Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Çimentolama Yöntemi

Omurga kırıkları pek çok sebeple meydana gelebilir ve bu durum kozmetik olarak bazı sorunlar ortaya çıkarabileceği gibi, mental sorunlara ya da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Eskiden açık cerrahi yöntemlerle oldukça uzun ve zorlu bir süreç ile tedavi edilen omurga kırıkları, günümüzde çimentolama yöntemi olarak adlandırılan çok daha basit ve hızlı işlemlerle tedavi edilebilmektedir.

Çimentolama Yöntemi Nedir?

Hem kemik erimesi ya da kanser gibi patolojik sebeplere bağlı olarak, hem de kaza ya da yaralanma gibi travmatik sebeplere bağlı olarak omurga kırıklarının tedavisinde, geliştirilmiş olan üç yeni teknikten faydalanılır.

Bu teknikler vertebroplasti, kifoplasti ve stenoplasti olarak adlandırılır.

Bu yöntemlerin tamamında omurga içerisine çimento yerleştirilir. Küçük kesilerle ve kapalı olarak gerçekleştirilen operasyonlardır. Bu yöntemlerin üçü de, geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi olarak uygulanır. Şimdi hep birlikte bu yöntemlerin detaylarına göz atalım.

Vertebroplasti

Vertebroplasti, kemik erimesine bağlı olarak gerçekleşen omurga kırıklarında kullanılır fakat gerektiği durumlarda omurga tümörüne ya da omurga travmasına bağlı olarak gerçekleşen sorunlarda omurganın güçlendirilmesi adına da uygulanabilir. Geleneksel yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda ilk olarak uygulanacak yöntemdir. Vertebroplasti daha çok yaşlı ve cerrahi girişimler için risk taşıyan hastalarda uygulanır. Çünkü bu tür hastalarda başka hastalıklar da olabileceği gibi, daha az invaziv bir yöntem kullanılması gerekir.

çimentolama-yöntemi

Bir diğer yandan kanserli hastalarda metastaz durumunda omurgada ağrı ya da kırık oluşabilir. Bu tür hastalarda omurga stabilizasyonunun sağlanması, ağrıların azaltılması ve hastaların yaşam kalitesinin artırılması Vertebroplasti ile mümkün olur. Vertebroplasti yönteminin uygulaması sırasında izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Bilgisayarlı tomografi ya da MRG yöntemi ile omurgada meydana gelmiş olan çökme ya da kırık tespit edilir,
 • Hasta yüzüstü yatırılır ve anestezi uygulaması yapılır,
 • Müdahale edilecek omura özel iğneler kullanılarak ve floroskopisi adı verilen bir görüntüleme tekniğinden faydalanılarak, ciltte yapılan küçük bir cilt kesisinden içeri girilir,
 • Omurun içi polimetilmetakrilat adı verilen ve çimentoya benzeyen bir madde ile doldurulur.

Vertebroplasti işleminde çimento enjeksiyon yaklaşık olarak 10 dakika sürerken, işlemin tamamı ise ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Omur içerisine enjekte edilen maddenin donması ile yaklaşık yarım saat sürer. Ardından hasta servise alınır ve bir gün müşahede altında tutulduktan sonra ertesi gün taburcu edilebilir. Hastalar operasyondan sonraki ilk birkaç gün ağrı hissedebilir ve bu ağrıların hafifletilmesi adına ağrı kesici kullanabilir.

Kifoplasti

Çökmüş olan omurga kırıklarında, çöken kemiğin bir balon ile kaldırılması ve ardından balonun çıkarılarak bu alana kemik çimentosu doldurulması kifoplasti olarak adlandırılır. Kifoplasti ve vertebroplasti arasındaki fark kifoplasti işleminde çökmüş olan kırıkların düzeltilmesi ve omurgada meydana gelen kambur görüntünün giderilebilmesidir. Bu yöntem genellikle kadınlarda menopoz sonrası meydana gelen ve kemik erimesine bağlı olan omurga kırıklarının tedavisinde uygulanır. Kifoplasti işlemi gerçekleştirilirken izlenen adımlar ise şu şekildedir:

 • Kifoplasti için hastanın durumuna göre lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir,
 • Tüm işlem sırtta açılan küçük bir kesiden yapılır,
 • Kırılan ya da ezilen omur içerisinde bir balon yerleştirilir,
 • Balon şişirilir ve kırılan ya da ezilen omurun duvarları yükseltilir, böylelikle omurun normal bir şekil alması sağlanır,
 • Polimetilmetakrilat adı verilen ve kemik çimentosu olarak da adlandırılan madde ile balonun bulunduğu yerdeki boşluk doldurulur.

Operasyondan sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir fakat yine hastanın durumuna göre bir gün hastanede kalması istenebilir. Operasyon süresi her omur için ortalama olarak 1 saattir.

Stenoplasti

Stenoplasti, kifoplasti ve vertebroplasti yöntemlerinden sonra geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Bu yöntem izlenen adımlar ise şu şekildedir:

 • Vücutta yapılan küçük bir kesiden içeri girilir,
 • Krikoya benzeyen titanyum stentler omurga içerisine yerleştirilir,
 • Omurga içerisine yerleştirilen stentler tıpkı bir kriko görevi görür ve çökmüş omurganın yükselmesini sağlar,
 • Stentler uygun pozisyona getirildikten sonra hem içi, hem de etrafı kemik çimentosu ile doldurulur.

Bu yöntemde stentler çıkarılmadığı ve içeride kaldığı için, omurganın düzeltilmesi adına daha kalıcı bir çözüm üretilmiş olur. Yani omurga çökmesinin tekrarlanması ihtimalinin düşmesi söz konusudur.

Çimentolama Yöntemiyle Kemik Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle kemik erimesine bağlı olarak gelişen omurga kırıklarında açık cerrahi operasyonlar gerçekleştiriliyordu. Yani büyük ameliyat kesileri olduğu için ortaya komplikasyonlar çıkma ihtimali artıyor ve hastaların iyileşme süreleri de uzuyordu.

Aynı zamanda yaşı ilerlemiş olan hastaların bu tip açık operasyonları tolere edebilme ihtimali de az oluyordu. Fakat çimentolama yöntemi sayesinde açık cerrahiye ve büyük kesilere gerek kalmadan omurga kırıklarının tedavisi sağlanmıştır.

Çimentolama yönteminde açık cerrahide kullanılan büyük cerrahi malzemeler ve büyük kesiler yerine, küçük cilt kesileri yapılır ve kalın iğneler kullanılır. Dolayısıyla kanama, enfeksiyon, yumuşak dokuların ya da kasların hasar görmesi gibi durumların tamamı ortadan kaldırılmış olur.

Çimentolama yönteminin kullanılmasındaki amaç, kırılmış olan omurganın normal yüksekliğine getirilmesidir. Böylelikle kırık vertebra sağlamlaşır, orjinal pozisyon ve yükseklik de korunmuş olur. Aynı zamanda hastanın ağrıları ve kifoz gibi deformiteler de ortadan kaldırılacağı için, hastanın günlük yaşam aktivitelerine kısa süre içerisinde geri dönmesi ve bunları normal bir şekilde yerine getirmesi de mümkün olur.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Çimentolama Yöntemi İle Omurga Kırıkları Tedavisi”

 1. Semra Şahin says :Cevapla

  Omurga kırdığında yapılan çimentolama yönteminden sonra kişi nelere dikkat etmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp