Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Enflamatuar Bel Ağrıları

Birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bel ağrıları dünyanın en yaygın rahatsızlıklarındandır. Bağışıklık sisteminden kaynaklanan bel ağrısı ise “enflamatuar” olarak bilinir ve halk arasında “iltihaplı bel romatizması” veya “omurga romatizması” gibi farklı isimlerle anılır. Genellikle alt belde ve kuyruk sokumunda başlayan enflamatuar bel ağrıları, kadınlarda erkeklere kıyasla daha sinsi ilerleyerek hayatı olumsuz yönde etkiler. Doğru tetkik ve tedavilerin uygulanması ile ise kontrol altına alınabilir.

Enflamatuar Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrıları pek çok farklı nedenle oluşurken genellikle disk kayması ve bel fıtığı gibi mekanik kaynaklı yapısal bozukluklar sonucu gelişir. Mekanik bel ağrılarının büyük bir çoğunluğu ağır taşıma veya ani hareket gibi bölgesel zorlama ile ilişkilidir. Bu tür vakaların yine büyük bir kısmında şikayetler istirahat ile şiddetini kaybeder.

Enflamatuar bel ağrısı ise herhangi bir zorlama veya travma olmaksızın gelişen, kimi zaman sinsice ortaya çıkan ağrılardır. İstirahat ile kötüleşen, hareket ederken ise azalan bel ağrıları genellikle enflamatuar ağrılara işaret eder. Mekanik ağrıların neredeyse tam tersi özelliklere sahip olan enflamatuar ağrılar, diğer adıyla “iltihaplı bel romatizması” olarak bilinir ancak buradaki durum bölgesel iltihaplanma veya enfeksiyondan daha farklıdır. Enflamatuar bel ağrılarında vücudun kendi kendine ürettiği ve bağışıklık sisteminden kaynaklanan bir iltihaplanma söz konusudur.

Enflamatuar Bel Ağrısı Belirtileri

Enflamatuar bel ağrısı sinsi ve ağır seyreden bir durumdur, erken tanılanmaması halinde omurgada kalıcı hasar bırakma riski taşır. Kimi zaman bel fıtığı veya kireçlenme ile karıştırıldığından doğru tedavi almanın zor olduğu hastalıklar grubundadır. Hastalığın karakteristik özellikleri ise şu şekildedir:

 • Genç yaşta ve tipik olarak 40 yaş altında başlar.
 • Ağır ve sinsi seyreder.
 • Ağrı şikayetleri istirahat ile kötüleşir, egzersiz ile iyileşir.
 • 3 aydan uzun süreli ağrılardır.
 • Sabah tutukluğu yarım saatten uzun sürer.
 • Gece artan ağrılar sıklıkla uykudan uyandıracak şiddettedir.

Enflamatuar bel ağrılarının bir diğer karakteristik özelliği de NSAII olarak adlandırılan antienflamatuar ilaçlara yanıt verme durumudur. Bu vakaların büyük bir kısmında ilaç kullanımı etkisini 48 saat içinde göstererek ağrı şiddetini ciddi anlamda azaltır. Enflamatuar bel ağrılarının kontrol altına alınmaması halinde hastalık daha şiddetli semptomlar göstererek kalıcı hareket kısıtlamalarına veya omurga kaynaşması gibi yapısal bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle iltihaplı bel romatizmasının zamanında tespit edilmesi ve erken tedavi ile kontrol altına alınması son derece önemlidir.

Enflamatuar Bel Ağrıları Neden Olur?

Enflamatuar bel ağrılarının kesin sebebi bilinmemektedir ancak omurganın öne eğilmesi ve eklemlerin kemiklere kaynaşması ile karakterize olan bu tür vakalarda kalıtsal faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ek olarak kimi otoimmün hastalıkların da iltihaplı bel romatizması riskini artırdığı söylenebilir. Bununla birlikte enflamatuar bel ağrısı sadece bir bel romatizması değildir. Kimi zaman topuk ağrısı, kalça veya kaburga ağrısı ile eşlik edebilir. Toplumda uzun süre bel fıtığı olduğu düşünülerek ameliyat olmuş kişilerde şikayetlerin devam ettiği gözlenebilmektedir. Bu nedenle enflamatuar bel ağrılarının kesin olarak teşhis edilmesi ve uygun şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Enflamatuar Bel Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Enflamatuar bel ağrısında teşhis uzman bir romatoloji hekimi tarafından konulur. 3 aydan uzun süreli bel, boyun ve omuz ağrılarında hasta öyküsü dinlenir, daha sonra ise sözlü ve fiziki muayene yapılır. Hareket kısıtlılığı testleri, nefes alışverişi sırasında göğüs bölgesinin izlenmesi ve çeşitli görüntüleme tetkikleri teşhisin bir parçasıdır. Gereken durumlarda radyolojik görüntülemelerin yanı sıra laboratuvar testleri de istenebilir. Toplanan bütün veriler ışığında enflamatuar bel ağrısı tanısı kolaylıkla konulabilir.

Enflamatuar Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sebebi bilinmeyen fakat dünya nüfusunun %1’inde gözlenen enflamatuar bel ağrısı, özellikle genç yaşlarda başlayarak bel, sırt, boyun ve kalça arkalarında gelişen ağrı ile karakterizedir. Ağrıların gece artması, uzun süre devam etmesi ve hareketsiz kalmak ile şiddetlenmesi en önemli özelliklerindendir. Bütün bunlara bağlı olarak enflamatuar bel ağrısı tanısı almış kişilerde öncelikle hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak gerekir. Bunun için kişiye özel ilaç tedavisine başlanır, kullanılan ilaçlar hastalığın durumuna göre farklı türde olabilir. İlaç tedavisi ile semptomları yavaşlatmak, kimi zaman da geriye çevirmek mümkün olabilir.

Ömür boyu devam ve kesin bir tedavisi olmayan enflamatuar bel ağrılarında temel hedef hasta şikayetlerini azaltarak yaşam kalitesini artırmaktır. Ağrı kesicilerin etkili olmadığı vakalarda biyolojik ilaçlar veya spesifik ajanlar kullanılabilir. Ek olarak hekimin yönlendirdiği fizyoterapist ile birlikte yapılan egzersizler de hasta şikayetlerinin azaltılmasında etkili olabilir. Hastanın hareket kabiliyetini yeniden kazanması, kuvvetli ve dayanıklı hale gelmesi için destekleyici tedavilere başvurulabilir. Özellikle kas esnekliği, postür iyileştirmesi gibi tedaviler devamlılık açısından önemlidir. Uygulanan egzersiz programında dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

 • Akut ataklar sırasında egzersize ara verilmelidir.
 • Egzersiz sırasında ağrının artması halinde program değiştirilmelidir.
 • Egzersiz programı kas ve eklemlere zarar vermeyecek şekilde düzenlenmelidir.
 • Uzman önerisini aşacak şiddette ve uzunlukta egzersiz yapılmamalıdır.
 • Egzersiz esnasında ani ve sert hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Hareketler kaslara açıklık ve kuvvet kazandırmaya yönelik düzenlenmelidir.

Genç yaşlarda ortaya çıkan ve aktif yaşam dönemine denk gelen enflamatuar bel ağrılarında, durumu kontrol altına almak ve hareket kısıtlılıklarını önlemek için düzenli hekim muayenesi ile kontrol gerekir. Ömür boyu ilerleme eğiliminde olan bu tür vakalarda fiziksel hareketlerin uzman hekim ile birlikte planlanması, kişinin aktif bir yaşama sahip olma alışkanlığı edinmesi oldukça önemlidir. Düzenli ve doğru ilaç tedavileri ile egzersizlerin uygulanması halinde semptomların şiddetinde büyük ölçüde iyileşme gözlenir. Ancak erken tanının tedavideki oranı oldukça yüksektir, bu nedenle ilgili semptomların ortaya çıkması halinde en kısa süre içerisinde uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp