Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Boyun Kireçlenmesi

Boyun kireçlenmesi, boyun omurgasındaki yapılarda oluşan yıpranma ve hasar nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Sıklıkla 40-50 yaş arası bireyleri etkiler ve zamana bağlı bir rahatsızlık olarak gelişir. İlerleyen vakalarda boynun yanı sıra, omuz ve kollarda da çeşitli şikayetler gözlenir. Boyun kireçlenmesinden korunmanın en iyi yolu ise düzenli egzersiz yaparak omur sağlığına dikkat etmektir.

Boyun Kireçlenmesi Nedir?

Boyun bölgesinde küçük boyutlu 7 adet omur kemiği bulunur ve bu kemikler arasında disk, eklem, eklem bağı gibi yapılar mevcuttur. Zaman içinde eklemlerin içindeki sıvı miktarında azalma olduğundan omurlarda aşınma başlar ve hareket kabiliyeti olumsuz etkilenir. Kireçlenme olarak adlandırılan bu durum dejeneratif bir eklem rahatsızlığıdır ve genetik yapı, hareketsiz yaşam tarzı, obezite gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişir. Boyun bölgesinde çeşitli semptomlarla kendini gösteren kireçlenme; bel, omurga, kalça ve diz gibi farklı vücut bölümlerini de etkileyebilir.

Boyun Kireçlenmesi

Boyun Kireçlenmesi Kimlerde Görülür?

Boyun omurlarındaki ilk yıpranma disklerde başlar. Özellikle zamana bağlı artan sıvı kaybı, parçalanma ve çökme gibi durumlar disk yapısının bozularak dışa doğru kabarıklaşmasına neden olur.

Sonuç olarak komşu kıkırdaklarda ve kemiklerde yapısal farklılaşmalar meydana gelir, omurilik ve sinirlerin bulunduğu kanallar daralır. Bu durum özellikle yaş ilerlemesiyle birlikte hızlanır. Bu nedenle boyun kireçlenmesinde en yüksek risk grubu 60 yaş ve üzeri bireylerdir. Ayrıca;

 • Hareketsiz yaşam,
 • Obezite ve aşırı kilo,
 • Ağır yük taşıma,
 • Çok eğilme gerektiren işler yapma,
 • Geçirilen boyun ameliyatları ile travmalar,
 • Artrit hastalık yaşamış olma

gibi durumlar boyun kireçlenme riskini artırır.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun kireçlenmesi sıklıkla boyunda ağrı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Etkilenen sinir göre bu ağrı omuzlara, kürek kemiklerine veya enseye kadar yayılabilir. Boynun hareketiyle birlikte ağrı artar ve boyunda sertlik gözlenir. Kimi zaman da ağrı kola ve ele giden sinirlere kadar yayılarak bu bölgelerde şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayrıca ağrı tekdüze olmak yerine zaman zaman şiddetlenip azalan ağrı şeklindedir. Diğer bir belirleyici bulgu ise özellikle sabah ilk kalkınca boyun ve omuz bölgesinde oluşan sertliktir. Bunların dışında gözlenen yaygın semptomlar ise şunlardır:

 • Boyun eklemleri hareket kabiliyetinde azalma
 • Sabah daha şiddetli olan boyun ve omuz sertliği
 • Hareket ile artan boyun ağrısı
 • Enseden başa yayılan ağrı
 • Sinir kökü sıkışması nedeniyle kollarda oluşan uyuşma, güçsüzlük ve karıncalanma hissi
 • Denge bozulması
 • Kulak çınlaması

Boyun Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun kireçlenmesi bulgularını gösteren hastalarda kesin tanı için öncelikle fizik muayene yapılır ve hasta öyküsü dinlenir. Daha sonra röntgen ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Buna bağlı olarak bölgedeki kireçlenme tespit edilir ve hastalığın derecesine göre bir tedavi başlatılır.

Boyun kireçlenmesinde hastalığın şiddeti tedavide belirleyicidir. Hastalığın ilerlemediği ve sinirlerde ya da omurilikte sıkışmanın oluşmadığı durumlarda koruyucu tedavi uygulanır. Bu tedavide, hasta ağrısını azaltmaya yönelik ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar kullanılır. Ağrıların kontrol altına alınmasıyla birlikte boyun eklemlerine esneklik ve hareket kabiliyetini yeniden kazandırmak için boyun egzersizlerinin yapılması önerilir. Bu sırada fizik tedavi desteği alınabilir veya boyun korsesi kullanılabilir. Ayrıca eklem içi enjeksiyonlar da kimi vakaların düzelmesinde etkili olabilir.

İleri seviyeli vakalar ise yukarıdaki uygulamalarla tedavi edilemez ve cerrahi müdahale gerektirir. Boyun kireçlenmesi ameliyatı, omurilik ve sinirlerde hasar oluşma durumlarında değerlendirilen bir seçenektir. Bu yöntemin amacı ise omurilikte oluşan bası ile sıkışmayı ortadan kaldırmaktır. Ameliyat olacak hastalarda yaş, kilo ve genel sağlık durumu gibi kriterler değerlendirilir; herhangi bir engelin bulunmaması durumunda hastalık cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp