Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

MR (EMAR) Önemi ve Farkı

MR (EMAR), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) olarak bilinen ve çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Vücudun farklı bölgelerine uygulanan MR görüntüleme ile ayrıntılı resimler elde edilebildiğinden kişideki hastalıklar tespit edilebilir veya uygulanan tedavinin faydalı olup olmadığı anlaşılabilir. Uygulanan tedavinin başarı oranı ve hastalıkların doğru tedavi ile engellenmesi MR yönteminin kullanılmasıyla mümkün olmuştur. MR, diğer görüntüleme yöntemlerinin aksine radyasyon kullanmadığından ve sağlığa zararlı olmadığından da sıklıkla başvurulan ağrısız bir işlemdir.

MR Nedir?

Manyetik Rezonans Görüntüleme, vücuttaki doku ve organlara ait ayrıntılı görüntü alınmasını sağlayan bir tanılama yöntemidir. Bu yöntemde manyetik alan ile radyo dalgaları kullanılır ve bu şekilde vücut yapılarının detaylı görüntüleri elde edilir. MR makineleri genellikle büyük ve tüp şeklindeki mıknatıs cihazlardır. Hastanın içine uzanarak girmesi şeklinde çalıştırılan MR cihazı, manyetik alan oluşturarak vücuttaki hidrojen atomlarının kısa süreli olarak yeniden düzenlenmesini sağlar. Radyo dalgaları ile hizalanan bu atomlar sinyaller üretir ve vücut içi kesit görüntülerin alınması mümkün olur. Bu şekilde kişideki rahatsızlıklar ile uygulanan tedavinin etkileri ayrıntılarıyla birlikte görüntülenebilir.

MR (EMAR)

MR Ne İşe Yarar?

MR cihazıyla alınan görüntüler çeşitli hastalıkların teşhisinde kullanılır, bu da hastaya uygun tedavinin başlatılması adına oldukça önemlidir. Klasik röntgen gibi görüntüleme teknikleriyle ayırt edilemeyen pek çok hastalık MR görüntüleme yöntemi ile tanılanabilir. Hastalığa uygun tedavinin planlanması ve ne kadar etkili olduğunun anlaşılması için MR tekniği kullanılır. MR taraması vücudun farklı bölgelerinde farklı amaçlarla kullanılır ve özellikle kemik bulunmayan yumuşak dokulu alanların içini göstermede etkilidir. Migren, baş ağrısı, göz ve kulak problemleri, kalp rahatsızlıkları, karın iç organ hastalıkları gibi pek çok sorun MR tekniği ile görüntülenebilir.

Vücudun her bölgesinde yeterli görüntülenme sunan MR tekniği ile;

 • Göz, iç kulak ve beyin yapıları, çene eklemi, hipofiz yapısı, beyindeki atardamar ve toplardamar sistemleri,
 • Gırtlak, yutak, boyun, tükürük bezi, dil ve çevre yapılar,
 • Akciğer, kalp ve kalple ilgili damarlar,
 • Alt karın bölgesi ve karın içi organlar,

 

 • Omuz, dirsek, kol, el, el bileği, kalça, uyluk, bacak, diz, ayak ve ayak bileği,
 • Boyun, sırt ve bel omurga yapısı,
 • Metastaz incelemeleri,
 • Tümör, meme doku ayrıntıları

incelenebilir.

MR Nasıl Çekilir?

MR taraması oldukça kapsamlı bir tekniktir ve vücudun farklı bölümlerinde kullanılır. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmez, tarama öncesi ek çalışma gerekmez. Aksi belirtilmediği sürece, rutin yeme alışkanlıkları ve ilaç kullanımı sürdürülebilir ancak kimi durumlarda işlemden 4 saat öncesinden itibaren bir şey yiyip içmemek gerekebilir. Bazı durumlarda da işlem öncesinde bol su tüketilmesi önerilir. MR taraması öncesi yapılacaklar doktor tarafından açıklanır ve uygulama bölgesine göre değişebilir.

İşlemden önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Takı ve mücevherleri çıkarmak
 • Bol, rahat ve lastikli kıyafetler giymek
 • Kemer ve metal toka ya da düğme bulunduran kıyafetler giymemek
 • Sütyen kullanmamak
 • Protez diş veya işitme cihazı varsa çıkarmak
 • Vücut piercinglerini çıkarmak

MR güçlü bir manyetik alan oluşturduğundan vücuttaki bütün metalleri çıkarmak gerekir aksi halde görüntülenmede yeterince doğru sonuçlar elde edilemeyebilir. Kapalı ve büyük bir makinenin içine girmeyi gerektiren bu taramada, kapalı alan korkusu olan kişilere işlemden önce yatıştırıcı ilaç uygulanabilir. Bunun dışındaki durumlarda ek bir hazırlık gerekmez ve işlem şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Aksi belirtilmediği sürece hasta günlük yeme içme alışkanlıklarına devam eder ve önerilen kıyafetlerle uygulama alanına gelir.
 • İşlemden önce tıbbi geçmişe ait bir form doldurulur ve makinenin olduğu alana ilerlenir.
 • Vücuttaki bütün metal parçalar çıkarıldıktan ve idrar varsa yaptıktan sonra MR cihazının içine geçilir.
 • Hasta iki ucu açık bir tip şeklinde olan cihazın önünde bulunan masaya uzanır, radyoloji uzmanı MR cihazını uygun şekilde konumlandırır ve masa cihazın içine doğru hareket ettirilir.
 • Radyoloji uzmanı başka bir odaya geçerek hastaya mikrofon ile gerektiğinde komutlar vermeye başlar.
 • Makine çalıştırılır ve oluşturulan sesler ile ilgili alanın görüntülenmesini sağlar.
 • İşlem süresi uygulama bölgesine ve MR çeşidine göre 15 ila 60 dakika arası değişir.
 • İşlem sırasında net görüntü almak için hastanın hareketsiz şekilde yatması ve konumunu bozmaması gerekir.

Bazı MR taramlarında daha kaliteli görüntü elde edebilmek için işlemden önce hastaya damar yoluyla kontrast madde verilir. Bu madde çekim yapılan bölgede boyama yaparak daha net görüntüler alınmasını sağlar. Hastaya verilen kontrast madde dolaşım sistemi aracılığıyla dokular içine kadar ilerler ve böylece doku içlerine ait görüntüler oluşturulmasına yardımcı olur. İlaçlı MR taramaları ön hazırlık gerektirdiğinden klasik MR yöntemine göre biraz daha uzun sürer ancak aynı şekilde ağrısız ve sızısız gerçekleşir. İlaçlı MR işleminden sonra alınan kontrast maddesini vücuttan daha hızlı atmak için hastaya bol su içmesi önerilir. Daha sonra maddenin idrar yoluyla atılımı sağlanır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp