağırlığını dengeli bir şekilde taşıma gibi konularda hastalara yardımcı olur. Düzenli uygulanan esneme hareketleri hastanın rahatlamasını sağlarken, güçlendirme hareketleri bölgedeki kasların gelişmesine yardımcı olur. Böylece sinir kökü üzerindeki sıkıştırma etkisi azalır ve diskler rahatlatılır. Ayrıca disk bağlarının güçlenmesi de sağlanır.
  • Uzman önerisiyle düzenli egzersiz yapmak da bölgenin rahatlamasını ve gelişmesini sağlar. Ayrıca egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu ağrı kesici etki yapar ve mutluluk oranını artırır.
  • Ağrı olan bölgelere soğuk veya sıcak kompres uygulamak ağrının hafifletilmesini sağlar. Bu uygulamaların 15-20 dakikalık sürelerde ve doğrudan cilde temas etmeyecek şekilde yapılması önemlidir.
  • Akupunktur ile çeşitli masaj terapileri alternatif ağrı dindirici yöntemler olarak uygulanabilir.

Bütün bu sürecin uzman doktor ve fizyoterapist kontrolünde belirlenmesi en doğrusudur. Altta yatan neden ve ağrı şiddetine göre, kişiye özel bir tedavi planının belirlenmesi daha kolay olur.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp