Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 4.6]

Servikal Disk Hernisi

Boyun fıtığı (Servikal disk fıtığı), boyundaki omurgaların kemikleri arasında bulunan yatıkçığın bir sorunudur. Bu disk yumuşak bir kıkırdakımsı bir malzemeden yapılmıştır.

İçindeki jel kıvamındaki yapının, dışardaki koruyucu tabakasını yırtması sonucunda omuriliğe ve , veya o bölgeden çıkan sinire baskı yapabilir. Bu, boyunda ve etkilenen sinirler boyunca semptomlara neden olabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Servikal disk herniasyonu, sıklıkla, sıkıştırılan sinir kökü alanı boyunca kolda ağrı, uyuşukluk veya güçsüzlük semptomlarına yol açacaktır.

Hastalarda boyun ağrısı veya baş ağrısı semptomları olabilir veya olmayabilir, ancak semptomların çoğu kolda olabilir. Ağır vakalarda disk, omuriliği sıkıştırabilir ve denge kaybına, koordinasyon kaybına ve ciddi sinirsel işlev bozukluğuna yol açabilir.

Boyun Fıtığı Teşhisi

Şüpheli bir omurga rahatsızlığının radyografik değerlendirmesi, düz bir röntgen ile başlar. Kemikten ziyade yumuşak dokudan oluşan boyun fıtığı röntgende görülmez; bununla birlikte, kireçlenmeler, disk aralığı daralması ve kemik çıkıntıları(osteofitler) gibi diğer ilişkili değişiklikler görülebilir.

MRI taraması bu durumu teşhis etmenin en iyi yoludur. Kemik detayı gerektiğinde miyelogram/BT çekilmeldir. MRG'den daha invazivdir ve baş ağrısı gibi etkiler yaratabilir, ancak bazı durumlarda anatomiyi tanımlamada gerekli olabilir.

Boyun Fıtığı
Servikal Disk Hernisi Tedavisi

Konservatif tedavi tipik olarak ilk tedavi seçeneğidir.

Dinlenme, steroid olmayan ilaçlar, kısa süreli oral steroidler ve fizik tedaviyi içerebilir.

Semptomlar düzelmezse, sinir sıkışması alanına steroid enjeksiyonu olan epidural enjenksiyon endike olabilir.

İlerleyici nörolojik problemler olduğunda veya konservatif tedavi ile semptomlar hafiflemediğinde cerrahi tedavi mükemmel sonuçlar verebilir.

Boyun Fıtığının Cerrahi Tedavisi

Cerrahi müdahalede altın standart olan mikro cerrahi, ‘mikrodistektomi’ yöntemi uygulanır. Bu cerrahi yöntem sayesinde hastalar son derece konforlu ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlayabilir. Ameliyat boynumuzun genelde sağ ön tarafından yapılır.

Ameliyat yaklaşık 45dk ile 1 saat arasında sürer. Ameliyat bounca mikroskop kullanılır. Boyun fıtığında önden yaklaştığımız için disk mesafesinin hepsi alınır ve yerine disk mesafe yüksekliğini korumak için peak kafes (cage) dediğimiz , tamamen vücud ile uyumlu impant yerleştirilir. Hastalar operasyondan 1 gün sonra taburcu edilir.

Egzersizler ise yaklaşık olarak 1 hafta sonra başlar. Bu operasyon, eski yöntemlerle mukayese edildiği zaman çok daha etkili ve çok daha konforludur. Hastanın korkmasını gerektiren bir durum oluşturmaz. Hasta 10 gün içinde yaptığı
işe göre çalışmaya başlayabilir.

Sık Sorulan Sorular

Boyun ağrısı başta omurilik enfeksiyonları, kas ağrıları, boyun omurilik darlığı, boyun kemik düzleşmesi, kemiklerde kireçlenme, boyun kemik eğrilikleri ve boyun tümörleri olmak üzere çok farklı sebeplerle gerçekleşebilir. Dolayısıyla her boyun ağrısı boyun fıtığı değildir. Boyun ağrıları aynı zamanda bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren ve postürü yanlış olan insanlarda da meydana gelebilir.

Ameliyatsız tedavilerin sonuç vermediği durumlarda; fıtığın baskısının ve kuvvetinin arttığı ve kollarda şiddetli güç kaybının meydana geldiği durumlarda ameliyata karar verilir.

Boyun fıtığında cerrahi yöntemler kesin sonuç verir. Fakat tıpkı bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığında da ameliyattan sonra tekrar etme ihtimali çok küçük de olsa vardır. Özellikle mikrocerrahi ile yapılan operasyonlarda tekrar etme ihtimali yüzde 1 ila 3 arasında değişir.

Operasyondan sonra hasta servise alınır ve boynuna yumuşak bir boyunluk takılır. Genel anestezi alındığı için hasta 5 ila 6 saat süreyle herhangi bir şey yememelidir. Operasyondan 6 saat sonra beslenme yumuşak gıdalar ile başlayabilir. Hastanede yatış sürecinde yapılması gerekenler doktor kontrolünde gerçekleşir. Hasta taburcu olduktan sonra ise dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Hasta bir ortopedik bir yatak ve ortopedik bir yastık ile sırt üstü ya da yan yatmalıdır. Kalkılacağı zaman kollardan destek alarak önce oturur pozisyona gelinmeli, ardından ayağa kalkılmalıdır.
 • Operasyondan 2 hafta sonra hasta dik olarak oturabilir.
 • Operasyondan sonraki 1 hafta tuvalet ihtiyacı oturarak giderilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında yaranın olduğu yer su geçirmeyecek şekilde kapatılacağı için, hastaların banyo yapmasına engel bir durum yoktur.
 • Ameliyattan sonraki gün başlanacak şekilde her gün dozajı artırılarak yürüyüş yapılmalıdır.
 • Sigara ve alkol tüketilmemelidir.
 • Cinsel yaşama 1 hafta süreyle ara verilmelidir.

Operasyonun başarısını doğrudan etkileyecek olması sebebiyle söz konusu noktalara dikkat edilmesi önemlidir.

Boyun fıtığı ameliyatından hemen sonra hastaların boynuna yumuşak bir boyunluk takılır. Boyunluğun kullanılacağı süre iyileşme sürecine göre değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama olarak 15 gündür.

Boyun fıtığı ameliyatları mikrocerrahi yöntemi ile yapılacaksa genel anestezi uygulanır. Fakat mikrocerrahi yöntemi yerine radyofrekans ya da lazer gibi daha hafif bir operasyon gerçekleştirilecek ise, bu durumda lokal anestezi uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

6 Comments to “ Boyun Fıtığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri”

 1. Mükremin says :Cevapla

  Merhaba hocam yıllardır sirwn boyun ağrılarımın nedenini öğrenmek için rqndecu almak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 2. Murat says :Cevapla

  Merhaba hocam
  Ameliyat kaç saat sürer bilgilendirebilir misiniz?

 3. Haluk says :Cevapla

  Merhabalar benim boynumda uzun zamandır belli aralıklarla ense kısmımına doğru vuran bir ağrı var. Belirtilerin birçoğu bende de var. Sizden nasıl randevu alabilirim?

 4. esin kocatürk says :Cevapla

  Merhaba boyun tutulması fıtık belirtisi olabilir mi?

 5. Sami says :Cevapla

  Hocam baş ağrısı ve boyun ağrısı şikayetiyle gitsek Mr çekilir mi? Boyun fıtığı teşhisi koydurmanin tek yolu sanırım. Benim sağ kolumda ekstra ağırlık var gibi

 6. Cıvan ilhan says :Cevapla

  Hocam Meehaba,
  Bende boyun ve bel fıtığı belirtileri olduğu teşhisi konuldu!bazı dok.Hocalar ameliyat ve bazıları kesinlikle olma nokta atışı tavsiye etmekteler!takriben 15.sene öncesi boyun ameliyatı geçirdim!fakat şu anda boyun hareketlerinde kısıtlama olduğu gibi ağrılarımda var.Fizik ve ilaç tedavilerinin hepsini denedim sonuç alamadım!sizin öneri ve tavsiyenize rica ediyorum.sağlıklı kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp