Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Genellikle omuz, sırt ya da boyun bölgesini etkileyen miyofasiyal ağrı sendromu fibromiyalji ile semptomlar bakımından benzeyen fakat tamamen farklı bir hastalıktır. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülen miyofasiyal ağrı sendromu halk arasında yel vurması ya da kulunç olarak adlandırılır. Tedavisi genellikle cerrahi olmayan tekniklerle gerçekleştirilir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nedir?

Miyofasiyal ağrı sendromu en temel tanımıyla kaslarda ya da kas dokusunda meydana gelen hassasiyet ya da ağrı durumudur. Genellikle omuzun üst kısmında, boyunda ve sırt bölgesinde görülür. Bazen tek bir kas grubunda kendisini göstermekle birlikte bazen de geniş bir bölgeye yayılabilir.

Kas dokusunun doğal yapısınının bozularak sertleşmesi ile karakterize olan bu hastalıkta ağrıya sertlik ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Bölgesel kas sendromu ya da tetik nokta hastalığı gibi isimlerle de adlandırılan miyofasiyal ağrı sendromunun yönetimi stresle mücadele ve düzenli egzersiz gibi yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Tedavisi

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Neden Olur?

Stres, travma, kas gerilmeleri, sürekli tekrarlayan hareketler ya da duruş bozuklukları gibi durumlar miyofasiyal ağrı sendromunun sık karşılaşılan belirtileridir. Kötü çalışma koşulları nedeniyle kasların aşırı zorlanması da yaygın nedenlerden biri olarak kabul edilir.

Miyofasiyal ağrı sendromuna neden olan diğer durumlar ise şunlardır:

 • Kasların aşırı gerilmesi, kötü duruş, travma ya da tekrarlayan hareketler nedeniyle kaslarda mikro yaralanmalar oluşması,
 • Kas üzerinde aşırı stres birikimi ve kas liflerinde aşırı stres birikimine bağlı olarak gelişen zedelenme,
 • Fibrozite bağlı olarak kas uzunluğunun kısalması,
 • Omurga fıtıklarının sinir baskısına neden olması,
 • Ters bir harekete bağlı olarak boyun kaslarının ani şekilde zorlanması,
 • Masa başı çalışan insanların boyun bölgesinde bulunan kasların uzun süreli olarak ve yavaş şekilde kasılması,
 • İş ya da okul hayatında stres.

Tüm bunlara ek olarak triger noktaları ya da kas düğümlerinin olduğu bölgelerde dolaşım bozuklukları meydana gelmesi de miyofasiyal ağrı sendromuna neden olabilir. Ayrıca genetik faktörler, bel ve boyun fıtıkları, B vitamini ya da bazı minerallerin eksikliği, östrojen eksikliği, bir bacağın diğerine göre daha kısa olması, kötü beslenme alışkanlıkları, hormonal değişimler, genetik faktörler, uyku bozuklukları, viral enfeksiyonlar, hipotiroid hipoglisemi ya da uzun süre hareketsiz kalma gibi durumlar da miyofasiyal ağrı sendromuna neden olabilir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kaslarda ya da kas dokusunda ağrı ya da hassasiyet hissetme miyofasiyal ağrı sendromunun en sık karşılaşılan belirtileridir. Ayrıca ağrının oluştuğu bölgede sertlikler de meydana gelebilir. Bazı durumlarda yayılma da görülebilir. Örneğin boyun bölgesinde ortaya çıkan miyofasiyal ağrıların çene eklemlerine yayılması ya da baş ağrısına neden olması mümkündür.

Miyofasiyal ağrı sendromu ile birlikte ortaya çıkabilecek diğer belirtiler şunlardır:

 • Kaslardaki gerginlik ve ağrı nedeniyle hareket kısıtlılığı oluşması,
 • Kaslarda yorgunluk hissi,
 • Kaslarda sıkışma ya da yanma hissetme,
 • Siyatik ağrılarına benzer şekilde baş, sırt, boyun, göğüs, omuz ya da bel bölgesinde ağrı oluşması.

Ağrılar bazen çok hafif bazen de çok şiddetli olabilir. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalığın hayati tehlike yaratması gibi bir durum söz konusu değildir. Tüm bunlara ek olarak miyofasiyal ağrı sendromunda nadir olarak şu belirtiler de görülebilir: Uyku bozuklukları, baş ağrısı, baş dönmesi, gözlerde ağrı ve kızarıklık, kulak çınlaması.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Tedavi Yöntemleri

Hasta öyküsü, fiziki muayene, radyolojik görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar testleri genellikle miyofasiyal ağrı sendromunun teşhisi için yeterlidir. Teşhis sonrası hastanın genel sağlık durumuna, hastalığın seviyesine ve altta yatan nedenlere bağlı olarak kişiye özel bir tedavi planı oluşturulur.

Eğer miyofasiyal ağrı sendromu fıtığa bağlı olarak gerçekleşiyorsa, bu durumda öncelikle fıtık tedavisi uygulanması gerekir. Fakat neden fıtık değilse tetik nokta enjeksiyonu ile hastalığın tedavisi mümkündür. Hastalığın durumuna göre 3 ila 5 seansta iyileşmenin mümkün olduğu tetik nokta enjeksiyonunda ağrılı bölgeye enjektör yardımıyla ilaç enjekte edilmesi söz konusudur. Tetik nokta enjeksiyonu miyofasiyal ağrı sendromunda kullanılan en etkili yöntem olmakla birlikte, bazı hastalarda işe yaramayabilir.

Tetik nokta enjeksiyonu ile tedavi edilemeyen hastalarda kuvvetli basınç uygulaması, lazer tedavisi, germe egzersizleri ile birlikte etilklorür spreyleri, kuru iğne tedavisi, masaj, ESWT şok dalga tedavisi, akupunktur, biofeedback, TENS ya da çeşitli fizik tedavi uygulamalarına başvurulabilir. Bu uygulamalar ile birlikte kas gevşetici, antidepresan ya da analjezik ilaçların kullanılması da mümkündür.

Miyofasiyal ağrı sendromunda kulaktan dolma bilgiler ile uygulanan tedaviler hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Bu yüzden uzman bir doktor muayenesinden sonra kişiye özel olarak planlanmalıdır.

Fibromiyalji İle Miyofasiyal Ağrı Farklı mı?

Fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromu birbirine sıklıkla karıştırılır. Fakat miyofasiyal ağrı sendromu yalnızca küçük bir kas grubu ile ilgiliyken, fibromiyalji daha geniş bir alanı ilgilendirir. Yani miyofasiyal ağrı sendromunda ağrılar yalnızca belirli bölgelerde görülürken fibromiyaljide vücudun geniş bir bölgesi ağrılardan etkilenir. Ayrıca fibromiyaljide yaygın şekilde görülen uykusuzluk ya da yorgunluk gibi semptomlar miyofasiyal ağrı sendromunda çok daha hafiftir ya da yoktur. Ayrıca miyofasiyal ağrı sendromunun tedavisi fibromiyalji ile mukayese edildiğinde çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp