Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Manuel Tedavi

Manuel tedavi, belki de insanlıkla yaşıt olduğu söylenebilecek, en eski tedavi yöntemlerinden biri. Her ne kadar alternatif tıp yöntemi olarak biliniyor olsa da, aslında başarısı kanıtlanmış olan bilimsel bir yöntem. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok hastalığın, özellikle de ağrıların tedavisinde aktif olarak kullanılıyor. Peki manuel tedavi nedir, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir ve ne gibi avantajları var?

Manuel Tedavi Nedir?

Manuel tedavi, fizik tedaviyi ilgilendiren tüm hastalıklarda uygulanabilen, özellikle kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Manuel tedavide uygulanan tüm yöntemler, başarısı kanıtlanmış olan bilgiler ışığında uygulanır. Manuel tedavide herhangi bir cihaz kullanılmadığı için, “elle tedavi” olarak anılmaktadır ve yüzyıllardır uygulanmakta olan bu tedavi yöntemi, yıllar içerisinde bir bilim dalı haline gelmeyi de başarmıştır.

Manuel tedavi yönteminde elle müdahale bir uzman doktor tarafından gerçekleştirilir. Özellikle fiziksel olarak bir fonksiyon bozukluğu olan hastalarda ve ağrılı durumlarda uygulanan bir yöntem olan manuel tedavinin halk arasında “alternatif tıp” olduğuna dair yanlış bir inanış var.

Oysa manuel tedavi tamamen bilimsel bir yöntem. Bir diğer yandan manuel tedaviyi gerçekleştiren uzmanın insan anatomisi, vücuttaki kaslar, bu kasların birbirleri ile olan ilişkisi ve bağlanma şekilleri, kas hareketlerinin etkilediği dokular gibi konularda bilgi sahibi olması gerekiyor.

Manuel Tedavi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Manuel tedavi yaygın olarak fıtık tedavisinde kullanılan bir yöntem. Fakat uygulama alanları yalnızca bununla sınırlı değil. Pek çok ortopedik problemin giderilmesinde oldukça etkili. Bel bölgesinin bel fıtığı gibi sebeplerle hareket kabiliyetini kaybettiği durumlarda, manuel tedavi ile iyileşme mümkündür.

Örneğin boyun fıtığı gibi durumlarda da, boynun hareket kabiliyeti kısıtlanır ve bu da yaşam kalitesini düşürür. Boyun hareketlerinin tekrardan eski haline gelebilmesi, manuel tedavi ile mümkün hale gelmiştir. Bir diğer yandan manuel tedavi fıtık gibi sorunlarda ameliyatsız tedaviyi de mümkün kılmıştır.

Bel ve boyun fıtığı dışında manuel tedavi ile tedavi edilebilecek başka problemler de bulunuyor. Bu problemlerin listesi ise şu şekilde:

 • Kronik bel ağrıları,
 • Yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrıları,
 • Sırt kası gerginlikleri,
 • Kalça çıkıkları,
 • Sakroiliak eklem disfonksiyonu,
 • Boyun düzleşmesi,
 • Kas yırtılması,
 • Kalça protezi takıldıktan sonra ortaya çıkan ağrılar.

Manuel tedavi, hastaların acı çekmeden daha doğal bir şekilde hareket etmesini sağlar. Dolayısıyla hastaların hareketi kısıtlayıcı şekilde meydana gelmiş tüm rahatsızlıklarda ve ağrılarda uygulanabilir.

manuel-tedavi-nasıl-yapılır

Manuel Tedavi Nasıl Uygulanır?

Manuel tedavi, yumuşak dokulara ve kaslara basınç uygulanmasına dayanır. Bu basınç sayesinde kaslar rahatlar, dolaşım hızlanır ve hasarlı doku parçalanır. Nitekim yumuşak dokulardaki ağrılar da azalmış olur. Aynı zamanda manipülasyon yöntemi ile kemik eklemler çekilebilir, bükülebilir, itilebilir ve gerilebilir. Manuel tedavi yöntemleri ger ve say, yumuşak doku mobilizasyonu ve eklem mobilizasyonu olmak üzere üçe ayrılır:

 • Ger ve Say: Ağrıyı tetikleyen noktalara uygulanan bu yöntem, postüral ve yapısal problemler yaratan nöromüsküler refleksleri düzeltir. Doktor, hastanın en az hassasiyet duyduğu pozisyonu bulur ve hastanın 90 saniye boyunca bu pozisyonda kalmasını sağlar. Burada hafif bir gerilme yaşanır ve hasta yavaş bir şekilde kasların normal gerginlikte olduğu pozisyona geri getirilir.
 • Eklem Mobilizasyonu: Bu yöntemde amaç, tutulmuş olan eklemlerin gevşetilmesi ve hareket hızının artırılmasının sağlanmasıdır. Bu yöntemde tutulmuş olan eklemlere buz ve masaj uygulaması gerçekleştirilir.
 • Yumuşak Doku Mobilizasyonu: Eklem hareketlerini düzeltmek için uygulanan bu yöntemde kasların gerginliği azaltılır ve eklemler ile birlikte etrafındaki kasların da aktif hale gelmesi sağlanır. Kasların gerginliğinin azalması adına doku sıvıları bu yöntem ile birlikte harekete geçirilir. Bu yöntemde kaslara ritmik germe ve basınç uygulanır.

Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına, hastanın hikayesini dinledikten ve gerekli tetkikleri yaptıktan sonra doktor karar verecektir.

Manuel Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Manuel tedavi, herhangi bir ameliyata ihtiyaç duyulmadığı için hem hastalar, hem de doktorlar tarafından etkili olabileceği durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemi.

Bu tedavi yönteminin avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bir kesi ya da enjeksiyon söz konusu değildir. Hem tedavi süresi, hem de iyileşme süreci çok daha hızlı şekilde gerçekleşir.
 • Henüz ilk seanstan itibaren tedavinin etkisi görülmeye başlar. Bu da ilk seanstan itibaren kasların ve eklemlerin rahatlaması, ağrıların azalması anlamına gelmektedir.
 • Doğrudan fiziksel müdahale gerçekleştiği için, diğer teknikler ile mukayese edildiği zaman daha büyük bir başarı oranına sahiptir.
 • Her yaştaki insan için uygulanabilir bir tedavi yöntemidir ve bilinen bir yan etkisi de bulunmamaktadır.
manul tedavi uygulamasi

Doğru bir hekim tercihi ve doğru bir uygulama ile, manuel tedavi yöntemlerinden başarılı sonuç almak mümkün. Bu yüzden bu alanda uzman bir hekim ile çalışarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp