Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Özellikle pandemi sonrası pek çok çalışan evden çalışmaya başladı. Bu alışkanlık pandemi sonrasında da pek çok çalışan için devam ediyor. Hem ofis çalışanları hem de evde çalışanlar vakitlerinin büyük bir kısmını bilgisayar başında, klavye ve mouse kullanarak geçiriyor. Bu durum varisten kamburluğa, sinir sıkışmalarından bel fıtığına kadar çok sayıda hastalığa neden olabiliyor. Bu hastalıklar ile ortaya çıkan ağrılar bir yandan çalışma performansını bir yandan da yaşam kalitesini düşürüyor. Hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkan bu sorunlar, yalnızca alınacak olan bazı önlemleri ile büyük ölçüde önlenebilir.

Bel Ağrıları Neden Olur?

Bel ağrısının en temel nedenleri olarak uzun süre masa başında ya da aynı pozisyonda çalışmak ve hareket etmemek gösterilir. Genç insanlarda da görülebilen bel ağrıları genellikle çok önemsenmediği için ilerleyen dönemde ortaya daha ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden bel ağrılarının önemsenmesi, nedenlerinin araştırması ve uygun tedavi planının geç olmadan yapılması gerekir. Toplum içerisinde bel ağrılarının en sık karşılaşılan nedenleri olarak şunları gösterebiliriz:

 • Belin yanlış kullanımı ve kötü duruş nedeniyle oluşan yumuşak doku hasarları,
 • Dizleri bükmeden öne eğilerek ağırlık kaldırmak,
 • Kalça sabitken beli ya da gövdeyi döndürmek,
 • Öne eğik bir şekilde uzun süre aynı pozisyonda çalışmak,
 • Ayaklar sabitken vücudu döndürmek,
 • Sırt ve bel kaslarında güçsüzlük,
 • Sigara tüketimi,

Tüm bunlara ek olarak kireçlenmeler, bel fıtıkları, kemik hastalıkları, bel kaymaları, mikrobik ya da iltihabi hastalıklar ve kırıklar bel ağrılarının diğer nedenleri olarak gösterilebilir. Çalışan insanların büyük kısmında ortaya çıkan bel ağrıları fiziksel fonksiyonları kısıtlayıcı özellikte olur. Ağrılar atak şeklinde geliyorsa tedavi kolaydır fakat yerleşmiş bir ağrıyı tedavi etmek çok daha zordur. Bu yüzden önlemlerin ağrı yerleşmeden önce alınması önerilir. İstirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları ya da cerrahi yöntemler bel ağrılarının tedavisinde etkilidir.

Bilgisayar Başında Çalışanlar Bel Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalı?

Bel sağlığını koruyan önlemler almak ve sağlıklı bir şekilde çalışmak performansı ve verimi artırır. Bu durum insanların daha az yorulmasına neden olur. Eğer siz de bel sağlığınızı korumak ve hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam etmek isterseniz şu önerilere kulak verebilirsiniz:

Klavye ve Fare Kullanımı

Klavye ve mouse kullanılırken, bu ikisinin mesafesinin kısa tutulması gerekir. Klavye ve fare aynı seviyede olmalı ve dirsekler 90 derecelik açıyla durmalıdır. Bir diğer yandan uzun süre dizüstü bilgisayar kullanmak omurgadaki fizyolojik eğrilik için sağlıklı değildir. Bu yüzden harici klavye ya da fare kullanılması önerilir.

Bilgisayar Kullanımı

Bilgisayarınız için ideal uzaklığı şu şekilde ayarlayabilirsiniz: Monitörün gövdenize uzaklığı bir kol mesafesi olmalı, monitörün üst hizası da göz seviyesinde bulunmalıdır. Yani ekrana bakarken boyun eğik durmamalıdır.

Sandalye Seçimi

Bel sağlığının korunması için her zaman sırt desteği bulunan sandalyeler seçilmeli, ayarlanabilir sırt desteği ve oturduğunuz alan arasındaki açı 95 ila 105 derece arasında olmalıdır. Bu açı sayesinde bel kıvrımında düzleşme meydana gelmez. Eğer mümkünse kol destekleri ayarlanabilir olmalıdır.

Çalışırken Mola Verin

Eğer uzun süre masa başında kalmanız gerekiyorsa, 45 dakikada bir az da olsa yerinizden kalkın ve en azından biraz dolaşın. Bu süreçte birkaç küçük omurga egzersizi yapabilir, dilerseniz vücudunuzu esneterek omurga sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Vücudunuzu Hareket Ettirin

Ofiste her işi oturarak yapabiliyor olabilirsiniz. Fakat birine mail atmak yerine doğrudan yanına geçerek iletişime geçebilir, asansöre binmek yerine merdiveni kullanabilir ve böylece vücudunuzu hareket ettirebilirsiniz. Bu da ağrı oluşumunu önlerken daha sağlıklı bir bedene sahip olmanıza yardımcı olur.

Tüm bunlara ek olarak bel sağlığınızı korumak ve daha verimli bir şekilde çalışabilmek için şu önemli noktaları da aklınızdan çıkarmayın:

 • Belinizi ve sırtınızı her zaman dik tutun,
 • Yerden bir şey almanız gerektiğinde bunu eğilerek değil, çökerek yapın,
 • Ağır cisimleri kaldırmayın,
 • Ağırlık taşımanız gerekiyorsa ikiye bölün ve taşıdığınız ağırlıkları vücudunuza yakın tutun,
 • Bel kaslarınızı güçlendirmek için düzenli olarak egzersiz yapın.

Bel Ağrılarından Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Bel ağrıları için ilk etapta basit ağrı kesiciler ya da kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Hastalığın durumuna göre korse kullanımı ya da duruş düzelticiler de etkilidir. Fakat bu tarz medikal araçların uzun süre kullanılması önerilmez. Ayrıca bel ağrılarından şikayet edilen dönemlerde hem arabada hem de oturulması gereken diğer alanlarda destek yastıkları kullanılmalı ve mümkünse ortopedik bir yatağa geçiş yapılmalıdır. Hem ağrıların azalmasını sağlamak hem de kas spazmlarını çözmek için kas gücü, dayanıklılık ve kondisyon artırıcı egzersizler yapılabilir. Elbette bu uygulamaları gerçekleştirmeden önce altta yatan nedenlerin tespit edilebilmesi adına mutlaka bir doktor kontrolü gereklidir. Doktor tarafından klinik ortamda yapılması gereken şu tedaviler önerilebilir:

 • Sıcak ve soğuk kompres,
 • Dokularda yüzeysel bir ısınma sağlayan infraruj yöntemi,
 • Traksiyon (germe),
 • UItrason ve lazer,
 • Derin kas gruplarına ve cilt altı dokularına yüksek frekansa sahip elektriksel uyarılan verilmesi ile uygulanan elektroterapi yöntemi,

Bel ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıkması durumunda bir doktora danışmadan herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır. Bu durum mevcut durumun kötüleşmesine ve ortaya daha ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp