Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Kifozis (Kamburluk)

Kifoz, omurga öne doğru eğriliğini ifade etmektedir. Kifoz aslında normal bir terimdir. Kifoz'a geçiş, kambur gelen ve beraberinde kifos'tan dönüştürülmektedir.

Ağrı, ağrının hafif birliği vardır, ağırlık ve disklerin bu izin verir. Normal bir torasik odak 1. ile 12. omur odak ve 20 ile 45 arasında hafif bir açıya sahip. Eğri 45 dereceden büyük ölçüde buna kifoz (veya daha doğrusu hiperkifoz) denir. Kifozu çok hasta fizik ile kavranabilirken, sinirin doğru bir şekilde denenebilirliği ameliyat etmek gerektirebilir. Şiddetli kifoz, göğüslerini de deforme olabilir, nefes kesicileri ve kalbi etkileyerek nefes almalarına, seyahatli kifoz, hatta kalpten yol açabilir. Omur sinirlerinden gevşemesinden, kendini yanıltmaktan gelebilir.

İltihaplı romatizma (Artrit), omurganın aşırı eğriliğine yol açabilir. Omurganın osteoartriti, omurları birbirine bağlayan eklemleri aşındırarak eklem iltihabına, ağrıya ve sertliğe neden olur. Ankilozan spondilit, kronik inflamasyonun omurgada sertliğe ve ağrıya neden olduğu bir romatizma şeklidir. Şiddetli vakalarda, omurganın kemikleri zamanla birbirine kaynaşarak sertliğe ve kambur bir duruşa veya kifoza neden olabilir. Sistemik artrit de (romatoid artrit gibi), torasik omurgayı çevreleyen dokuda iltihaplanmaya neden olarak onu zayıflatabilir.

Kanserler (kemik kanseri, multipl miyelom gibi) veya tümörler kifoza yol açabilir. Kanser tedavisi için omurgaya ve kafatasına uygulanan kemoterapi veya radyasyon, omurgaya da zarar verebilir ve bir kişiyi kompresyon kırıklarına daha yatkın hale getirebilir, bu da omurların kama şeklinde olmasına yani kırılmasına  ve omurun ön tarafının çökmesine neden olur.

Konjenital kifoz(doğuştan kifoz), bir kişinin doğuştan sahip olduğu bir omurga kusurunun neden olduğu bir durumdur. Omurganın eksik bir oluşumu aşırı bir kifoza yol açabilir. Konjenital kifoz, omurganın alt kısmının felçlerinin travma veya enfeksiyonla ilgili olmayan en sık nedenidir.

Kifozun en klasik şekli olan Scheuermann hastalığı gibi gelişimsel durumlar, adolesan büyüme atağı sırasında gelişen ve 45 ila 75 derece arasında torasik bir eğriye yol açabilen kama omurların sonucudur. Schmorl nodülleri, her bir omur arasındaki disklerinin küçük fıtıkları, sıkıştırmasından dan kaynaklanabilir. Omurga bağları kalınlaşır ve ayrıca disklerin eğriliğine ve kamalanmasına katkıda bulunur. Bu, yüksek genetik bileşene sahip bir hastalıktır, yani ailesel geçiş sık görünür. Scheuermann hastalığı olan kişilerin yüzde 20 ila 30'unda bir dereceye kadar skolyoz da vardır.

Yaşlanmanın normal bir sonucu olan disk dejenerasyonu, omurga omurları arasında yastık görevi gören dairesel disklerin kurumasına ve büzülmesine neden olarak omurların birbiri üzerine çökmesine ve omurgayı öne doğru eğmesine neden olabilir.

 • Marfan sendromu
 • Osteoporosize bağlu omurga kırıkları
 • Nöromusküler kas hastalıkları
 • Omurga cerrahisi sonrası oluşan komplikasyonlar
 • Duruş bozukluğuna bağlı kifoz
 • Travma

Şikayetler

Genellikle kifozlu hastalar, özellikle postural kifoz asemptomatik olabilir. Bununla birlikte, sıklıkla kifoz sırt ağrısına neden olabilir. Hastalar ayrıca, daha fazla değerlendirme gerektiren görünümlerinde bir fark görebilirler. Kifozla ilgili sırt ağrısının hissedildiği en yaygın alan orta sırt veya torasik omurgadır. Diğer yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Sırt ağrısı veya sertliği
 • Nefes darlığı veya nefes alma zorluğu
 • Görünümdeki değişiklikler (kürek kemiklerinin daha fazla yuvarlanması, kamburluk)
 • Kötü duruş
 • Tamamen düz yatamama
 • Bazen kollara veya bacaklara yayılan ağrı ile ilişkili

Kifozis (Kamburluk) Tanısı Nasıldır?

kifoz-nedir

Kifoz, omurganın normal eğriliğinin anormal büyümesidir.

Bu nedenle kapsamlı bir fizik muayene son derece önemlidir.

Genellikle servikal, torasik ve lomber omurgayı sagital planda tam olarak görselleştirmek için lateral skolyoz röntgeni de dahil olmak üzere radyografi kullanılır.

Direk grafi görüntüleri kullanılarak kifozun açısı ölçülebilir ve takip edilebilir.

Ayrıca, Scheurmann kifozunda görüldüğü gibi anormal kamalanmayı değerlendirmek için her bir omur gövdesini görselleştirebilir.

Omurgaların disklerini, sinir dokusunu, eşlik edebilecek  varyasyonları değerlendirmek amacıyla MRI görünteleme yapılması gerekir.

Kifoz Tedavisi Nasıldır? Kamburluk Tedavisi

Kifoz için tedavi seçenekleri, hastanın yaşı, kemik büyümesi potansiyeli, eğriliğin boyutu, yaşadıkları şikayetler ve kifoz anormalliklerinin altında yatan herhangi bir neden dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak değişir. Genellikle omurgaya özel fizik tedavi ve genel duruş, esneklik ve omurgayı çevreleyen kasların güçlendirilmesine odaklanan egzersiz rejimleri dahil olmak üzere ameliyatsız yöntemler kullanılır.

Hafif kifozu olan hastalar için genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Fakat , bu hastalarda açılanma artıyorsa, zamanla kötüleşmemesi için yakın izlemek şarttır. Daha büyük bir eğrilik veya ağrı ve sertlik semptomları olanlar için bir egzersiz  programı  faydalı olabilir.  Fizik tedavinin amacı, hastaların kifozlarıyla ilgili semptomlarını hafifletmektir ancak omurganın altta yatan yapısal anormalliğini değiştirmeyecektir.

Korse, özellikle henüz iskelet olarak olgunlaşmamış hastalarda, kifoz için yaygın olarak kullanılır. Amaç, hızlı büyüme zamanlarında daha fazla ilerlemeyi önlemektir.

Korse yetişkin hastalar için etkili bir tedavi değildir. Korse, skolyoz hastalarında kullanılana benzerdir. Bununla birlikte, her omurga farklı olduğu için korsenin yeri veya tipi farklılık gösterebilir ve bu nedenle her korse hastaya özel olarak ayarlanmalıdır.

Korse ihtiyacı olanlar için genellikle torakolomber (TLSO) korse veya Boston korsesi önerilir. Hastanın vücuduna özel olarak oturur ve kalıplanır. Bu tip korse kıyafetlerin altına takılabilir ve hastalar yine de spor ve diğer aktivitelere katılabilir.

 

kifozis-kamburluk-belirtileri ve tadavisi

Ameliyatsız yöntemlerle düzelmeyen semptomatik veya şiddetli kifozu olanlar için cerrahi bir seçenektir. Düzeltici cerrahi genellikle, eğriler röntgende ölçülen 80 ila 90 dereceden daha büyük olduğunda önerilir.

Bazen kifoz orta veya alt sırta kadar uzanabilir ve bu durumlarda 60-70 derece kifozlu olanlar için daha erken ameliyat önerilebilir. Cerrahi ayrıca şiddetli veya engelleyici sırt ağrısı olanlar için veya kifoz omurilik veya sinirlerin sıkışmasına neden olduğunda bir seçenek olabilir.

Cerrahisinde iyi bir planlama gerektirir, hastanın var olan patolojisine göre ameliyat teknikleri değişkenlik gösterir ve vidalı stabilizasyon dediğimiz ameliyat gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Bazı insanlarda yaşam tarzına bağlı olarak duruş bozuklukları meydana gelebilir. Duruş bozukluğu sebebiyle öne doğru eğik oturmak, omurgadaki bazı bağların kısalmasına neden olabilir ve bu durum da kifoz olarak adlandırılır. Dolayısıyla duruş bozukluğunun ilerleyen dönemlerde kifoza sebep olma ihtimali bulunur.

Kifoz hastalığının çok fazla ilerlemediği durumlarda spor ve egzersizi doğru şekilde gerçekleştirmek, kifoz rahatsızlığının ilerlemesini önlemek açısından faydalı olabilir. Elbette bazı yanlış egzersizler kifozun ilerlemesine de neden olabilir. Örneğin eğriliğin 50 derece ve üstünde olduğu durumlarda spor ve egzersiz faaliyetleri ile ilgili tavsiye almak için bir hekime başvurulmasını önerilmektedir.

Başarılı bir kifoz ameliyatının sonucunda hasta, ameliyattan 1 gün sonra ayağa kaldırılır. Olağan dışı ya da anormal bir durum meydana gelmedikçe hastanın taburcu edilme süresi minimum 3 ila 4 gün, maksimum 1 haftadır.

Kifoz ameliyatından sonra hastaların iyileşme sürecinin sorunsuz ilerlemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Yaranın hem çabuk iyileşmesi, hem de enfeksiyon kapmaması adına dikişler alınana dek 3 günde 1 düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında 20 gün banyo yapılmaz. Dikişler alındıktan sonraki 5. günde yara iyileşmeye başladıysa banyo yapılabilir.
 • Ağrı olması durumunda iğne ya da hap olarak ağrı kesici kullanılabilir.
 • İlk iki gün sıvı ile beslenildikten sonra 2. gün sonunda katı ve sıvı gıdalar bir arada alınır. Bir süre sonra tamamen katı gıda tüketilebilir.
 • Ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrası egzersizler oturma hareketleri ile başlayarak sonradan yavaş yavaş artırılır.
 • 1 yıl boyunca aktif spor yapılmaması gerekir.

Hastalar ameliyattan sonra tüm bu önlemlere uyulması durumunda, 8 ila 12 hafta içerisinde normal yaşamlarına ve iş hayatlarına geri dönebilir.

Korse kullanımı kifozun tamamen düzeltilmesi konusunda etkili değildir. Hastaların hemen hemen yarısında ise kifozun ilerlemesini de durduramaz. Fakat bazı hastalarda kifozun mevcut durumunda kalması ve ilerlemesinin önlenmesi konusunda yardımcı olabilir. Bu tip hastalarda korse kullanımı sayesinde, sürecin cerrahi müdahale ile sonuçlanmasının da önüne geçilmiş olur. Hastaların daha büyük sorunlar yaşamaması adına korse kullanımını doktor tavsiyesi ile gerçekleştirmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

3 Comments to “ Kifoz (Kamburluk) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi”

 1. Mustafa says :Cevapla

  Bilgisayar başında 12 saat geçiriyorum kamburluğa sebep olur mu

  1. Burcu says :Cevapla

   Hocam kifoz en kotu neye sebep olabilir. Verebileceği en yüksek derece hasar nedir vücudumuza

 2. Uğur says :Cevapla

  Hocam tedavi süreci baştan sonra ne kadar değişiyor yani birisi 5gun birisi 5 ayda mı tedavi oluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp