Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dar Kanal Hastalığı ve Egzersizler

Dar kanal, pek çok kişide hareket kabiliyetini sınırlayarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Ağrı şikayeti nedeniyle çeşitli aktivitelerden kaçınmaya başlayan bireyler, gün içindeki hareket alanını daraltır ve bu bir dizi rahatsızlık için risk faktörüdür. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı dar kanal rahatsızlığının daha ileri boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle sürdürülebilir bir iyileşme için hastaların düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmesi önemlidir.

Dar Kanal Nedir?

Dar kanal bel bölgesindeki omurlarda meydana gelen daralma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır ve belde bölgesini etkilediğinden sıklıkla bel fıtığı ile karıştırılır. İleri yaş, hareketsiz yaşam tarzı gibi faktörler bel kaslarının zayıflamasına neden olarak kanal darlığı riskini artırır. Yavaş seyirli bir hastalık olan dar kanal, genç bireylerde de görülebilir fakat sıklıkla 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Kanal darlığının bir diğer nedeni de yaşla birlikte bağlarda kalınlaşma başlaması ve kireçlenmedir. Kanal darlığı; bel fıtığı, kemik çıkıntıları, omurga kırıkları, omurga çökmeleri, tümör ve ameliyat komplikasyonları gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir. Dar kanalın en çok görüldüğü bölgeler ise belde L2-L5 omurları ile boyundaki C4-C7 omurlarıdır.

Dar Kanal

Dar Kanal Belirtileri

Dar kanal hastalığının en önemli semptomu bel bölgesinde oluşan ağrıdır. Bu ağrı zaman zaman bacaklara vurabilir ve uyuşma, his kaybı, karıncalanma gibi semptomlarla birlikte gözlenebilir.

Boyunda yaşanan kanal darlığı ise boyun bölgesindeki ağrıya ek olarak kola ve omuzlara yansıyan ağrılara neden olabilir.

Zaman içinde ilerleyen bu hastalıkta hareket kabiliyeti giderek azalır ve kısa süreli yürüyüşlerden sonra bile bacaklar ağrı ile yorgunluk hissi oluşmaya başlar.

Dinlenmeyle azalan bu şikayetler hareket sonrası yeniden artış gösterir, ileri seviyeli hastalarda bu semptomlara idrar kaçırma eşlik edebilir.

Dar kanalda sinirler üzerinde oluşan sıkışma ağrıya neden olduğundan kimi hastalar için öne eğilerek yürümek ağrıyı hafifletir.

Kimi zaman gece ağrısı ile dinlenme ağrısı fazla olabilir ve sinir sıkışması kalça ve diz gibi farklı vücut bölümlerinde ağrıya neden olabilir. Hastalığa ait diğer bulgular ise şu şekilde sıralanır:

  • Yürüme, ayakta durma ya da oturma sırasında kalçalardan bacaklara yayılan ağrı
  • Yürüme güçlüğü
  • Yürürken öne eğilme
  • Dik durmakta zorlanma
  • Yürüme mesafesinde kısalma
  • Bacaklarda kramp
  • İleri evrede yürüme sırasında idrar tutamama

Egzersiz ile Dar Kanal Tedavisi

Kanal darlığı tedavisi hastanın bulgularına göre planlanır ve genellikle ameliyat gerektirmeyen durumlarda düzenli egzersiz yapmak iyileşme için yeterlidir. Düzenli egzersiz kanal darlığını tam olarak ortadan kaldıramasa bile hastanın yaşam kalitesini artırmasına ve hareket kabiliyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur. Egzersiz alışkanlığı ile ağrı şikayetlerini hafifletmek veya kontrol altında tutmak mümkün olur, bu da bireyin topluma kazandırılması ve günlük işlerini eskisi gibi gerçekleştirebilmesi anlamına gelir. Bu hastalarda egzersizin yanı sıra korse kullanmak da tedaviye yardımcıdır. Daha ileri seviyeli hastalarda ise omurga enjeksiyonları denenebilir ve bütün bunların yeterli gelmediği durumlarda cerrahi operasyon gerekir. Ancak yaşam alışkanlıklarındaki iyileştirme ve bel kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler ile rahatsızlığın ilerlemesi engellenebilir.

Evde Yapılabilecek Dar Kanal Egzersizleri

Dar kanal rahatsızlığı, vücut kondisyonunun düşmesine bağlı olarak kişinin aktiviteden kaçınmasına neden olur. Sıklıkla hareketsiz yaşam tarzına sahip bireylerde görülen bu sorun, giderek azalan yürüme mesafeleri ve aktivite korkusu ile tam hareketsiz bir yaşama dönüşme tehlikesi taşır. Bu da hem kanal darlığı sorununun daha hızlı ilerlemesine hem de farklı pek çok hastalığın gelişmesine sebep olabilir. Dolayısıyla dar kanal rahatsızlığına iyi gelen egzersizlerin düzenli yapılması vücuda güç kazandırmayı ve hareket esnekliği sağlamayı amaçlar. Bel kaslarını güçlendirerek ve doğal omurga formunu koruyarak yapılan hareketler, omurgayla ilgili diğer sorunların ortaya çıkmasını da engeller. Ayrıca düzenli hareket sonunda vücut kondisyon kazandığı için yürüme gibi günlük hareketler olması gerektiği gibi gerçekleştirilebilir.

Sırt ve bel ağrısına en iyi gelen sporların başında yürüme gelir. Ancak dar kanal rahatsızlığında yürüme bir sorun haline geldiğinden vücudu güçlendirmek için bunun yerine bisiklet sürme tercih edilebilir. Bu sırada omurganın dik ve doğal pozisyonda tutulması önemlidir. Yüzme de vücuttaki bütün kas gruplarını çalıştırdığından ve bel, sırt, karın kaslarını güçlendirdiğinden tedavide sıklıkla kullanılır. Düzenli yüzme ve bisiklet egzersizleri ile ağrı şikayetlerinin azalması ve yaşam kalitesinin artması sağlanır.

Bütün bunların yanı sıra; hastaların evde kendi başına uygulayabileceği çeşitli egzersizler de bulunur. Bu egzersizlerdeki temel amaç da sırt ve bel kaslarına güç kazandırmak ve vücut kondisyonunu artırmaktır. Bu nedenle uygulanan bütün egzersizler sırasında omurganın eğrilmeden veya kambur hale getirilmeden tutulması esas noktadır, böylece omurga doğal formunda tutulur ve vücut doğal diklik nedeniyle güçlenmeye başlar. Sonuç olarak sinirler üzerindeki baskılar azaldığından ağrı şikayetleri de hafifletilmiş olur ve kaybedilen hareket kabiliyeti yeniden kazanılır. Dar kanal rahatsızlığında uygulanan egzersizler fizik tedavi uzmanı ile birlikte uygulanabilir, sonrasında hasta bu egzersizleri düzenli aralıklarla kendi başına evde tekrarlayarak yaşam kalitesini artırabilir.

Söz konusu egzersizlerin işe yaramadığı ve hastaların şikayetlerinin devam ettiği durumlarda ilaç tedavisinden destek alınabilir. Eğer şikayetler bu şekilde de ortadan kalkmıyorsa, hastalığın belirtilerinin tamamen ortadan kaldırılması için cerrahi yöntemlere başvurulur.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp