Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kaslarda meydana gelen ani ve istemsiz kasılmalar kas spazmı olarak nitelenir ve bunlar bazen birkaç saniye, bazen ise 15 dakika ya da daha fazla sürebilir.

Kas spazmının nedenleri kasların aşırı yorulması ya da zorlanması olabileceği gibi, altta yatan çeşitli sağlık sorunları da olabilir. Kendiliğinden geçmeyen ve uzun süreli olarak varlığını sürdüren kas spazmlarının kalıcı hasara neden olmaması adına doktor kontrolü ile tedavisine başlanmalıdır.

Kas Spazmı Nedir?

Halk arasında kramp girmesi olarak da adlandırılan kas spazmı, kasların kuvvetli ve kontrolsüz bir şekilde kasılarak kendiliğinden geçmemesi durumudur. Bu durumu tıp dilinde sinirlerin kaslara aşırı strik salgılaması olarak nitelemek mümkündür. Yani aslında beyin bazı hareketleri soğuk kas dokularına aniden yaptırmaya çalışır; nitekim kaslardaki yağ dokusu ısınamaz, ihtiyaç duyduğu protein ve vitaminleri toplayamaz ve bunun sonucunda kas spazmı gelişir.

Kas spazmları vücuttaki tüm kaslarda meydana gelebilir. Fakat yaygın olarak bacakların ön ya da arka kısmında ortaya çıkar. Fakat uyluklarda, baldırlarda, ellerde, kollarda, ayaklarda ve karında da ortaya çıkabilir. Ayrıca sırt ve omuzlarda da kas spazmları ortaya çıkabilir.

Bazı spazmlar yalnızca birkaç saniyede geçerken bazıları 15 dakika ya da daha fazla sürebilir. Spazmlar uykusuzluk ve yürümekte zorlanma gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olabilir.

Kas Spazmı Neden Olur

Kas Spazmı Neden Olur?

Kas spazmlarının nedeni kesin olarak bilinemez. Fakat kaslarda yeterli esneme olmaması, aşırı yorulma, sıcak havalarda egzersiz yapmak, dehidrasyon gibi sebeplerin kas spazmına neden olabileceği bilinmektedir.

Örneğin kas spazmları geceleri ve bacaklarda ortaya çıkıyorsa bunun nedenleri genellikle uzun süre oturmak, beton zemin üzerinde uzun süre durmak ya da çalışmak, kasları aşırı kullanmak ve yanlış pozisyonda oturmaktır.

Kas spazmına neden olabilecek diğer durumları ise şu şekilde listelemek mümkün:

 • Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi minerallerin eksikliği. Kas gevşetici ilaçlar bu sorunların çözülmesini sağlar.
 • Egzersiz sonrası oluşan dehidrasyon. Bu yüzden özellikle aşırı sıcak havalarda yeterli miktarda su tüketilmesi önerilir.
 • Bacaklarda ve ayaklarda yetersiz kan akışı. Özellikle egzersiz sonrası ya da yürürken kas spazmları ile karşılaşılabilir.
 • Omurgada meydana gelen sinir sıkışmalar. Bu durum özellikle bacaklarda kas spazmına neden olur.
 • Omuz ve sırt kaslarının aşırı kullanılmasına neden olan meslekler ya da hareketler. Bu tür spazmlar hareketlerin sınırlandırılması ve dinlenme sonrasında kendiliğinden geçebilir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında vakit geçirilmesi gereken durumlar da kas spazmlarına yol açabilir.
 • Obezite, diyabet, anemi, tiroid sorunu ve böbrek rahatsızlıkları. Bu tarz hastalıklar vücuttaki çekirdek kasların gerilmesine neden olarak kas spazmı yaratır.
 • Multipl skleroz, omurilik zedelenmesi ya da amyotrofik skleroz gibi sinir sistemi hastalıkları.
 • Alzheimer ya da yüksek tansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar. Ayrıca bazı ilaçların periyodik olarak kullanımı da kas spazmına neden olabilir.
 • Alkol, stres, sigara ve uyuşturucu kullanımı gibi kalp kaslarının kanla beslenmesini sağlayan koroner arterlerde plak birikmesine neden olabilecek durumlar.

Kasların aşırı yorulması genellikle kas spazmlarının temel nedeni olarak kabul edilir. Fakat kas spazmlarının nedeni altta yatan daha ciddi sağlık sorunları da olabilir. Bu yüzden spazmların şiddetlenmesi ya da kalıcı bir hale gelmesi durumunda mutlaka bir doktor kontrolü gerekir.

Kas Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Hafif ya da rahatsızlık veren seğirmeler ve şiddetli ağrılar kas spazmlarında sık karşılaşılan belirtilerdir. Spazm hissedilen kasa dokunduğunuz zaman bu kasın normalden daha sert olduğunu hissetmeniz mümkündür. Spazmlar bazen çok hafifken bazen de herhangi bir iş yapmayı engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Kas Spazmı Türleri Nelerdir?

Kas spazmları vücudun her bölgesinde meydana gelebilir ve her birinde ortaya çıkan belirtiler farklıdır.

En sık karşılaşılan kramp türleri ise şunlardır:

 • Kasların aşırı aktivitesi sonrası tek bir kas ya da bir grup kas üzerinde meydana gelen kas spazmları gerçek kramplar ya da gerçek kas spazmları olarak adlandırılır. Sodyum eksikliği ya da dehidrasyon nedeniyle ortaya çıkabilir.
 • Vücuttaki tüm sinir hücrelerinin aktif olduğu durumlarda ortaya çıkan kas spazmı türü tetani tipi kas spazmı olarak nitelenir. El ve el bileklerinde ortaya çıkan bu tarz spazmların nedeni genellikle vücuttaki potasyum ve kalsiyum miktarının azalmasıdır.
 • El ve bileklerin aşırı kullanılması sonucu ortaya çıkan spazmlara distonik kas spazmı ya da yazar krampı denir.
 • Ağır sporlar yapan ya da ağır yük taşımasını gerektiren mesleklerde bulunan kişilerde belde kas spazmı görülebilir. Bu tür kas spazmları kişinin öne doğru eğik şekilde yürümesine ve hareket kısıtlılıklarına neden olur. Sıcak kompres uygulamaları belde meydana gelen kas spazmlarının hafifletilmesinde etkilidir.
 • Bilgisayar başında ya da masa başında uzun süre çalışması gereken, aşırı yüksek veya aşırı alçak yastık kullanan kişilerde boyun kaslarının gerilmesine bağlı olarak boyunda kas spazmı ortaya çıkabilir. Sıcak kompres uygulamaları, kas gevşeticiler ve fizik tedavi uygulamaları boyundaki kas spazmlarının tedavisinde etkilidir.
 • Sık karşılaşılan spazm türlerinden olan omuzda ya da sırtta kas spazmı genellikle zorlanma, üşütme ya da kaslarda güçsüzlük gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. Stres, depresyon, yorgunluk ya da uzun süredir aktif olmayan omurga kaslarının ani hareketi gibi durumlar omurga çevresindeki sinir köklerinin gerilmesine neden olabilir. Sırt ve omurga masajı, potasyum ve kalsiyum alımı ile birlikte sıcak kompres uygulamalarına tedavi sürecinde başvurulabilir.
 • Uzun süre masa başında çalışma, duruş bozuklukları, boyun fıtığı, fibromiyalji ya da yumuşak doku romatizması gibi durumlar boyun bölgesinde kas spazmına yol açabilir. Ayrıca bu spazmlar ile birlikte kola yayılan uyuşma ya da hissizlik oluşabilir. Dinlenmek, sıcak kompres uygulamaları yapmak, düzenli egzersiz programları uygulamak ve fizik tedavi uygulamalarına başvurmak boyunda kas spazmlarının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kas spazmlarında tedavi uygulamalarına başlamadan önce doktor muayenesi önerilir. Çünkü altta yatan nedenlerin tespit edilmesi ve tedavi sürecinin de buna göre planlanması gerekir.

Kas Spazmı Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudun herhangi bir bölgesinde veya herhangi bir kas grubunda meydana gelen kas spazmlarında uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

 • İbuprofen tarzı ilaçlar ile birlikte narkotik ilaçlar ve kas gevşeticiler zorlanan ya da hasar gören kasların iyileşmesine yardımcı olur. Hekim tarafından potasyum ve kalsiyum desteği önerilebilir.
 • Kas ağrılarının şiddetini azaltmak ve kasılmaları hafifletmek için sıcak ve soğuk kompres uygulamalarına başvurulabilir.
 • Fizik tedavi uygulamaları kas spazmlarının tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Güne ısınma ya da gevşeme hareketleri başlamak, yoga ve pilates yapmak, hafta 2-3 kez yüzmek kas spazmlarının tedavisine yardımcı olabilir. Gerekli görüldüğü durumlarda bir fizik tedavi uzmanı eşliğinde fizik tedavi uygulamaları da yapılabilir.
 • Aromaterapi ve medikal masaj kas spazmlarında kullanılan alternatif yöntemlerden bazılarıdır. Fakat bu tarz uygulamaların da doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmesi gerekir.

Kas spazmları ilerlediği zaman hem sosyal hayatı hem de iş hayatını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu yüzden gerekli önlemlerin alınması adına acil olarak bir doktor kontrolü önerilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp