Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Gebelikte ağırlık merkezinin ve postürün değişimi, kilo alımı, stres gibi faktörlere bağlı olarak özellikle erken dönemde sırt ağrısı yaşanması normal karşılanır. Doğuma hazırlanan kadın vücudunda bağlar yumuşak hale gelerek bel ve pelvis üzerine fazla baskı yapabilir. Oldukça yaygın bir durum olan gebelik dönemi sırt ağrıları düzenli egzersizlerin ve doktor önerilerinin uygulanması ile hafifletilebilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Anne adaylarının büyük bir çoğunluğu gebeliğin belirli bir döneminde veya hemen hemen tamamında sırt ağrısı çeker. Bunun temel sebebi hamilelikte alınan kilolar ve büyüyen karın nedeniyle vücut dengesinin bozulması, sonuç olarak sırt ve bel üzerine normalden fazla yük binmesidir. Yaşanan fiziksel değişiklikler sonucu vücut öne doğru eğilerek postür bozulmalarına yol açabilir. Duruşta yaşanan bu değişiklikler ise arkaya doğru eğilme hissi ile birlikte bel ve sırt ağrısını getirebilir. Zorlanma ne kadar fazla ise sırt bölgesinde ortaya çıkan ağrı da o kadar şiddetli olur.

Karın kaslarının zayıf olması da hamilelikteki sırt ağrılarının nedenlerindendir. Bebek büyüdükçe gevşeyen ve daha da zayıflayan karın kasları omuriliğin desteklenmesinde büyük rol oynar. Dolayısıyla kasların zayıf ve gevşek olması sırtın daha fazla yük altında ezilerek ağrımasına yol açabilir. Kimi hamilelik hormonları da yaşanan ağrı üzerinde etkilidir, nitekim bu hormonlar bebeğin kanaldan daha kolay geçmesini sağlamak için kalça eklemlerini rahatlatır. Bu sırada sırt eklemlerini gevşeterek ağrı oluşmasına sebebiyet verebilir.

Gebelik Sırasında Görülen Sırt Ağrısı Çeşitleri

Gebelik sırasında ortaya çıkan sırt ağrıları farklı dönemlerde ve şekillerde gelişebilir. Merdiven çıkma ve arabadan inme gibi spesifik hareketler sırasında ağrı ve spazm hissi gelişebilir. Gebelerin büyük bir çoğunluğunda ise otururken veya uyku esnasında sırt ağrıları oluşabilir. Ortaya çıkan ağrı aniden olabileceği gibi yavaş yavaş da şiddetlenebilir, bu nedenle gebelikte gözlenen sırt ağrıları farklı türlere ayrılır.

Erken Gebelikte Sırt Ağrıları

Hamileliğin belirtileri arasında yer alan sırt ağrıları, özellikle ilk 3 aylık dönemde ortaya çıkar. Ağrı genellikle erken gebelikle ilişkili olmaz fakat yine de doktora danışmayı gerektirir.

Üçüncü Ay Sırt Ağrıları

Gebeliğin 2. veya 3. ayından itibaren annede sırt ağrıları başlaması normaldir. Vücuda yük binmesi ve postür değişiklikleri bu ağrıların temel sebeplerindendir. Ancak kimi zaman genişleyen rahim de siyatik sinir üzerine baskı yaparak sırt ağrılarına neden olabilir. Bu durum genellikle kalça ağrıları ile karıştırılır çünkü ağrı belden başlayıp bacaklara, bazen de ayaklara kadar iner. Bu tip ağrılar bebeğin doğmasıyla birlikte kendiliğinden geçer.

İleri Dönem Sırt Ağrıları

Hamileliğin sonuna doğru bebeğin büyümesiyle birlikte sırtta ortaya çıkan ağrıların şiddetinde de artış olur. Bu sırada sırtın yanı sıra; bel, kalça, bacaklar ve ayaklarda da eş zamanlı ağrılar gözlenebilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde ortaya çıkan sırt ağrılarının pek çoğu doğumdan sonra ortadan kaybolur ancak süre içinde fizik tedavi desteği almak veya ağrı kesici kullanmak gerekebilir. Ek olarak anne adayının günlük hayatında yapacağı birkaç değişiklik de ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Düzgün Postür

Hamilelikte yaşanan sırt ağrıları postürün yanlış tutulmasıyla birlikte şiddetlenir, bu nedenle düzgün oturma ve duruş alışkanlıklarının kazanılması önemlidir. Doğru postür alışkanlığı ne kadar erken kazanılırsa ilerleyen dönemde ortaya çıkan ağrılar da o kadar hafif olur. Gebelik döneminde omuzların geriye doğru durması nedeniyle sırta fazla yük biner ve ağrı şiddeti artar. Anne adayları için ideal duruş göğüslerin dik, omuzların ise düz olmasıdır. Uzun süre sabit durmaktan ve oturmaktan kaçınmak, pelvisi öne eğmeyerek ağırlık merkezinde tutmak da sırt ağrılarının azalmasında etkilidir.

Hareket Değişiklikleri

Gebelik sırasında belirli hareketlerin yapılması beli ve sırtı zorlayarak bölgede ağrıya neden olabilir. Özellikle raf benzeri yüksek noktalara uzanmaya çalışmak, ağır taşımak, ani ve sert hareketler yapmak beli fazlasıyla zorlayacaktır. Bu tip hareketlerin tek başına yapılmaması gerekir. Yukarı uzanma hareketlerinden kaçınmak için minik ve dengeli bir tabure kullanılabilir, yerden eşya alma sırasında ise bacaklar geniş şekilde açılarak ve dizler bükülerek hareket etmeye özen gösterilebilir. Ancak gebelik sırasında ağır taşımamak son derece önemlidir, bu nedenle taşıma eşyalarının hafif olması gerekir. Günlük hareketleri yaparken zorlanmamak için ise doktor kontrolünde egzersizler yapılabilir, yürüyüş veya hamile yogası gibi hafif tempolu aktiviteler gerçekleştirilebilir.

Ayakkabı Seçimi

Hamilelik dönemi boyunca yüksek topuklu ve rahatsız ayakkabı giymek önerilmez çünkü bu tip ayakkabılar yürümeyi zorlaştırarak vücut dengesini bozar. Sonuç olarak sırt ve bel bölgesindeki ağrı şiddetinin artmasına neden olur. Anne adaylarının özellikle hamileliğin ilerleyen evrelerinde düz tabanlı ve ortopedik ayakkabılar kullanması önerilir. Bu ayakkabılar bacakların büyüyen karnı desteklemesine yardımcı olarak sırt ağrılarının önlenmesini sağlar. Bu nedenle alçak topuklu ve rahat ayakkabı seçimi ile ağrı şiddeti azaltılabilir.

Gebelik nedeniyle sırt ağrısı yaşamamak için dikkat edilebilecek diğer hususlar ise şu şunlardır:

 • Sırt üstü yatmak yerine bir tarafa dönerek yatılması, bu eylem sırasında dizlerin arasına ve bel altına bölgeyi destekleyici nitelikte ufak yastıkların konulması önerilir.
 • Yüksek şiddetli ağrıların olması halinde uzman hekimden ve fizyoterapistten destek alınarak bölgeyi rahatlatan hareketlerin yapılması faydalıdır.
 • Gereken durumlarda hamilelik masajı ile ağrılar hafifletilebilir.
 • Hamilelik döneminde artan kilolar sırt ağrısını artırdığından aşırı kilo alımını engellemek ve ideal şekilde kilo almak için diyetisten desteği alınabilir.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Hamilelikte ortaya çıkan sırt ağrıları genellikle normal karşılanır ve belirli önerilerin uygulanması ile hafifler. Ancak kimi ağrılar daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilir ve bunların ayırt edilebilmesi için şu belirtilerin takip edilmesi gerekir:

 • Ayaklarda uyuşukluk hissi
 • Şiddetli ve iki haftadan uzun süren sırt ağrıları
 • Bacaklarda güçsüzlük hissi
 • Baldırlarda şiddetli ağrı
 • Yüksek ateş
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Vajinal kanama

Yukarıda sıralanan semptomlar erken doğum riski taşır veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle bu tip belirtilerin gözlenmesi halinde vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp