Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İnme Sonrası Fizik Tedavi

Felç sonrası ortaya çıkan sorunları iyileştirmek için, felç rehabilitasyonu olarak da adlandırılan inme sonrası fizik tedavi uygulamaları iyileşme sürecinin önemli bir parçası olarak kabul edilir. İnme sonrası tedavi planlarında mutlaka bulunması gereken fizik tedavi uygulamaları, kısmi beyin hasarı nedeniyle kaybedilmiş olan bazı becerilerin geri kazandırılmasını sağlar. Bu sayede hastaların yaşam kalitesinin artırılması hedeflenir.

İnme Sonrası Fizik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalıdır?

Bir hastaya inme tanısı konulduğu anda, tedavi sürecinin de başlaması gerekir. Uygulanacak tedavi inmenin nedenine bağlı olarak belirlenir. Örneğin inme damar tıkanıklığına bağlı olarak geliştiyse ilk olarak damar açıcı tedaviler, kanamaya bağlı geliştiyse ameliyat gereklidir. Hastaların ilgili servise yatışı sağlandıktan sonra tıbbi ve girişimsel tedavi uygulamaları başlar ve bu süreçte inmenin sebebi de net olarak teşhis edilmiş olur. Bu noktadan itibaren fizik tedavi uygulamalarına başlanabilir.

Nöro-rehabilitasyon olarak da adlandırılabilecek olan fizik tedavi uygulamaları mümkün olan en erken zamanda başlamalıdır. Fizik tedavi uygulamaları başladıktan sonra da hastaların ömür boyu takip edilmesi gerekir. İnme gerçekleştikten sonraki ilk günlerde ya da ilk haftalarda, hastanın nörolojik durumu stabil hale geldikten sonra fizik tedavi uygulamaları başlayabilir. Bu süre 3 ila 7 gün gibi değerlendirilebilir. Bu süreçte yatarak fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirebileceği gibi, ayaktan fizik tedavi uygulamaları da gerçekleştirilebilir.

İnme Sonrası Fizik Tedavi Uygulamaları

Fizik tedavi uygulamalarının erken döneminde kişilerin uygun pozisyonda yatması ve bulundukları pozisyonları sık sık değiştirmesi, uzun süreli bası sebebiyle yatak yaraları oluşmaması açısından önemlidir. Hastaların durumu ve ihtiyaçları, uygulanacak fizik tedavi yöntemleri konusunda belirleyicidir ve tüm plan hastaya göre belirlenir. Uygulanabilecek en temel fizik tedavi uygulamaları şunlardır:

 • Kolun ve bacağın hiç hareket ettirilemediği durumlarda pasif eklem hareket açıklığı egzersizlerine başvurulur. Burada amaç farklı uyarı yöntemleri ve teknikler ile duyunun artırılması ve hareket sağlanmasıdır.
 • Kas gerginliğini önlemek, kaslardaki kısalığın ve eklemlerdeki katılığın önüne geçmek için germe egzersizleri.
 • Gövde kontrolü.
 • Kas kuvvetinin ve gövde kontrolünün artması durumunda yürüme ya da ayakta durma egzersizleri.
 • Denge bozukluğunun olduğu durumlarda denge hissini artırıcı egzersizler.
 • Balgam atımını sağlamak ve solunum kaslarını güçlendirmek amacıyla solunum fizyoterapisi.
 • Yutma rehabilitasyonu.
 • Konuşma terapisi.
 • Kas gerginliğini önlemek için istirahat atelleri ve ilaç tedavisi. Gerekli görüldüğü durumlarda botulinum toksini enjeksiyonu.
 • Eklem tutukluğunu engellemek ve uzuvların fonksiyonelliğini artırmak için el ve ayak ortezlerinin kullanımı.
 • Psikolojik ve sosyal destek.

Elbette uygulanan fizik tedavi uygulamaları yalnızca bunlarla sınırlı değil. Günümüzde teknolojik gelişmelerin de yardımıyla pek çok yeni teknik geliştirilmiş durumunda. Bu tekniklerden bazılarını şu şekilde detaylandırabiliriz:

Fonksiyonel Elektriksel Uyarım

Kasların çok zayıf olduğu durumlarda kasların hareket ettirilmesine yardımcı olmak için uygulanır. Ağrılı ve sertleşmiş uzuvların tedavisinde kullanılan yaygın bir tekniktir.

Etkileşimli Video Oyunları ve Sanal Gerçeklik

Hastalarda gerçek hayattakine benzer deneyimler yaratmak için uygulanan bu yöntemde klavye, fare, vücut sensörleri ve özel kablolu eldivenler kullanılır. Bu sayede beyin ve sinir bağlantılarının yeniden kurulması ve günlük görevlerin yerine getirilmesi amaçlanır. Bu uygulamalar hastanede fizik tedavi uzmanı eşliğinde yapılabileceği gibi, evde de uygulanabilir.

Tüm bunlara ek olarak su terapisi, destek cihazlar ya da robotik cihazlar da inme sonrası fizik tedavide kullanılan yöntemlerdir. Uygulanan yöntemler hastanın durumuna ve tedaviye ne şekilde cevap verdiğine göre değişkenlik gösterebilir.

İnme Sonrası Fizik Tedavi İle Motor Becerileri Kazanmak Mümkün Mü?

Fizik tedavi uygulamalarında amaç hareket kontrolü kazanmak, bağımsız bir şekilde hareket edebilmek ve günlük hayata yeniden katılmak olarak değerlendirilir. Hastanın detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve fizik tedavi yöntemlerinin buna göre belirlenmesi, uygulamaların başarısı açısından son derece önemlidir. İyileşme ve motor becerileri geri kazanma süreci de hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

İnme sonrası fizik tedavi uygulamaları sayesinde bazı hastalar hızlı bir şekilde iyileşir. Fakat hastaların büyük bir kısmı aylar ve hatta yıllar sürebilecek bir fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine ihtiyaç duyar. Hastalar bazı motor becerileri kazandıkça ve gereksinimleri değiştikçe, fizik tedavi uygulamalarının da buna bağlı olarak değiştirilmesi gerekir.

Eğer inme sonrası herhangi bir tedavi uygulanmaz ya da tedavi ertelenirse, hastaların karşılaşabileceği ciddi problemlerin risk seviyesi her geçen gün artacaktır. Bu tür hastalarda kalp krizi geçirme ve kalp krizi sebebiyle hayati tehlike yaşama riski her zaman vardır. Bu yüzden inme sonrası tedaviye hızlı bir şekilde başlanması ve günlük yaşama dönüş için fizik tedavi uygulamalarına başvurulması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp