Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Boyun Düzleşmesi

Tıp dilinde servikal lordoz olarak da adlandırılan boyun düzleşmesi, yaygın olarak hareketsiz yaşam tarzı ile ilişkilendirilmekle birlikte, farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen bir problemdir. Boyun anatomik olarak kendine has esnekliğini ve kıvrımlarını kaybedebilen bir bölge olduğu için, özellikle çok fazla hareket etmeyen ve düzenli olarak egzersiz yapmayan bireylerde ortaya çıkması muhtemeldir. Nitekim boyun düzleşmesi ile hareket kabiliyeti kısıtlandığından, yaşam kalitesinde bir düşme gözlenir. Boyun düzleşmesi düzenli egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi küçük müdahalelerle önlenebilir.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

İnsan vücudunda boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan omurga 33 omurdan oluşur. Boyun bölgesinde ise 7 adet omur bulunur. Boyun omurlarının sağlıklı olması aynı zamanda yaşam fonksiyonlarının da düzenli bir şekilde devam edebilmesi açısından önemlidir. Omurga kıvrımlı bir forma sahip olmakla birlikte; sırt ve kalça bölgesinde hafif tümsekli, bel ve boyun bölgesinde ise hafif oyuklu bir yapıya sahiptir. Omurgadaki bu kıvrımlı yapı hareket kabiliyetinin korunmasına ve vücuda taşıma desteği sağlanmasına yardımcı olur.

Normal şartlar altında oyuk bir yapıya sahip boyun omur yapısındaki kıvrım, boyun düzleşmesi probleminde kaybolur ve düz bir yapıya bürünür. Dolayısıyla hafif C görünümünde olan boyun bölgesi düzleşerek yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bazı bireylerde boyun düzleşmez ve tam ters yöne kıvrılarak çıkıntılar oluşturur. Bu durun boyun düzleşmesinin ileri seviyesi olarak değerlendirilir ve daha ciddi problemler yaratır.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi boynun anatomik yapısında değişiklik meydana getireceğinden, fonksiyon devamlılığı da aksamaya başlar. Bu durum ortaya bir takım belirtiler çıkmasına neden olabilir. Boyun düzleşmesinde görülebilecek en temel belirtiler boyun hareketlerinde kısıtlanma, boyun ağrısı ve boyun kaslarında meydana gelen güç kaybıdır. Boyun düzleşmesinde sık karşılaşılan diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Ellerde ya da kollarda hissizleşme ya da karıncalanma,
 • Halsiz ve yorgun hissetme,
 • Baş ağrısı,
 • Nefes alıp verirken zorluk çekme, nefes darlığı,
 • Yutmada güçlük,
 • Bele inen ağrı,
 • İleri doğru bakarken zorlanma,
 • Vücudun bir kısmında felç meydana gelmesi,
 • İdrar ya da dışkı yaparken zorlanma.

Bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda hem sorunun ilerlememesi hem de tedavi sürecinin daha da zor hale gelmemesi için acil olarak bir doktor kontrolü gerekir.

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi nedeniyle boyun bölgesindeki kas ve iskelet sisteminin anatomik olarak değişime uğraması pek çok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Fakat kötü duruş alışkanlıkları ve yanlış postür bu nedenlerin başında gösterilir. Uzun süre yanlış pozisyonda oturmak, hareketsiz yaşam tarzı, masa başında çalışmak ve uzun süre bir ekrana ya da telefona bakmak gibi nedenler zaman içerisinde boyun omurlarında düzleşmeye neden olabilir. Söz konusu durumların özellikle gelişim çağında sürdürülmesi ve ortaya çıkan sorunların tedavi edilmemesi durumunda kalıcı problemler ortaya çıkarabilir.

Kötü duruş alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzı dışında boyun düzleşmesini ortaya çıkarabilecek başlıca nedenler şunlardır:

Omur Yapılarında Anomali

Boyun bölgesinin anatomik yapısında bulunan kavis, boyun omurlarında meydana gelen normalden farklı bir gelişim sonucu kaybolabilir. Bu da ortaya boyun düzleşmesini çıkarır.

Kalıtsal Gelişim Sorunları

Boyun omurlarında meydana gelen düzleşme bazen doğuştan ve anne karnındaki gelişim bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Dolayısıyla omurgada bulunan S şeklindeki yapıda bir deformasyon oluşur. İşte bu tip kalıtsal gelişim bozukluklarında skolyoz ve kamburluk gibi problemlere boyun düzleşmesi de eşlik edebilir.

Dejeneratif Disk Bozuklukları

Boyun düzleşmesi riski hem yaşa hem de çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen disk rahatsızlıkları ile artabilir. Eğer bu gibi durumlara bağlı olarak omurlar arasında bulunan diskler zarar görürse, boyun omurları da bundan etkilenir ve boyun düzleşmesi oluşabilir.

Osteoporoz

Hem yaşın ilerlemesi hem de kadınlarda menopoz sonrası dönem kemik erimesi olarak da adlandırılan osteoporoz oluşumunu hızlandırır. Osteoporozun ortaya çıkması da boyun omurlarının zarar görmesine ve zayıflamasına neden olur. Nitekim oluşan güç kaybı ile şekil bozuklukları ve boyun düzleşmesi ortaya çıkabilir.

Travma

Boyun bölgesinin aldığı yüksek şiddetli darbeler, boyun düzleşmesi de dahil olmak üzere çeşitli şekil bozuklukları yaratabilir. Bölgede bulunan kasların, kemiklerin ya da bağ dokuların zarar görmesi ile boyundaki hareket kabiliyetinin yitirilmesi muhtemeldir. Sonuç olarak aşırı zorlanma boyun düzleşmesi ortaya çıkarabilecek durumlardan biri olarak değerlendirilir.

Kanser

Eğer kanser kemiklerde ve omurgada yayılım gösteriyorsa, bu durum boyun düzleşmesi için bir risk kabul edilir. Bir diğer ifadeyle; kanser yalnızca omurga ve kemiklerde meydana gelmiyor, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelip metastaz yaparak omurga ve kemiklere sıçrıyorsa, bu durum da boyun düzleşmesi için risk teşkil eder.

Diğer Nedenler

Yukarıdaki nedenler boyun düzleşmesinin en sık karşılaşılan nedenleri olmakla birlikte; kas yapısı ve gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratan musküler distrofiler, vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen tümörler, kemiklerdeki yapım ve yıkım döngüsünün hızlanmasına neden olan paget hastalığı ya da çeşitli cerrahi girişimler nedeniyle omurga yapısının zarar görmesi boyun düzleşmesi riskini artıracaktır.

Boyun Düzleşmesinde Tanı ve Tedavi

Boyun düzleşmesinin tanısında ilk aşamada tıbbi öykü ve fiziksel muayene esastır. Fakat bu iki tanı yöntemi her zaman yeterli olmaz. Kesin bir tanı koyabilmek için röntgen, bilgisayarlı tomografi ve MR (manyetik rezonans) gibi tanı yöntemlerine başvurulabilir.

Boyun düzleşmesinin tedavisinde ilk olarak tüm risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ve ileride benzer sorunlara neden olabilecek nedenlerin ortadan kaldırılması esastır. Bu yüzden boyun düzleşmesinin risk faktörlerini ortadan kaldırmak için önerilen yöntemler şunlardır:

 • Düzenli olarak hareket etmek ve yaşam tarzı değişiklikleri ile daha sağlıklı bir yaşama geçiş yapmak,
 • Düzenli egzersiz yaparak boyun bölgesindeki kasların güçlenmesini sağlamak,
 • Düzenli egzersiz ile omurları rahatlatarak olası sinir sıkışmalarının önüne geçmek.

Genel olarak bakıldığı zaman boyun düzleşmesinin önüne geçmek için düzenli egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğu görülebilmektedir.

Boyun düzleşmesinde bir diğer önemli nokta da kas spazmlarının giderilmesini sağlamaktır. Bunun için de çeşitli ilaçlar önerilebileceği gibi, bölgeye esneklik kazandırarak ağrıların hafifletilmesini sağlamak amacıyla fizik tedavi egzersizlerinden yardım alınabilir. Ek olarak akupunktur, nöral terapi ve kuru iğneleme de boyun düzleşmesinde tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Sonuç olarak;

Sağlıklı beslenmek, doğru duruş alışkanlıkları kazanmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak hem boyun düzleşmesini hem de omurgaya bağlı olarak gelişen diğer sorunları ortadan kaldırmak için en temel gerekliliklerdir. Ayrıca hafif tempolu yürüyüşler ve düzenli olarak gerçekleştirilen yoga ya da pilates gibi etkinliklerde boyun düzleşmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu yüzden bu alışkanlıkları erkenden kazanmak önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp