Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 4.7]

Boyun Düzleşmesi

Genellikle omurgadan kaynaklanan ve boyun bölgesinde meydana gelen sorunlar, estetik olarak iyi görünmediği gibi, hastanın yaşam kalitesini de düşürebilir. Söz konusu rahatsızlıklar gelişme döneminde teşhis edilirse, tedavi edilmesi çok daha kolay olacaktır. Boyun bölgesinde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri de boyun düzleşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Peki boyun düzleşmesi nedir? Belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun, çeşitli nedenlere bağlı olarak eğriliğini kaybettiğinde, bu durum boyun düzleşmesi olarak adlandırılır. Normal ve sağlıklı bir vücutta boyundan bölgesine dek uzanan omurga, dört farklı noktada kıvrılır. Boyun, bel, sırt ve kuyruk sokumu bölgesinde yer alan bu kıvrımlar, S harfi bir görünüm oluşturur. Eğer söz konusu kıvrımlar normalden az ya da fazla olursa, omurgada çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. İşte boyun düzleşmesi de omurgada yer alan bu kıvrımların azalması ile meydana gelir.

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri

Boyun bölgesinde (servikal bölge) yer alan lordotik kıvrım, çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak aksi yönde gerçekleşebilir ve bu da düzleşmeye neden olur. Servikal kifoz olarak adlandırılan bu durum genellikle kemikler, eklemler, kaslar ya da bağlarda gelişen hastalıklara bağlıdır. Söz konusu durumun ortaya çıkmasına neden olabilecek faktörleri ise şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Vücudun gelişim çağından doğru duruşun (postür) anormal olması,
 • Boyun omurlarının anormal şekilde gelişimi,
 • Omurgada doğuştan meydana gelen gelişim bozuklukları,
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan osteoporoz (kemik erimesi) rahatsızlığı,
 • Omurlar arasında yer alan disklerin zedelenmesi,
 • Boyundaki kasları ve bağları aşırı zorlayan işler yapmak, dışarıdan gelen fiziksel travma durumları ya da yaralanmalar,
 • Paget hastalığı olarak da adlandırılan, kemiklerin yapım ve yıkım döngüsünün normalden çok daha hızlı bir şekilde yaşanması,
 • Kemik tümörleri ya da kanserler,
 • Kasların yapısında ve gelişiminde yaşanan bozulmalar sonucu meydana gelen musküler distrofiler hastalığı.

Boyun düzleşmesi tüm bu saydığımız rahatsızlıklar ile birlikte meydana gelebileceği gibi, başka hastalıklara bağlı olarak geliştiği istisnai durumlar da oluşabilir. Bu nedenler arasında en sık görüleni duruş bozukluğudur. Duruş bozukluğuna neden olabilecek durumları ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 

 • Masa başında çok fazla çalışmak ya da vakit geçirmek,
 • Ağır sırt çantalarını uzun süre taşımak,
 • Uzun süre bilgisayar, tablet ya da cep telefonu kullanmak,
 • Ergonomik olmayan koşullarda çalışmak.

 

Özellikle gelişim döneminde bulunan çocukların boyun düzleşmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamaları için, postür konusunda bilgilendirilmeleri ve uyarılmaları büyük önem taşımaktadır.

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri

boyun-düzleşmesi-tedavisi

Boyun düzleşmesi kozmetik bir kusur olarak kendisini gösterir. Fakat tek belirtisi elbette bu değildir. Hastaların yaşam kalitesini düşürebilecek olan ciddi belirtileri de olabilir. Genellikle hafif şekilde ortaya çıkan bu belirtiler, zaman içerisinde şiddetlenebilir. Boyun düzleşmesi meydana geldiğinde ortaya çıkabilecek belirtileri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Boyun kaslarında güçsüzlük,
 • Halsizlik,
 • Boyun hareketlerinin kısıtlı hale gelmesi,
 • Boyun ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Yutmada güçlük yaşama,
 • Bel ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Ellerde, kollarda ya da bacaklarda hissizlik hali, uyuşma ya da karıncalanma,
 • İleri bakmakta zorlanma,
 • İdrar yapma ya da dışkılama sırasında zorluk yaşama,
 • Vücudun belirli bir bölgesinde felç gelişmesi.

Bu belirtiler bazen hafif olarak seyredebileceği gibi, bazen şiddetli bir şekilde kendisini gösterebilir. Bazı hastalara bu belirtilerden yalnızca bir tanesi görülebileceği gibi, bazen hepsi birden de görülebilir.

Boyun Düzleşmesi Teşhisi

Boyun düzleşmesi teşhisi koyabilmek için öncelikle bir fiziksel muayene yapılması gerekir. Bu süreçte hastanın hikayesini öğrenmek için hekim tarafından çeşitli sorular sorulabilir. Fiziksel muayenenin ardından daha detaylı bir inceleme yapmak adına röntgen, MR ya da BT gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılabilir. Boyun eğriliği tanısı koymak için kesin olarak belirtilmiş bir ölçü bulunmaz.

Bu durum bireyin anatomik yapısına göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak boyunda bulunan eğriliğin 20 dereceden az ve 40 dereceden fazla olduğu durumlarda bu teşhis konulabilir.

Günümüzde boyun düzleşmesi tanısı için yeni geliştirilmiş olan bazı cihazlardan da faydalanılabiliyor. Örneğin omurga analizi için postür analiz cihazları ya da yürümeye bağlı gelişen omurga sorunlarını tespit etmek için yürüme analiz cihazları kullanılabiliyor. Ayrıca hastada bulunan ve altta yatan hastalıkları tespit etmek için kan tahlilleri de istenebilir. Tüm bu analizler ve testler sonucunda boyun düzleşmesi tanısı konduysa, hastalığın seyrine ve durumuna göre gerekli tedavi yöntemleri belirlenir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi teşhisi konulmuş olan hastalarda, öncelikle fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Söz konusu fizik tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Boyun bölgesine ortopedik bantlar yerleştirilmesi,
 • Ortez (boyunluk) kullanımı,
 • Boyun tranksiyonları, boyun egzersizleri ve masajlar.

Bu süreçte hastaların ağrıları ya da günlük hayatlarını etkileyecek problemleri varsa, bu belirtileri ortadan kaldırmak adına ağrı kesici, antispazmodik ve anti-inflamatuar ilaçlar önerilebilir. Bu ilaçlar boyun düzleşmesi probleminin kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlamaz, yalnızca semptomların hafifletilmesine yardımcı olur. Eğer söz konusu tedavi yöntemleri ile herhangi bir sonuca ulaşılamazsa, bu durumda kalıcı ve kesin bir çözüm olan cerrahi müdahale uygulanır.

Boyun düzleşmesi tedavisinde cerrahi işlem hastalığın durumuna göre boynun ön ya da arka kısmından yapılabilir. İşlem sırasında omurların bir kısmının çıkarılması gerekebileceği gibi, plak ya da vida gibi materyallerle omurların sabitlenmesi de gerekebilir.

Cerrahi müdahale, hayati tehlike yaratabilecek damarlara ve sinirlere yakın bir bölge olması sebebiyle risklidir.

Bu yüzden alanında uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi, operasyonun başarı ile sonuçlanması ihtimalini artıracaktır.

Ameliyat tamamlandıktan sonra hastaların ortez kullanımına ve fizik tedavi uygulamalarına bir süre daha devam etmesi önerilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Boyun kayması ameliyatından sonra hastaların ağır kaldırmaması, boynu aşağıya bakar halde uzun süre tutmaması, klima kullanımını durdurması, geniş omuzlu ve boyun bölgesini açık bırakacak kıyafetler giymesi önerilir. Bunların dışında stres gibi boyun kaslarının kasılmasına neden olabilecek durumlardan uzak durulması gerekir. Uygun yastık kullanımı ile birlikte doktor tarafından önerilecek olan boyun egzersizleri düzenli olarak uygulanmalıdır. Gerekli görüldüğü durumlarda ağrı kesiciler, anksiyolitik ilaçlar ve antidepresanlar da kullanılabilir.

Boyun kayması ameliyatından sonra hastalar operasyonun başarısına ve hastanın durumuna da bağlı olarak, ortalama 6 hafta içerisinde normal hayatlarına dönebilir.

Boyun kayması kol başta olmak üzere boyunda ve sırt bölgesinde de geçmeyen ağrılara neden olduğu için hastanın yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Uyku kalitesinin düşmesi, kollarda güç kaybı, huzursuzluk, mutsuzluk ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir ve bu sorunlar hastayı günlük aktivitelerinden alıkoyabilir. Aynı zamanda tansiyon yükselmesi, kulak çınlaması ve baş ağrısı gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Dengesizlik ya da yürümede güçlük gibi sorunlar yaşanabilir. Hastalığın uzun süre tedavi edilmediği durumlarda felçe kadar varabilecek daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşma ihtimali mevcuttur.

Boyun kaymasının boyunda ve ensede hissedilen ağrılara neden olması durumunda boyunluk kullanılabilir. Fakat daha başka sorunların ortaya çıkmaması adına boyunluğun doktor kontrolünde ve yalnızca birkaç gün ile sınırlı olacak şekilde kullanılması önerilir. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda boynun uyku sırasında doğru bir pozisyonda durmasına yardımcı olan boyun yastıkları da kullanılabilir.

Boyun kaymasının cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi durumunda, hastaların operasyondan sonra 3 ay boyunca boyunluk kullanması gerekebilir.

Boyun kayması kolda ağrıya sebep olabilir. Omurganın sinir köküne baskı yapması durumunda kol ağrısı ile birlikte boyun ve el arasında sertleşme, hareket kabiliyetinde azalma, uyuşma, karıncalanma ve kaslarda güçsüzlük gibi sorunlar da meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

6 Comments to “ Boyun Kayması (Düzleşmesi) Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi”

 1. berfin selvi says :Cevapla

  merhaba hocam boyun kayması tedavisi için bana ulaşır mısınız

 2. Talha says :Cevapla

  Boyun düzleşmesinin belirtilerinin çoğunu yaşıyorum fakat fizik muayene için fazla vaktim yok. Çok geciktirmek beni etkiler mi

 3. Mehmet says :Cevapla

  boyun kayması sıklıkla hangi yaşlarda görülür?

  1. İbrahim says :Cevapla

   Bilgisayar mühendisi olarak 6 yıldır çalışıyorum normalde dikkat ederdim oturuşuma fakat 4 5 aydır çok yoğunum ve saatlerce kambur duruyorum. Acaba bende boyun kayması meydana gelmiş midir artık boynumu sağa sola kısıtlı çevirebiliyorum ve duruş bozukluğu oluştu. Yardımcı olabilir misiniz

 4. Hasan says :Cevapla

  Tedaviden sonra oluşma ihtimali artar mı yoksa çok daha azalır mı aynı hatalara istemeden düşsek boyun kayması daha mı zararlı olur hocam?

 5. Pınar says :Cevapla

  Masabaşı iş yapıyorum. Belirtilen birçoğu bende var. Düzenli egzersiz ile düzelebilir miyim acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp