Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Epidural Steroid Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Boyun, bel ya da bacak bölgesinde pek çok farklı nedene bağlı olarak sinir sıkışması ve sinir sıkışmalarına bağlı ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar ciddi sağlık sorunlarına neden olmamakla birlikte yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür. Söz konusu ağrıların ortadan kaldırılması da cerrahi dışı bir girişim olan epidural steroid enjeksiyonu ile mümkündür. Tedavinin olumlu etkileri 6 ay ila 2 yıl süreyle görülebilir.

Epidural Steroid Enjeksiyon Nedir?

Özellikle bel ve boyun bölgesinde meydana gelen omurga hastalıklarında kullanılan epidural steroid enjeksiyonu yöntemi sinir kökü basılarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Bel ve boyun fıtığı ya da bel kayması ve kanal daralması gibi durumlara bağlı olarak gelişen inflamasyon ve ödemin azatılmasına yardımcı olurken, yapışıklıkları çözerek ağrıların hafiflemesini sağlar.

Epidural steroid enjeksiyonu ile bel ağrısı, boyun ağrısı, spinal stenoz ve fibromiyalji gibi hastalıkların tedavisi mümkündür.

Eğer hastalık belirtileri yeni ortaya çıkmaya başlamış ise, epidural steroid enjeksiyonu ile her 10 hastadan 7 ila 8’i iyileşir ve başka bir tedaviye gereksinim duymaz. Enjeksiyonun başarı oranının artması için, uygulamanın belirtiler ortaya çıktıktan sonraki 6 ay içinde yapılması gerekir. Uygulanan ilaç içerisinde uzun süre etkili bir steroid ve rahatlamaya yardımcı olan lokal anestezik bir ilaç bulunur.

Epidural Steroid Enjeksiyon Nedir

Epidural Steroid Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Epidural steroid enjeksiyonu öncesinde hastaların 4 saat süreyle bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaçların bir hafta önceden kesilmesi, düzenli olarak kullanılması gereken ilaçların ise az su ile alınması önemlidir.

Uygulama sırasında izlenen adımlar ise şu şekildedir:

  • İşlemden hastanın ağrı hissetmemesi için uygulama bölgesine lokal anestezi uygulanır, genel anesteziye ihtiyaç yoktur,
  • C-kollu skopi adı verilen özel bir iğne sürekli görüntüleme için cilt altına gönderilir,
  • Enjeksiyonun yapılacağı iğne bilgisayar destekli c-kollu skopi görüntüleri eşliğinde enjeksiyon bölgesine ilerletilir,
  • Bu süreçte hem iğnenin yerini doğrulamak hem de ilacın doğru şekilde yayıldığını gözlemlemek için uygulama bölgesine röntgen altında görülebilen radyo-opak bir madde gönderilebilir,
  • İğne pozisyonunun doğruluğundan emin olduktan sonra ilaç enjeksiyonu gerçekleştirilir ve işlem sonlandırılır.

Enjeksiyon sırasında hastaların bacağında elektriklenme ya da atma, bel bölgesinde ise dolgunluk hissedilebilir. Bu durum normal karşılanır. Uygulama tamamlandıktan sonra lokal anestezik uygulamanın etkisi ortadan kalkacağı için 4 ila 6 saat içerisinde hastaların ağrıları tekrar başlayabilir. Fakat enjeksiyonun kalıcı etkileri ortalama 24 ila 48 saat içerisinde kendisini göstermeye başlayacaktır.

Kimlere Epidural Steroid Enjeksiyonu Yapılmaz?

Uygulamanın yapılacağı esnada aktif enfeksiyonu bulunan hastalara epidural steroid enjeksiyonu yapılmaz. Ayrıca hamile olan ya da hamilelik ihtimali olan, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan hastalar da epidural steroid enjeksiyonu için uygun değildir.

Uygulama sonrasında hastaların durumuna da bağlı olarak 1-2 hafta içerisinde enjeksiyonunu tekrarlanması mümkündür. Fakat hastalara 2 defadan fazla epidural steroid enjeksiyonu önerilmez.

Epidural Steroid Enjeksiyonunun Yan Etkisi Var mı?

Epidural steroid enjeksiyonu her ne kadar cerrahi-dışı bir girişimsel tedavi olsa da bazı yan etkileri bulunur.

Tüm hastalarda görülebilecek olan yan etkiler şunlardır:

  • Bazı hastalarda enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Fakat bu durum 40 ila 60 bin hastada bir gerçekleşir. Fakat gerekli önlemlerin alındığı ve steril koşullarda gerçekleştirilen uygulamalarda bu ihtimal çok daha düşüktür.
  • Şeker hastalığı bulunan hastalara yapılan epidural steroid enjeksiyonlarından sonra şeker düzeninde 1 ila 2 haftalık bir bozulma görülebilir. Fakat hastaların genellikle ek ilaç kullanmaları gerekmez.
  • Sinir hasarı görülmesi çok nadir gerçekleşen bir durumdur.
  • Nadir olarak geçici baş ağrısı görülebilir.
  • Enjeksiyon sonrası vücutta sıvı birikmesini önlemek için bir hafta boyunca tuzsuz bir diyet uygulanabilir.

Uygulamanın alanında uzman bir hekim tarafından steril bir ortamda yapılması durumunda söz konusu tüm riskler ve yan etkiler ortadan kaldırılabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp