Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılmalı?

Özellikle uzun süre bilgisayar karşısında oturanlar ve masa başı çalışanlar için düzenli boyun egzersizi yapmak sağlık açısından büyük önem taşır. Olası omur zedelenme risklerini önlemek veya mevcut ağrı problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla uygulanan bu egzersizler, bölgedeki kasları rahatlatmaya ve gerilimi azaltmaya yardımcı olur.

Ancak normal şartlarda omurga sağlığını destekleyen bu hareketler, kontrolsüz veya dikkatsiz yapıldığında sinir sıkışmalarına neden olarak ağrı şikayetlerini artırabilir. Bu nedenle boyun ağrısı ve boyun tutulması gibi sıkıntıların önüne geçmek adına egzersiz yapmadan önce mutlaka doktor tavsiyesinin alınması gerekir.

Boyun Egzersizleri Neden Yapılmalıdır?

Boyun ağrısı, yaşam kalitesini etkileyen ve ciddi ağrı şikayetlerine yol açan bir durumdur.

En yaygın nedenleri ise şunlardır:

 • Ani ve desteksiz boyun hareketleri
 • Osteoartrit gibi eklem hastalıkları
 • Duruş bozuklukları
 • Yanlış yastık ve yatak kullanımı
 • Kas gerilimi ve kas spazmları
 • Stres ve gerginlik
 • Disk problemleri
 • Travma ve kazalar

Boyun ağrılarını hafifletmek veya zamanında önlemek için düzenli egzersiz şarttır. Boyun kaslarını güçlendirmeye yarayan belirli pratikler aynı zamanda bölgedeki kas esnekliğini artırır ve böylece dönme, eğilme, baş çevirme gibi hareketlerde omurların zedelenme riskini ortadan kaldırır. Ayrıca, gün içinde başın daha kolay hareket ettirilmesini sağlar ve postürün sürekli düzgün konumda tutulmasına yardımcı olur.

Dolayısıyla düzenli boyun egzersizi yapmak hem mevcut ağrı şikayetlerinin hafifletilmesine hem de bölgedeki kas kuvvetinin artırılmasına yardımcıdır.

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılır

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun omurlarını rahatlama amacıyla yapılan egzersizler temelde basit hareketlerdir fakat günde 5-10 dakikalık 2’şer 3’er set halinde uygulanması, uzun vadede büyük fayda sağlar. Yapılacak egzersizin uzunluğu ve kapsamı uzman hekim tarafından kararlaştırılmakla birlikte kendi içinde farklı gruplar altında incelenir:

İzometrik Egzersizler

Ani başlayan boyun ağrılarını önlemeye yardımcı egzersizlerdir ve hareket içermediğinden evde güvenle uygulanabilir. Genellikle diğer egzersizlerden önce bölgeyi ısıtma amacıyla yapılır.

1. Öne Eğmeye Direnç

Her iki el de alın üzerine konur ve baş öne doğru itilir. Bu sırada eller ters yönde direnç vererek başın öne gitmesini engeller. Alınan pozisyon 10 saniye korunur.

2. Arkaya Eğmeye Direnç

Her iki el de başın arka tarafına konur ve baş arkaya doğru itilir. Bu sırada eller ters yönde direnç uygular ve başın arkaya gitmesini engeller. 10’a kadar sayıldıktan sonra eller bırakılır.

3. Yana Eğmeye Direnç

Sol el, başın sol tarafına konur ve baş sola doğru itilirken sol el başa aksi yönde direnç uygular. 10’a kadar sayılır ve hareket başın sağ tarafı için de sağ elle tekrarlanır.

4. Döndürmeye Direnç

Sağ el başın arkasına, sol el şakak üzerine konur. Baş sağ omuzdan arkaya bakar gibi sağa döndürmeye zorlanır. Pozisyon 10 saniye korunur ve aksi yönde tekrarlanır.

Hareket Açıklığı Egzersizleri

Bölgenin rahatlamasına yardımcı olan hareket açıklığı egzersizleri düzenli tekrarlandığında kas spazmlarını ve sinir sıkışmalarını önler. Temel olarak boyundaki ağrı ve sıkışmanın neden olduğu düşük hareket kapasitesini artırmayı hedefler.

1. Yana Yatırma

Baş, kulak omza yaklaşacak şekilde yana yatırılır ve pozisyon 5 saniye korunur. Hareket hem sol hem sağ tarafta tekrarlanır.

2. Yukarı Aşağı Eğme

Çene, göğse değecek gibi baş öne doğru eğilir ve 5’e kadar sayılır. Süre sonunda baş orta pozisyona alınır, 2 saniye dinlendirilir ve arkaya doğru eğilerek 5 saniye de böyle tutulur.

3. Sağa Sola Döndürme

Baş, sağa doğru yavaşça döndürülür ve 5 saniye tutulur. Sonrasında orta konumda 2 saniye beklenir ve aynı döndürme hareketi sol tarafta tekrarlanır.

Germe Egzersizleri

Özellikle boyun kaslarını esnetmek ve duruş bozukluklarını önlemek amacıyla uygulanır. Genellikle rahatlatıcı etkisi nedeniyle diğer hareketlerin sonunda yapılması önerilir.

1. Elleri Bastırma

Dik oturulur ve eller yere paralel olacak şekilde göğüs hizasında birleştirilerek birbirine bastırılır. Bu şekilde 10’a kadar sayılır ve kollar 5 saniyeliğine serbest bırakılır. Hareket çene seviyesinde ve alın seviyesinde tekrarlanır.

2. Sırt Esnetme

Ayakta dururken kollar 90 derece açı oluşturacak şekilde duvar köşesine dayanır. Ayaklar yere sabitlenir ve gövde öne doğru esnetilir. Kürek kemikleri birbirine yaklaşırken göğüs bölgesi gerilir ve pozisyonda 10-15 saniye beklenir.

3. Omuz Kemeri Germe

Dirsekler 90 derece açı oluşturacak şekilde göğüs hizasına kaldırılır ve kollar yavaşça birbirine yaklaştırılır. Pozisyon 5 saniye korunur ve kollar açısı bozulmadan yanlara açılır, bu pozisyonda 10 saniye durulur.

Boyun ve Omuzlara Nasıl Özen Gösterilir?

Boyun egzersizlerinin düzenli ve doğru uygulanması, bölgedeki kasların güçlenmesine ve rahatsız edici semptomların hafifletilmesine yardımcıdır. Ancak boyun ve omuz bölgesinin sağlığı gün içinde yapılan bazı hareketlerin daha dengeli hale getirilmesiyle de korunabilir. Nitekim, günlük hareketler sırasında daha özenli davranmak ve düzgün postür alışkanlıkları kazanmak, boyundaki sıkışma ve ağrı problemlerini önleyecektir.

Bu nedenle otururken, çalışırken veya ayakta kazanılması gereken düzgün duruş alışkanlıkları şunlardır:

 • Oturur pozisyondayken; çene yukarı veya aşağı değil, tam karşıya bakmalı ve boyun omuzların üzerinde orta konumda olmalıdır. Bu sırada üst beden gevşetilmemeli, dizler yere paralel ve dik olacak şekilde tutulmalı ve omurga düzgün durmaya zorlanmalıdır.
 • Ayaktayken; çene yukarı veya aşağı bükük değil, tam karşıya bakar halde olmalıdır. Bel düzgün durmalı, dizler öne bükülmemeli ve öne eğik durulmamalıdır. Boyun ve omuzlar, kalça aksını takip etmeli ve dik tutulmalıdır.
 • Uyurken; yüz üstü yatılmamalı, yan veya sırt üstü uyuma pozisyonu tercih edilmelidir. Yan yatarken, baş ve boyun normal konumda tutulmalı, dizler kırık ve hafif karna doğru çekik olmalıdır. Sırt üstü pozisyonda ise yastık tam olarak baş ve boyun altına gelmeli, bölgeyi nötr şekilde desteklemeli ve gereksiz yere germemeli veya zorlamamalıdır.
 • Dinlenirken; aniden öne doğru eğilmemeli veya arkaya doğru fazla kayık şekilde uzanılmamalıdır. Dinlenme pozisyonunda sert yastık ve sandalye kullanılmalı, bel ve boyun ortopedik yastıkla desteklenmelidir.
 • Araba kullanırken; koltuk yüksek konumda tutulmalı, ne çok önde ne çok geride olmalıdır. Vücut öne çok eğilmeyecek veya arkaya çok gevşetilmeyecek şekilde konumlandırılmalı ve dik durmalıdır. Gerekirse araçlar için üretilen, bel ve boyun bölgesini destekleyen sırt yastıkları kullanılmalıdır.

Düzenli egzersizle birlikte günlük alışkanlıklarda yapılan bu tip iyileştirmeler, omurga sağlığını korumak ve ağrı şikayetlerini gidermek adına büyük önem taşır. Bu nedenle uzman doktor kontrolünde kişiye özel hazırlanan egzersiz programının düzenli olarak uygulanması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp