Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Donuk Omuz Sendromu

Toplumda pek çok kişi geçmek bilmeyen omuz ağrıları, tutulma ve kolunu kaldırma gibi şikayetlerden muzdariptir. Genellikle önemsenmeyen ve kendi kendine geçmesi beklenen omuz ağrıları, donuk omuz sendromu gibi çok daha ciddi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Uygun yöntem ile tedavi edilen donuk omuz zaman içinde düzelme eğilimi gösterir, ancak gerekli müdahalenin yapılmaması kişide kalıcı hareket eksikliklerine ve zorlanmalarına neden olabilir.

Donuk Omuz Nedir?

İnsan omuzu 3 ana kemik yapısından oluşur. Bu kemikler kendi içinde; üst kol (humerus), köprücük kemiği ve kürek kemiği olmak üzere üçe ayrılır. Omuz eklemini çevreleyen ve bölgedeki bütün yapıları bir arada tutan yapı ise “omuz kapsülü” olarak adlandırılır. Omuz sağlığı için bu yapıların orjinal şekilde korunması ve herhangi bir deformasyon ile karşılaşmaması gerekir.

Donuk omuz; “yapışkan kapsülit” veya “adezif kapsülit” isimleriyle bilinen, omuz ekleminde ortaya çıkan ağrı ve sertlik ile karakterize olan bir sorundur ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. İleri seviyeli donuk omuz sendromunda omuz hareketleri oldukça ağrılı ve kısıtlı şekilde gerçekleştiğinden bu sorunun önemsenmesi gerekir.

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur?

Omuz ekleminin iltihaplanması, daralması, kalınlaşması veya eklem içi sıvıda azalma görülmesi gibi nedenlerle ortaya çıkan donuk omuz sendromunda zaman içinde omuz kapsülü fazlasıyla sıkı ve kalın hale gelir. Buna bağlı olarak omuz eklemini hareket ettirmek güçleşir ve hareket esnasında ağrı ortaya çıkar. Farklı sebeplerle meydana gelen donuk omuz vakalarının pek çoğunda altta yatan ana neden tespit edilemez. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak omuz eklemini oluşturan kemiklerde, tendonlarda ve bağlarda gözlenen kalınlaşma ve daralma donuk omuz sendromuna yol açar.

Kimi zaman düşme ve çarpma gibi şiddetli travmalar sonucu omuz ekleminin uzun süre hareketsiz kalması da donuk omuza sebebiyet verebilir. Ayrıca şu durumların da donuk omuz vakalarını etkilediği bilinmektedir:

 • Şeker hastalığı
 • Tiroid hastalıkları
 • Kalp problemleri
 • Kolesterol
 • İltihaplı romatizma
 • Omuz sıkışma sendromu
 • Kireçlenme
 • Kas ve tendon yırtıkları
 • Kadınlardaki meme hastalıkları
 • Yoğun stres

Donuk Omuz Belirtileri

Donuk omuz vakalarında belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve zaman içinde kötüleşerek hareket kabiliyetini azaltır. Belirli bir süre sonra, genellikle 1-3 yıl içinde, ortaya çıkan ağrılar kendi kendine geçmeye başlar. Ayrıca çoğu zaman tek omuzda ortaya çıkan belirtiler, bazı vakalarda her iki omuzu da etkileyebilir. Özellikle kadınlarda daha sık görülen donuk omuz sendromunda hareket kabiliyeti son derece kısıtlı hale gelebilir ve hasta günlük yaşamındaki en basit işleri bile yapamayacak durumda olabilir.

Donuk omuz sendromu ile karakterize belirtiler arasında şunlar sıralanır:

 • Kol hareketi esnasında artan omuz ağrısı
 • Kolu belirli bir noktaya kadar kaldırmak veya hareket ettirmek
 • Üzerine yatma sırasında artan omuz ağrısı
 • Uyutmayan şiddette omuz ağrısı
 • Günlük işleri yapmaya engel olan omuz ağrısı
 • Gece artan omuz ağrısı
 • Zamanla şiddetlenen ve geçmeyen omuz ağrısı

Donuk Omuz Risk Faktörleri

Kimi faktörler donuk omuz riskini artırır, bu faktörler şu şekilde sıralanır:

Hareketsiz Yaşam

Omuz hareketleri azalan ve uzun süredir hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kişilerde donuk omuz gelişme ihtimali daha yüksektir. Hareketsizlik ise omuz çevresi yaralanmaları, kırıklar veya travmalar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Yaş ve Cinsiyet

Özellikle 40 yaş üstü bireylerde ve kadınlarda donuk omuz sendromu daha sık gözlenir. Bu nedenle bu bireyler risk faktörü grubuna girer.

Sistemik Hastalıklar

şeker hastalığı, tüberküloz, hipertiroidizm, kalp ve damar hastalıkları, Parkinson gibi sistemik sorunlar omuz eklemini kötü yönde etkileyerek donuk omuz riskini artırabilir.

Donuk Omuz Sendromu Evreleri

Donuk omuz sendromundaki belirtiler genellikle hareket etmeyi imkansız hale getiren ağrı ve sertlik hissi ile karakterizedir. Bu semptomlar özellikle geceleri şiddetlenmekle birlikte, uyku sırasında artar ve hastalığın evrelerine göre değişkenlik gösterir. Donuk omuz sendromunun 3 farklı evresi bulunur:

Birinci Evre - Yangı

Omzun herhangi bir bölgesinde hafif şiddette ağrı meydana gelir, kimi zaman belirli hareketlerin yapılmasını engeller. Bu aşamada durum yavaş yavaş ilerleyerek zamanla kötüleşir ve özellikle gece artan ağrı gözlenir. İlk evre yaklaşık 6-9 ay sürer.

İkinci Evre - Donma

Bu evrede daha önce ortaya çıkan ağrı hissi yavaş yavaş azalmaya başlar fakat bu sırada omuz sertleşerek hareket etmeyi çok daha zor hale getirir. Omuz hareketlerinde yaşanan bu kısıtlanma, duş almak ve kıyafet değiştirmek gibi günlük eylemleri bile yapamamak anlamına gelebilir. İkinci evre yaklaşık 4-12 ay sürer.

Üçüncü Evre - Çözülme

Omuzdaki hareket kabiliyeti ve açıklık iyileşmeye başlar. Üçüncü evre 6 aydan 24 aya kadar çıkabilen nispeten uzun bir aralıkta gerçekleşir.

Donuz Omuz Tanı ve Tedavi

Hareket aralığını ciddi anlamda etkileyen donuk omuz vakaları doğru tanılama teknikleri ile tespit edilebilir. Fiziki muayene ve hasta öyküsü tanılamada oldukça önemlidir. Özellikle muayene sırasında hastadan bazı hareketleri yapması istenir ve bu sıradaki ağrı seviyesi kontrol edilir. Genellikle doktor muayenesi donuk omuz tanısı için yeterlidir fakat kimi vakalarda röntgen, ultrason veya MR gibi görüntüleme tetkikleri istenebilir. Böylece soruna neden olan herhangi bir yırtık, kırık veya deformasyon olup olmadığı tespit edilir.

Tanılamadan sonra tedavi için ilk başvurulan aşama genellikle fizik tedavidir. Bir uzman kontrolünde belirli hareketlerin yapılmasıyla gerçekleşen fizik tedavi, bölgedeki sertliğin ve kapanmanın hafifletilmesinde etkilidir. Ayrıca tedavi için eklem kapsülüne enjekte edilen ilaçlar veya cerrahi operasyon uygulamak da gerekebilir.

Donuk omuz sendromunda kullanılan tedavi yöntemleri şu şekilde açıklanabilir:

İlaç ve Enjeksiyon

Doktorun reçetelediği ilaçlar bölgedeki ağrı hissinin azaltılmasında etkilidir ve hareket kabiliyetinin yeniden kazandırılmasına yardımcı olur. Ayrıca bölgedeki iltihabın azaltılması da düzenli ilaç kullanımı ile gerçekleşir. Kimi zaman omuz bölgesine enjeksiyon halinde ilaç verilmesi daha uygundur ve bu şekilde omuz ekleminin rahatlatılması, ağrıların azaltılması sağlanır.

Terapi

Fizik tedavi uzmanı eşliğinde uygulanan omuz hareketleri terapi kapsamına girer ve omuz hareketliliğini artırmayı hedefler. Düzenli olarak uygulanan hareketler hastaya göre belirlenir ve omuz bölgesinin rahatlatılmasında etkili olur.

Omuz Manipülasyonu

Fizik tedavi ve ilaçların yeterli gelmediği vakalarda hastaya anestezi uygulanır ve omuz bölgesine müdahale edilir. İşlem sırasında bölgedeki gerilmiş doku farklı yönlere hareket ettirilerek açılır. Ancak bu işlem, komplikasyon riskinin yüksek olması nedeniyle fazla tercih edilmez.

Ameliyat

Diğer yöntemlerin tedavi edici olmadığı durumlarda cerrahi operasyon uygulanır. İşlem sırasında eklem çevresine küçük kesiler atılır ve buradan bölgeye ulaşılarak sorunlara müdahale edilir. Donuk omuz ameliyatından sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon şarttır. Bu hareketler genellikle ameliyattan hemen sonraki gün başlatılır ve doktor tarafından hastaya açıklanır. Evde düzenli olarak uygulanan hareketlerle omuzdaki hareket kabiliyetinin tamamen geri kazanılması mümkün olur.

Tedavi edilmeyen donuk omuz vakaları yaklaşık 2-10 yıl devam edebilir ve bu süre zarfında günlük hareketlerin kısıtlanmasına neden olabilir. Ancak uygun tedavinin uygulanmasıyla birlikte hastadaki bütün şikayetlerin tamamen ortadan kaldırılması mümkündür, bu nedenle tanılanan sendromların tedavisine en kısa sürede başlanması önerilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp