Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Boyun Sağlığının Etkisi

Modern çalışma gereklilikleri nedeniyle boyun ve ense sağlığı olumsuz şekilde etkilenmektedir. Yanlış oturma alışkanlıkları, çalışma alanının rahat olmaması gibi nedenlerle ortaya çıkan boyun ağrıları günlük aktiviteleri tamamlama konusunda büyük bir engel teşkil edebilir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için boyun sağlığına dikkat etmek ve düzenli egzersiz yaparak doku hasarlarını önlemek önemlidir.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun, omurganın başladığı kısımdır. Boyun omurlarının içindeki kemik, disk ve bağ yapılarda hasar oluşması durumunda ağrı ortaya çıkar. Bu ağrının sebepleri arasında kireçlenme, boyun fıtığı, servikal dar kanal, dejeneratif disk rahatsızlıkları ve yaralanmalar gibi farklı etmenler yer alır. Ayrıca boyun bölgesinde gelişen tümörler de ağrıya neden olabilir. Bunların yanı sıra; boyun yaralanmaları, boyun lenflerindeki rahatsızlıklar ve kalp, akciğer hastalıkları gibi vücudun farklı bölgelerini ilgilendiren sorunlar da boyun ağrıları ile kendini gösterebilir.

Boyun ağrıları pek çok sebepten kaynaklanıyor olsa da sıklıkla boyun fıtıkları ve boyun tutulmaları gibi omurgayı ilgilendiren sorunlardan kaynaklanır. Özellikle iş ortamının rahat olmaması, gün içinde uzun süre ekran başında durmak veya akıllı telefon kullanmak gibi modern aktivitelerin pek çoğu boyun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Uzun süre boyun sağlığına dikkat etmemek ve doğru postür alışkanlıkları kazanmamak kalıcı omurga hasarlarına neden olabileceği gibi boyun fıtığı benzeri daha ciddi rahatsızlıklara dönüşme riski de taşır. Bu tip olumsuz koşulları engellemek adına boyna esneklik ve hareket kabiliyetini kazandırırken boyun kaslarını güçlendiren egzersizlerin yapılması gerekir.

Boyun Sağlığı

Boyun Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Boyun sağlığını korumak için en temel adım boynu sağlıklı konumda tutmaktır. Ayakta dururken, masa başında otururken veya hareket halinde boynun doğal formda konumlandırılması gerekir. Düzgün duruşu sağlamak için omurganın bel ve sırt kısmının da doğru konumlandırılması önemlidir. Boyun sağlığını korumak adına dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:

 • Bel bölgesini destekleyerek omurganın düzgün durmasına yardımcı olan sert sandalyeler ve ideal yükseklikte masalar kullanılmalıdır. Çalışma esnasında ve masa başında otururken boynu ve başı destekleyen yüksek sandalyeler tercih edilmeli, oturma esnasında arkaya yaslanarak oturmaktan kaçınılmalıdır.
 • Düzenli egzersiz yaparak boynu esnetmek boyun kaslarının güçlenmesini ve hareket kabiliyetini artırmasını sağlar. Güne başlarken uygulanan basit açma germe hareketleri ve gün içinde tekrarlanan güçlendirici egzersizler boyun sağlığını koruma adına büyük önem taşır.
 • Bilgisayar kullanırken ekranın tam göz hizasında olması ve boynun dik konumlandırılması gerekir. Bu sırada omuzların aşağı düşürülmemesi ve doğal konumda tutulması sağlanmalıdır.
 • Başı sağa veya sola eğik şekilde tutmamak, her iki omuzun ortasında konumlandırmak gerekir.
 • Telefonla konuşma sırasında telefonu boyun ile omuz arasına sıkıştırarak boyun yapısını eğmekten kaçınılmalıdır. Çok fazla telefonla konuşmayı gerektiren durumlarda kulaklık ve mikrofon kullanılabilir.
 • Çalışma alanının ergonomik açıdan sağlıklı düzenlenmesi fazlasıyla önemlidir. Bunun için boyun ve bel sağlığına destek olan mobilya seçimi yapılmalı ve otururken dizlerin 90 derece bükük tutulduğundan emin olunmalıdır.
 • Çalışma ortamında kol desteği olan sandalyeler hareketi kısıtlıyorsa çıkarılmalı, bunun yerine tekerlekli ve dönebilen daha rahat sandalyeler tercih edilmelidir.
 • Bilgisayar kullanımı sırasında dirseklerin 90 derece açılda tutulması ve klavye kullanırken dirseklerin fazla bükülmemesi gerekir. Bilekleri olması gerekenden fazla bükmek omuzların yukarı kaldırılmasına neden olacağından boyun ve omuz kaslarını zedeleyebilir.
 • Vücut pozisyonunun göz hareketlerini takip etmesi ve baş ile boynun göz hizasını karşılayacak şekilde dik olarak konumlandırılması gerekir. Başı ve boynu bir tarafa fazla eğmek o taraftaki kasların sıkışmasına neden olur.

Diğer Öneriler

Bütün bunlarla birlikte boyun sağlığını korumak için şu önerilere de dikkat edilmesi gerekir:

 • Çalışma ve oturma sırasında sık sık ayağa kalkarak vücut formu yeniden düzenlenmelidir.
 • Sağlıklı boyun, sağlıklı bel ve sağlıklı omurga ile sağlanır. Bu nedenle omurga sağlığına özen gösterilmeli ve omurganın doğal formu her koşulda korunmalıdır.
 • Başla yük taşınmamalı ve ağır kaldırılmalıdır.
 • Ağır cisimleri itme ve çekme sırasında boyun zorlanmamalı, taşınan yükler vücuda dengeli şekilde dağıtılması, bu sırada beli zorlayacak hareketlerden de kaçınılmalıdır.
 • Boyun sürekli öne, arkaya veya yana eğik şekilde tutulmamalıdır.
 • İri göğüslü kadınların vücut formuna uygun ve sağlıklı sütyen kullanması önemlidir. Doğru sütyen tercihi boyun, sırt ve omuza gereksiz yük binmesini engeller.
 • Uyku sırasında dişler sıkılmamalı ve boyun kasları gerilmemelidir. Bu tip hareketler boyun kaslarında spazma neden olabilir.
 • Çalışma ve okuma ortamının ışıklandırılması iyi olması, gerekirse ekran başında gözlük kullanılmalıdır. Aksi halde boyun ve sırt kasları zorlanabilir.
 • Perde takma gibi uzağa uzanmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olmak gerekir. Bu hareketler nadiren gerçekleşse de boynu aşırı derecede zorlayarak fıtık gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Uykusuzluk, çok çalışma, stres ve yanlış beslenme alışkanlıkları gibi pek çok etmen boyun sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Boyun sağlığını korumak için omurga sağlığının da korunması ve genel sağlık durumunun kontrol altında tutulması gerekir. İdeal kilo aralığında olmak, bol su içmek, sigara kullanmamak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek vücudun genel sağlık durumunun iyileştirilmesini sağlar. Ayrıca günlük yapılan düzenli egzersizler de sağlıklı bir yaşamın temel şartlarındandır ancak spordan önce mutlaka gerekli ısınma hareketleri yapılmalıdır. Aksi halde omurganın farklı bölgelerinde zorlanma ve sıkışmaya bağlı bozukluklar ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp