Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Nöropatik Ağrılar

Nöropatik ağrı, zaman zaman sebebi tespit edilemeyen ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir rahatsızlık. Bazen kısa süreli olabileceği gibi, bazen uzun yıllar sürebilir. Şiddetlendiği durumlarda uyku problemlerine sebep olabileceği gibi, bu durum ruhsal olarak yıpranmaya da neden olabilir. Peki nöropatik ağrı nedir, belirtileri nelerdir ve ne şekilde tedavi edilir?

Nöropatik Ağrı Nedir?

Karmaşık bir ağrı sendromu olarak adlandırılabilecek olan nöropatik ağrı, sinirlerin ağrı iletim sistemleri içerisinde ortaya çıkan ve ağrı kesiciler kullanıldığında dahi geçmeyen ağrılar olarak nitelenebilir.

Sinir hasarı ya da sinir sistemlerinde gerçekleşen herhangi bir problem sebebiyle ortaya çıkabilir. Ağrı sisteminde meydana gelmiş olan bozukluk omurilikte, beyinde, kolda ya da bacakta bulunan sinirlerde ortaya çıkmış olabilir. Ağrı bazen 1 hafta, bazen 1 ay, bazen de uzun yıllar sürebilir ve yıllar içerisinde şiddetini artırabilir.

Nöropatik ağrı bazı durumlarda istirahatte ve geceleri daha kötü bir hal alabilir. Bazı durumlarda dokunulduğunda şiddetli ağrı hissedilirken, bazı durumlarda uyuma ve yeme gibi alışkanlıklara bile engel olabilir.

Nöropatik ağrı ile normal ağrı arasındaki farkı ise şu şekilde açıklamak mümkün: Normal ağrıda vücut dokuları hasar görür, bu durum beyne ağrı olarak iletilir ve beyin bir takım maddeler salgılayarak ağrı sinirlerini uyarır. Nöropatik ağrıda ise etkilenen direkt olarak sinir sisteminin kendisidir.

Nöropatik Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Nöropatik ağrı, sinir sisteminin hasar görmesi ile oluşur. Hasar gören sinirler zaman içinde hassaslaşır ve ağrılara neden olabilir. Aynı zamanda pek çok farklı hastalık da nöropatik ağrıların oluşmasına neden olabilir. Bu hastalıkları şu şekilde listeleyelim:

  • Zona sonrasında görülen postherpetik nevralji gibi viral enfeksiyonlar,
  • Şeker hastalarında oluşan diyabetik nöropati gibi metabolik hastalıklar,
  • İnme ya da multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklar,
  • Kanserler ve kemoterapi gibi ilaçların yan etkileri,
  • Travma ya da cerrahi müdahale sonrasında oluşan sinir basısı ya da hasarı,
  • Ağır alkol kullanımı.

Tüm bunların dışında el ve ayaklarda sinir sıkışması, sinir lezyonları, romatizmal hastalıklar, genetik sinir hastalıkları, sinir iltihapları, B vitamini eksikliği, zehirlenme, bel ve boyun fıtığı, kanal daralması ya da sinir kökü zedelenmesi gibi rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Nöropatik ağrıların sebebi genellikle yapılan tetkik ve muayenelerden sonra anlaşılabilir. Fakat ağrının nedeninin bulunamadığı durumlarla da karşılaşılmaktadır.

Nöropatik-Ağrılar

Nöropatik Ağrı Belirtileri

Nöropatik ağrının en sık görülen belirtisi, elbette ağrıdır.

Fakat zaman zaman kendisini yanma, batma, uyuşma, karıncalanma, üşüme ve donma hissi, hafif dokunmaya karşı aşırı ağrı ve anormal cilt duyusu gibi belirtilerle de gösterebilir.

Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumlarda teşhisin konması ve uygun tedavi yöntemlerinin vakitlice geliştirilmesi adına bir doktora başvurmakta fayda var.

Nöropatik Ağrıların Tanı ve Tedavisi

Nöropatik ağrının teşhisi için ilk olarak bir fizik muayene gerçekleştirilir ve hemen ardından sinirlerin ve kasların doğru şekilde çalışıp çalışmadığını görebilmek için bir elektromiyografi istenebilir. Çıkan sonuca göre uygulanacak olan tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir.

Nöropatik ağrılarda tedavi genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi ile gerçekleştirilir. En sık kullanılan tedavi yöntemi, ilaç tedavisidir. Hastalığın durumuna göre kullanılacak ilaçlar da farklılık gösterebilir.

Epilepsi ilaçları, aşırı faal sinirlere etki etmesi açısından, depresyon ilaçları ise beyinde ağrıyı işleyen bölgeleri uyarması açısından tercih edilebilir. Aynı zamanda spreyler, kremler ya da ağrı kesici enjeksiyonlar da uygulanabilir. Netice olarak denilebilir ki, nöropatik ağrı durumunda uygulanacak olan tedavi kişiye özeldir.

Bazı hekimler tarafından fizik tedavi uygulamaları, gevşeme teknikleri ve meditasyon da bir tedavi yöntemi olarak önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp