Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Ellerde Uyuşma

Uyuşma; vücudun farklı bölgelerinde oluşabilen, his ve duyu kaybı ile kendini gösteren bir problemdir. Kimi zaman geçici olan uyuşma problemi, bazı durumlarda önemli bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir ve kalıcı hale gelebilir. Karıncalanma, yanma, batma gibi diğer semptomlarla birlikte gözlenen el uyuşması da ellerin kullanımını zorlaştırarak sosyal yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Sorunun tedavi edilebilmesi için zamanında müdahalenin önemi oldukça fazladır.

El Uyuşması Nedir?

Ellerin birinde veya her ikisinde ortaya çıkan uyuşma problemi, sık karşılaşılan bir sorundur. Elin tamamında, üst kısmında, avuç içinde veya sadece parmaklarda hissedilen el uyuşması pek çok farklı sebeple ortaya çıkabilir. Genellikle bu uyuşmalara el bileğindeki veya dirsekteki sinir sıkışmaları sebep olur. Bazı durumlarda ise boyun fıtığı, tümörler, kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi daha ciddi hastalıklar el uyuşmasına yol açabilir. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı, dolaşım kaynaklı problemler ve kan dolaşımının azalmasına yol açabilecek diğer sorunlar ellerde uyuşma belirtilerine neden olabilir.

Ellerde Uyuşma

El Uyuşması Neden Olur?

El uyuşması pek çok farklı hastalığın semptomu olarak gözlenebilir veya basit kas sıkışmalarından kaynaklanabilir. Genel olarak kol veya bileklerdeki sinirlerin hasar görmesi, tahriş olması veya sıkışması sorunun temel nedenidir. Diyabet benzeri hastalıklar ilk önce ayaklarda, daha sonra ise ellerde oluşan sinir sıkışmaları nedeniyle el uyuşmasına neden olabilir. Nadiren olsa da uyuşma sorunu, beyin veya omurilikteki problemler nedeniyle ortaya çıkabilir ve bu durumda el, kol zayıflığı ile fonksiyon kaybı gibi ek şikayetlere yol açabilir. Yaygın olarak tek başına yaşanan el uyuşması felç veya tümör gibi yaşamı tehdit eden bozukluklarla ilişkilendirilmez. Ancak bu aşamada kesin tanı koyabilmek ve sorunu tedavi edebilmek için çeşitli tetkiklerin yapılması gerekir. Uygun tedaviye başlamadan önce el uyuşmasının neden kaynaklandığının doğrulanması önemlidir.

Yaygın olarak karşılaşılan nedenler arasında şunlar sıralanabilir:

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde yer alan ve tünele benzer yapıda olan bölge, “karpal tünel” adını alır. Tünelin iç kısmında, median sinir de dahil olmak üzere el sağlığı için önemli anatomik oluşumlar bulunur.

Median sinir; baş parmağın kasılmasına yardımcı olur ve baş, orta, işaret parmağı ile yüzük parmağının duyu almasını sağlar.

Karpal tünel sendromunda median sinir üzerinde baskı oluştuğundan parmaklarda ve elde his kaybı ile uyuşma sorunları başlar. Genellikle ellerini sık kullanan kişilerde görülen bu sorun, eldeki sinirlerin fazla zorlanması nedeniyle gelişir. Müzisyenler ve iğne, oya işleri ile meşgul olanlar arasında oldukça yaygındır, bazı durumlarda diyabetin bir semptomu olarak ortaya çıkabilir. Eldeki uyuşukluk hissine ağrı ve sızı eşlik eder, şikayetler ise gece saatlerinde artış gösterir.

Guyon Kanalı Sendromu

Omurgadan kaynak alan ulnar sinir, bilek bölgesinde sıkışarak el uyuşmasına neden olabilir. Ulnar sinir, dirsekten ele kadar gelir ve el bileğinde yaklaşık 4 cm’lik bir alanı kaplar. Ulnar sinirdeki baskı nedeniyle oluşan rahatsızlık “Guyan kanal sendromu” olarak adlandırılır. Serçe ve yüzük parmağındaki hissizlik ile karakterize olan bu probleme ağrı ve duyu kaybı da eşlik eder. Motor becerilerin kontrolünde önemli bir role sahip olan ulnar sinir sıkıştığı zaman, el bileğinin iç kısmında ağrı yapar ve fiziksel hareketlerin kaybına neden olur. Baş ve işaret parmaklardaki kasların zayıflaması nedeniyle daha ileri seviyeli his kayıpları yaşanabilir.

Kubital Tünel Sendromu

Dirsekteki iki kemik çıkıntısı arasından geçerek bileğe kadar ulaşan ulnar sinir, yüzeye oldukça yakın konumlanır ve bu nedenle dışarıdan gelebilecek travmalara karşı korunaksızdır. Ulnar sinirin dirsekten geçen kısmı dış etkiler sebebiyle baskı altında kalarak kubital tünel sendromuna neden olabilir. Bu durumda özellikle serçe ve yüzük parmaklarında uyuşukluk, karıncalanma, his kaybı gibi şikayetler gözlenir. Ayrıca el kaslarında zayıflama ve kavrama gücünde azalma gibi problemler ortaya çıkar. Genel olarak el koordinasyonunu kötü etkileyen bu sendrom el uyuşmaları ile karakterizedir.

El Uyuşmasının Diğer Nedenleri

El uyuşmaları; boya işi yapanlar, müzik aleti çalanlar ve ellerini yoğun olarak kullananlar arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda ise dirsek çevresinde yer alan ve bileğe kadar gelen sinirlerin bası altında kalması veya bu bölgedeki dokunun kalınlaşması, kemiklerin büyümesi gibi travmaya bağlı gelişen diğer nedenlerden kaynaklanır. Bütün bunların yanı sıra; boyun fıtığı, iskemi, kemik kırıkları, geçirilen enfeksiyonlar ve bazı ilaçların kullanımı da el uyuşmalarına sebebiyet verebilir.

Pek çok farklı problemden kaynaklanabilen el uyuşmasının diğer nedenleri şu şekilde sıralanır:

 • Periferik nöropati
 • Sinir sistemi sendromları
 • Servikal spondiloz
 • Omurilik yaralanmaları
 • Felç
 • Donma
 • Karpal tünel sendromu
 • Kübital tünel sendromu
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Şeker hastalığı
 • Raynaud fenomeni
 • Multipl skleroz
 • Amiloidoz
 • Sjögren sendromu
 • Frengi
 • Kemoterapi veya HIV ilaçları
 • B12 eksikliği
 • Vaskülit
 • Ganglion kisti

El Uyuşmasından Korunmanın Yolları

El uyuşmasından korunma konusunda alınabilecek önlemlerin başında, elleri zorlayan ve yoran hareketlerden kaçınmak gelir. Bunun için, özellikle elleriyle çalışanların el ve bilekleri dinlendirmeye özen göstermesi, daha sağlıklı çalışma koşulları edinmesi önem taşır. İş esnasında bileklerin sürekli bükülmesi gerekliyse, belirli aralıklarla mola vermek ve bilekleri dinlendirmek gerekir. Ayrıca bileklere aşırı yük bindirilmemesi ve halı silkeleme, elle çamaşır sıkma gibi aşırı zorlayıcı eylemlerden kaçınılması çok önemlidir. El uyuşma sorununu geçirmek için düzenli aralıklarla el, bilek ve parmak egzersizleri yapılabilir.

Bütün bunların yanı sıra; el uyuşması karıncalanma ve his kaybına yol açarak kolun tümüne yayılabilir. Yaşam kalitesini bir hayli düşüren uyuşma problemleri zamanında tedavi edilmezse kalıcı işlev kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle özellikle şu durumların varlığında vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulması son derece mühimdir:

 • Yavaş yavaş başlayan ve zamanla kötüleşen uyuşmalar
 • Vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlayan uyuşmalar
 • Vücudun her iki tarafını birden etkileyen uyuşukluklar
 • Belirli aktiviteler ve tekrar eden hareketler sonrası oluşan uyuşmalar
 • Elin belirli bir kısmını etkileyen uyuşmalar

El uyuşmalarının tedavi edilebilmesi ancak altta yatan problemin teşhis edilmesiyle mümkün olur. Bu nedenle el uyuşması problemlerinin varlığında, öncelikle uzman hekime başvurarak gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürmek, kalıcı his kayıpları yaşamamak ve diğer hastalıklardan kaynaklanan problemleri zamanında tespit edebilmek için vakit kaybetmeden sebebe yönelik tedavinin başlatılması fazlasıyla önemlidir. El uyuşması tedavisi cerrahi, fiziki veya medikal olarak yürütülebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp