Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Omurga Enjeksiyonu Nedir?

İskelet kas sisteminin merkezi olan ve insan vücudunu destekleme, koruma gibi görevlere sahip olan omurgada çeşitli nedenlere bağlı olarak ağrı gelişebilir. Omurga disk, eklem, bağ veya kas yapılarında ortaya çıkan ağrı şikayetleri kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürecek boyutlara ulaşabilir. Bu tip ağrıların giderilmesinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri omurgaya yapılan enjeksiyon tedavileridir.

Ameliyathane şartlarında uygulanan omurga enjeksiyon tedavileri, ani başlayan veya bir süredir devam eden bel, sırt, boyun ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Omurga Enjeksiyonu Ne İşe Yarar?

Omurga enjeksiyonu, diğer adıyla spinal enjeksiyon olarak bilinen ve omurgadaki sorunları gidermek amacıyla uygulanan bir tür tedavidir. Bu işlemde, omurgadaki ağrı kaynağına ve nedenine bağlı olarak özel ilaçlı bir sıvı hazırlanır ve doğrudan omurgaya enjekte edilir. Böylece ağrı şikayetlerinin kontrol altına alınması, inflamasyonun azaltılması ve omurga işlevinin artırılması hedeflenir.

Özellikle bel, boyun, sırt ağrısı çekenler için etkili bir tedavi olan omurga enjeksiyonu şu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir:

  • Omurga kırıkları
  • Omurga daralması
  • Skolyoz
  • Spinal stenoz
  • Disklerde fıtıklaşma

Omurga enjeksiyonunun etki derecesi kişiden kişiye değişir bu nedenle enjeksiyon seçimi ve uygulama sıklığı gibi kritik kararlar doktor tarafından belirlenmelidir.

Omurga Enjeksiyonu Nedir

Enjeksiyon Omurganın Hangi Bölümüne Yapılır?

Omurgaya verilen enjeksiyonlar; ağrıyı geçici olarak bloke eden lokal anestezikler, anti-inflamatuar ilaçlar veya kök hücre tarafından zenginleştirilmiş serumlar olabilir. Enjeksiyon içeriği ağrının kaynağına göre belirlenmekle birlikte enjeksiyonun uygulandığı bölüm de vakaya göre değişir. Nitekim, omurgaya yönelik enjeksiyonlar birçok farklı parçaya yapılabilir.

Fıtıklaşmış Diskler

İki omur arasındaki küp şekilli, süngerimsi dokulara disk adı verilir. Bu diskler zamanla yıpranarak fıtıklaşabilir fakat fıtığın omuriliğe baskı yapmadığı durumlarda ameliyat düşünülmeyebilir ve bunun yerine spinal enjeksiyon tercih edilebilir.

Faset Eklemler

Omurganın arkasında yer alan küçük eklemler faset eklem olarak adlandırılır. Bu eklemler, omurların bükülmesine yardımcı olarak hareketi kolaylaştırır fakat çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanabilir veya tahriş olabilir. Bu sebeple ortaya çıkan ağrı şikayetlerinin giderilmesinde omurga enjeksiyonu faydalı olabilir.

Spinal Sinirler

Omuriliğin dalları olan sinir dokularıdır ve kas hareketlerinin, kol bacak tepkilerinin kontrolünü sağlar. Sinirlerin hasar görmesi ve tahriş olması gibi durumlarda hem hareket kısıtlılığı hem de ağrı şikayetleri başlar.

Epidural Aralık

Spinal sinirlerin etrafındaki kılıfı çevreleyen aralık epidural aralık olarak adlandırılır. Omurga enjeksiyonunun bu aralığa uygulanması spinal sinir üzerindeki inflamasyonu ortadan kaldırarak ağrı şikayetlerini dindirebilir.

Sakroiliak Eklemler

Omurganın alt kısmı olan sakrum ve leğen kemiği olan ilium, sakroiliak eklemlere girer. Bu eklemlerde oluşan herhangi bir sorun özellikle bel ve kalçada ağrı şikayetlerine neden olur. Bölgeye uygulanan omurga enjeksiyonları mevcut şikayetlerin hafifletilmesini sağlayabilir.

Omurga enjeksiyonunun yeri, şekli, içeriği ve yöntemi hastanın genel sağlık durumu ve diğer pek çok bulgu göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu sayede ameliyata gerek kalmadan omurgaya bağlı ağrı şikayetlerinin giderilmesi ve hareket seviyesinin artırılması amaçlanır.

Omurga Enjeksiyonu Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Omurga enjeksiyonu, hastaneye yatış gerektirmeden yapılan ve sonrasında günlük hayata dönüşü engellemeyen basit bir işlemdir. Fakat her tıbbi müdahalede olduğu gibi düşük de olsa kanama, alerjik reaksiyon ve enfeksiyon gibi yan etkilere yol açabilir. Bu riskleri önlemek adına işlem öncesinde bazı kontrollerin yapılması ve hekim önerilerinin dikkate alınması gerekir.

  • Uygulama kararının verilmesi ve sorunun kaynağının tespit edilmesi amacıyla işlem öncesinde detaylı taramalar ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır. Ayrıca düzenli kullanılan ilaçların tespiti ile diyabet, alerji ve enfeksiyon öyküsü sorgulanır.
  • Omurga enjeksiyonu lokal anestezi altında uygulanır ve genellikle büyük ölçüde yeme içme kısıtlamaası gerektirmez. Ancak kan sulandırıcı ilaçlara, komplikasyon riskini artıran sigara ve alkol gibi zararlı maddelere ve bazı ek gıdalara bir süre ara verilmesi gerekir.
  • Sağlık için gerekli olan kimi tansiyon ve tiroid ilaçlarının alımı hekim onayı ile birlikte sürdürülebilir.
  • İşlem sonrası taburculuk işlemleri hemen gerçekleşse de kişi kendini halsiz ve yorgun hissedebilir. Bu nedenle araba kullanması önerilmez ve uygulamaya refakatçi ile birlikte gelmesi önerilir.

Omurga Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Omurga enjeksiyonu, lokal anestezi altında ve steril ameliyathane ortamında gerçekleştirilen bir ağrı tedavisidir. Genellikle iki aşamalı uygulanan bu tedavide ilk aşama rutin kontrollerle ve ağrı kaynağının tespitine yönelik çalışmalarla geçer. Buna bağlı olarak uygulama bölgesine ve enjeksiyon içeriğine karar verilir.

İkinci aşamada hasta ameliyat masasına alınarak uygun pozisyona getirilir ve lokal anestezi altında hissisleştirilir. Sonrasında uygulama bölgesi özel bir solüsyonla temizlenir ve ardından kişiye özel hazırlanan ilaçlı sıvı ilgili bölgeye enjekte edilir. İğnenin çıkarılmasından sonra pansuman yapılır ve taburculuk işlemleri için hastanın kendine gelmesi ve son kontrollerin yapılması beklenir.

Omurga enjeksiyonu oldukça basit ve etkili bir ağrı tedavi yöntemidir. İşlem sonrası 1-2 saat gözetim altında tutulan hasta ardından taburcu edilerek günlük rutinlerine dönebilir. Bölgede ilk birkaç gün hafif sızı ve ağrı olması normal karşılanır. Bu tür şikayetlerin giderilmesi için ağrı kesici veya antibiyotik ilaçlar kullanılabilir, bölgeye soğuk kompres uygulamaları yapılabilir. Enjekte edilen ilaçların etkisi 1-2 gün sonunda ortaya çıkarak hasta şikayetlerinde belirgin bir azalmaya yol açar. 15-20 gün sonunda ise yeni bir hekim muayenesi düzenlenir ve enjeksiyon uygulamasının başarısı kontrol edilir.

Omurga enjeksiyonu alanında bilgi sahibi, deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında uygulamadaki komplikasyon riski düşük, başarı oranı ise yüksek olur. Siz de omurga ağrı şikayetlerinizi gidermek adına uygulanabilecek tedaviler hakkında bir uzmandan destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp