Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Omurga Deformitesi

Omurga deformitesi, omurgalarda sağa veya sola doğru kayma ile meydana gelen, bazen omurganın kendi etrafında dönmesi ile gelişen bir omurga hastalığıdır. Ciddi duruş ve görünüş sıkıntıları ile çeşitli problemlere yol açan omurga eğriliği; bir hastalıktan ziyade, sağlık sorunudur ve modern tedavi yöntemleri ile düzeltilmesi mümkündür.

Omurga Deformitesi Nedir?

Omurga, baş ve bacaklar arasında yer alan, vücut ağırlığının üçte ikilik kısmını taşıyan önemli bir köprü yapıdır. Pek çok organ ve dokunun birbirine bağlanmasında da görevli olan omurga, 33 kemikten meydana gelir. Bu kemiklerden 23 tanesi omur adı verilen hareketli yapılardır ve duruş ile hareket kabiliyetini ciddi anlamda etkiler.

Merkezi sinir sisteminin ana bölümlerinden olan omurilik yapısı da omurgaya dahildir. Beyin ile gövde, kol ve bacaklar arasında iletişim kurulmasını sağlayan omurilik omurga tarafından korunur. Bu nedenle omurgada oluşan herhangi bir sorun omurilikte olası problemlere yol açabilir.

Omurga deformitesi, omurlarda meydana gelen 3 boyutlu eğrilikleri tanımlayan bir sorundur. Bu sorunda omurga hem sağa veya sola, hem de göğüs ve bel bölgesi etrafında döner. Bu rotasyonel eğrilikte, yanlış oturma biçimleri sorunun gelişmesinde oldukça etkilidir.

omurga-deformitesi

Omurga Deformitesi Ne Sıklıkta Oluşur?

Omurga deformitesi yanlış duruş ve oturma alışkanlıkları nedeniyle veya farklı sebeplerle meydana gelebilir. Bu sorunun oluşma sıklığı ise şu şekildedir:

 

  • Toplumun yaklaşık %2-4 oranında ortaya çıkar.
  • Omurga deformitesinin büyük çoğunluğu düşük seviyeli eğriliklerden oluşur.
  • Kız çocuklarda erkeklere göre 8-10 kat daha yaygındır.
  • Omurga deformitesi olanlardan sadece %10’luk kesim, tedavi gerektiren eğriliğe sahiptir.
  • Düzenli egzersiz ve sırt kaslarını güçlendirme ile omurga deformitesi kontrol altına alınabilir ve daha yavaş ilerler.

Omurga Deformitesi Tedavi Yöntemleri

Omurga deformitesinde uygulanacak tedavi yöntemi ile süreç, hastalığın nedenine, ilerleme hızına ve kişiye göre değişiklik gösterir. Başka bir deyişle, omurga deformitesinde tek ve kesin bir tedavi yöntemi bulunmaz, bunun yerine süreç doktor ve hasta iletişimi ile birlikte kararlaştırılır.

Altta yatan sebep, hastalık çeşidi ve pek çok faktör göz önüne alındıktan sonra bir veya birkaç tedavi yöntemi tercih edilebilir. Tedavi karar aşamasında radyolojik bulguların da dikkate alınması gerekir.

Omurga deformitesi tedavisinde genellikle 3 yöntem bulunur:

  • Gözlem: 20-25 dereceden az olan eğriliklerde öncelikle hasta düzenli olarak takibe alınır. Bu süreçte eğriliğin artmaması için düzenli egzersiz programı yazılır ve oturma, yürüme, duruş bozukluklarına neden olacak hareketlerden kaçınılması gerekir.
  • Korse Tedavisi: Eğrilik açısı 20-40 derece arasında ise ve büyüme potansiyeli gözlenmişse korse kullanılması gerekir. Düzenli korse takarak ameliyat ihtimalinin azaltılması sağlanır. Bu süreçte korsenin günde 20-23 saat kullanılması gerekir.
  • Cerrahi Müdahale: Eğriliğin aşırı olduğu, 40-45 dereceden fazla deformitelerde cerrahi müdahale gerekir. Diğer yöntemlere göre bu tedavide, deformite seviyesi oldukça ileridir ve akciğer gibi çeşitli organların çalışmasını etkiler. Akciğer gelişimi tamamlanmış kişilerde sabitleme ameliyatı uygulanabilir. Bunun için bel ve sırt bölgelerine implantlar yerleştirilir ve eğriliğin ilerlemesi, organları baskılaması engellenir.

Tercih edilen tedavi yöntemi ne olursa olsun, düzenli doktor takibi ve önerilerin uygulanması ile omurga deformitesi engellenebilir, kişinin normal hayatına dönmesi başarıyla sağlanır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp