Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kayropraktik Nedir?

Tamamlayıcı tıbbi bir uygulama olan kayropraksi, ilk kez 1895 yılında David Daniel Palmer tarafından uygulanmış olan bi yöntemdir. Yunanca bir kelime olan kayropraksi, Türkçe’ye de “el ile yapılan uygulama” ya da “el ile terapi” olarak çevrilebilir. Omurilik tümörleri, enfeksiyonlar ya da kırıklar dışında mekanik olarak meydana gelen omurga problemleri kayropraktik tedavi kullanılarak ortadan kaldırılabilir.

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Genellikle omurga patolojilerine yoğunlaşan bu tedavi yönteminde vücut sağlığının korunması için doğal yollara başvurulması ve vücut direncinin artırılması söz konusudur. Kas iskelet sisteminde meydana gelen problemlerde, merkezi sinir sistemi ve kas iskelet sistemi arasındaki iletimin doğru şekilde olmadığı durumlarda kayropraktik tedaviye başvurulabilir. Kayropraktik tedavi akut ve kronik olarak gerçekleşen ve mekanik kaynaklı olduğu düşünülen tüm omurga hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Tedavinin en temel amaçları olarak sorunlu omurganın tespit edilmesi ve eklemlerin eller kullanılarak harekete geçirilmesi gösterilebilir. Böylelikle sıkışmış olan sinirlerin üzerindeki baskı da rahatlatılmış olur.

Bir el ile manipülasyon yöntemi olarak da adlandırılabilecek olan kayropraktik tedavinin temel mantığı, vücudun kendi kendini iyileştirebilme gücünü ortaya çıkarmaktır. Böylelikle hastaların duymuş olduğu ağrıların hafifletilmesi amaçlanır. Kayropraktik tedavi eklemler üzerindeki ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabileceği gibi kemik, kas ve bağ doku üzerindeki ağrılar konusunda da etkilidir. Ayrıca kayropraktik tedavi fizik tedavi uygulamaları ile de benzerlik gösterir.

Kayropraktik Tedavi Hangi Hastalıklar ve Kimler İçin Uygundur?

Kayropraktik tedavinin öne çıkan en belirgin özelliği, tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanılmamasıdır. Kas dengesinin ve normal eklem fonksiyonlarının yeniden sağlanması için uygulanan bu tedavi yöntemi eklem ağrısı, baş ağrısı ya da sırt ağrılarından şikayetçi olan kişiler için uygundur. Tüm bunlara ek olarak kayropraktik tedavi şu hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir:

 • Boyun ve ense ağrıları,
 • Siyatik,
 • Pelvis bölgesinde ortaya çıkan ağrılar,
 • Migren ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrıları,
 • Bel ağrısı,
 • Kol ve omuz ağrıları,
 • Eklem rahatsızlıkları nedeniyle ortaya çıkan eklem ağrıları,
 • Uyluk ve kalça ağrıları,
 • Hamile kadınlarda pelvis kaslarının doğum öncesi hazırlanması,
 • Kolik ağrı, reflü ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri.

Bugüne kadar kayropraktik tedavinin etkileri üzerine çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış ve bu bilimsel çalışmaların büyük bir kısmı bu tedavi yönteminin etkililiğini ortaya koymuştur. Elbette uygulamanın bu alanda deneyimli fizik tedavi uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Kayropraksi uygulamasından önce kas iskelet sistemi ile ilgili problemlerin hangi bölgede meydana geldiği konusunda hastadan bilgi alınmalıdır. Ardından omurganın değerlendirilmesi amacıyla bir fiziki muayene gerçekleştirilir. Bu süreçte altta yatan sorunun tam olarak anlaşılabilmesi amacıyla çeşitli görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir. Sorun tespit edildikten sonra uygulamanın ne şekilde ve nasıl yapılacağına dair, hasta ve fizik tedavi uzmanı arasında bir plan yapılır. Uygulama yöntemleri hastaya ve soruna göre farklılık göstermekle birlikte, genellikle şu şekildedir:

Spinal Manipülasyon

Yalnızca eller kullanılarak omurgayı takip edecek şekilde boyun, sırt ve bel bölgesinde bulunan kaslar, kemikler ve eklem dokularına güç uygulanır.

Germe Egzersizleri

Kas ve iskelet sistemi üzerinde problemin olduğu nokta tespit edilir ve germe hareketleri uygulanır. Ayrıca ani ve sert itme ya da baskı hareketleri de uygulanabilir.

Eklemlerin Manuel Konumlandırılması

Eklemlerin çeşitli pozisyonlarda sabitlenmesini sağlamak için, eklemler kademeli olarak hareket ettirilir.

Traksiyon

Hem omurganın hem de uzuvların belirli bir gerilime maruz kalmasını sağlamak için çekme hareketleri uygulanır.

Kayropraksi uygulamaları sırasında hastalar ağrı ya da acı hissetmez. Fakat bazı hareketlerde küçük de bir rahatsızlık hissedilebilir. Tedavi uzun bir dönem boyunca ve seanslar haline uygulanır. Kayropraktik tedavi uygulamaları her ne kadar elle yapılıyor olsa da, gerekli görüldüğü durumlarda ısı ya da buz uygulaması, rahatlatıcı teknikler ve egzersizler, elektriksel stimülasyon, takviye gıda ürünleri ya da psikolojik danışmanlık gibi yöntemler de önerilebilir.

Kayropraktik Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayropraktik tedavi alanında deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirildiğinde son derece etkili bir yöntemdir. Fakat hem uzman olmayan kişiler tarafından hem de yanlış şekilde gerçekleştirilen uygulamalar daha ciddi problemler ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kayropraktik tedavi uygulamalarına başvurmak isteyen hastaların bilmeleri gereken bazı hususlar bulunur.

Kayropraktik Tedavinin Yan Etkileri Var Mı?

Her tedavi yönteminde olduğu gibi kayropraktik tedavide de bir takım yan etkiler bulunur. Bu yan etkiler hafif ve ciddi olmak üzere iki grupta incelenebilir. Baş ağrısı, halsizlik ve tedavi bölgesinde rahatsızlık hafif yan etkiler olarak gösterilir ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Ciddi olarak değerlendirilen ve kötüleşme ihtimali bulunan diğer yan etkiler ise şunlardır: İnme, omurga fıtıklarının kötüleşmesi ve cauda equina sendromu. Tüm bunlara ek olarak tüm hastalarda görülebilecek ve genellikle çok ciddi olarak değerlendirilmeyen diğer yan etkiler ise şunlardır:

 • Eklemlerde ya da kaslarda ağrı,
 • Kaslarda sertleşme,
 • Uzuvlarda elektriklenme,
 • Sinirlerin baskı görmesine bağlı gelişen his kaybı, karıncalanma ya da uyuşma,
 • Kaslarda güç kaybı.

Bu yan etkiler genellikle birkaç gün sürer ve kendiliğinden geçer. Fakat omur disklerinde kayma, felç ya da damar yaralanmaları durumunda acil olarak müdahale gerekir.

Kayropraktik Tedavi Kimler İçin Uygun Değildir?

Kayropraktik tedavi etkili bir yöntem olmasına rağmen bazı hastalara önerilmez. Bu yüzden uygulama öncesinde hasta öyküsünün dinlenmesi ve altta yatan hastalıkların tespit edilmesi önemlidir. Eğer hastalarda şu hastalıklar mevcutsa, kayropraktik tedavi yapılmamalıdır:

 • Ciddi kemik deformitesi bulunan ve omurgası stabil olmayan hastalar,
 • Ciddi osteoporoz şikayeti bulunan hastalar,
 • Yüksek inme riski taşıyan hastalar,
 • Omurga kanseri bulunan hastalar.

Bu tip hastaların öncelikle ilgili hekimlerden onay alması, sonrasında kayropraktik uygulamalara başvurması önerilir.

Kayropraktik Tedavi İle Fizik Tedavi Arasındaki Benzerlikler ve Farklar

Kayropraktik tedavi fizik tedavi uygulamaları ile benzerlik gösteriyor olsa da, aslında birbirinden farklı tekniklerdir. Fakat temel olarak her ikisi de fizyoterapik yaklaşımlar olarak değerlendirilir.

Kayropraktik Tedavi ve Fizik Tedavi Arasındaki Benzerlikler

 • Her ikisi de ağrıları ve iskelet sistemini ilgilendiren problemleri girişimsel olmayan teknikler kullanarak iyileştirmeye çalışır,
 • El ile uygulanan manuel terapi her iki yöntemde de mevcuttur,
 • Seanslar sonrası sağlığın uzun dönemli olarak iyileşmesi her iki yöntemde de temel esastır,
 • Her iki yöntemde de sertifika sahibi, alanında uzman ve profesyonel kişiler hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir,
 • Hastaların tedavi öncesinde detaylı bir şekilde değerlendirilmesi ve her hastaya özel yöntemlerin belirlenmesi gerekir; çünkü her iki yöntemin de çeşitli riskleri ve yan etkileri bulunur.

Kayropraktik Tedavi ve Fizik Tedavi Arasındaki Farklar

 • Kayropraktik tedavide dokuların doğru şekilde konumlandırılması ve ağrının giderilmesi temel yaklaşımdır; fizik tedavide ise amaç eklem hareketliliğinin sağlanmasıdır,
 • Kayropraktik tedavide amaç ağrıların ve benzer şikayetlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır; fizik tedavide ise vücudun hareketleri ve dokuları bir bütün olarak ele alınır,
 • Kayropraktik tedavide dokuların doğru bir şekilde konumlandırılması ve vücudun kendi kendini iyileştirmesi amaçlanır; fizik tedavide ise ağrıların giderilmesi adına uygun teknikler uygulanır,
 • Kayropraktik tedavide tüm uygulamalar el ile gerçekleştirilir; fizik tedavide ise titreşim ve ısı gibi çeşitli fiziksel etmenlerden yardım alınabilir.

İki yöntem arasında bu gibi benzerlikler ve farklar olmakla birlikte, hangi uygulamaların hangi hastalar için uygun olduğuna uzmanlar tarafından karar verilmelidir. Böylelikle uygulamaların başarısı da arttırılmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp