Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Omuz Sıkışma Sendromu

Tıpkı baş, bel ve boyun ağrıları gibi omuz ağrıları da sık karşılaşılan ağrılar olarak bilinir. Söz konusu ağrılar günlük yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, bazen çok daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Omuz ağrıları her iki durumda da yaşam kalitesini düşürür. Omuz sıkışması da omuz ağrılarının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri olarak gösterilir.

Omuz Sıkışma Sendromu Nedir?

Omuz bölgesinde bursa adı verilen bir kesecik bulunur ve bu kesecik kasları kemiklere bağlayan bağ doku olan tendonların üzerinde bulunur. Omuz günlük yaşam içerisinde en aktif kullanılan eklemlerden olduğu için bu bölgedeki tendonlar da yoğun şekilde çalışır. İşte omuz sıkışması da omuzun sık kullanıldığı durumlarda tendonların şişmesi ve kemik çıkıntıları oluşması durumudur.

Omuz Sıkışma Sendromu

Omuz Sıkışma Sendromu Neden Olur?

Omuz sıkışma sendromunun en temel nedeni omuzun aşırı şekilde kullanılmasıdır. Düzenli olarak spor yapma, omuzu çok çalıştıracak işlerle uğraşma ve omuzun aşırı şekilde kullanıldığı tüm durumlar omuz sıkışma sendromuna neden olabilir. Bazen yaşa bağlı olarak gelişen kireçlenme ya da travmaya bağlı yırtık gibi durumlar da omuz sıkışması hastalığının ortaya çıkmasını sağlayabilir. Omuz sıkışmasının nedeni bazen doğuştan gelen anomaliler olabileceği gibi, bazen de tendondaki kanlanmanın azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan yırtıklar da olabilir. Fakat en temel nedenleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Boyacılık, inşaat işçiliği gibi ellerin uzun süre başın üstüne kalmasını sağlayacak mesleklere mensup olmak,
 • Basketbol, voleybol ve yüzme ile birlikte atma ya da fırlatma gibi aktiviteler içeren sporları yapmak,
 • Düşme gibi omuzu zorlayıcı ya da ani hareketlere maruz kalmak,
 • Eklem yapılarında yaşlanmaya bağlı olarak kireçlenme ya da yıpranma meydana gelmesi.

Omuz Sıkışma Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Omuz sıkışması sendromu ortaya çıktığı zaman hastalar kolunu kaldırdığında ağrı ya da huzursuzluk hisseder. Bu ağrı hafif başlayarak zaman içerisinde şiddetlenebilir. En sık karşılaşılan belirti bu olmakla birlikte, farklı belirtilerden bahsetmek de mümkündür. Bu belirtilerin öne çıkanları ise şu şekilde:

 • Omuz hareket ettirildiği sırada ortaya çıkan ağrı,
 • Omuz uzun süre harekete maruz kaldıktan sonra kalıcı hale gelen ya da geceleri uyutmayan ağrı,
 • Omuz sıkışmasının ileri evrelerinde kolun ön ya da kısmında hissedilen ağrı.

Tüm bu belirtiler ortaya çıktığı zamanlarda hasta dişlerini fırçalamak, saçlarını taramak ya da giyinmek gibi günlük yaşam aktivitelerini yapamaz hale gelir. Özellikle geceleri omuzun üzerine yatılarak uyunduğunda ağrının şiddeti artabilir. Eğer tedavi süreci erken başlamazsa, ilerleyen süreçte omuzlarda ya da kol kaslarında güç kaybı yaşanabilir.

Omuz Sıkışma Sendromu Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Omuz sıkışma sendromunun teşhisini koymak için fiziki muayene ya da hastanın öyküsünü dinlemek yeterlidir. Tanı sürecinde ultrason ya da MR gibi görüntüleme tekniklerinden de yardım alınabilir. Eğer omuz sıkışması dışında farklı bir hastalıktan şüpheleniyorsa ek laboratuvar tetkikleri de istenebilir.

Eğer omuz sıkışmasının nedeni kireçlenme ya da yırtık gibi bir durum değilse, genellikle ilk olarak fizik tedavi uygulamalarından yardım alınır. Fizik tedavi uygulamaları sayesinde kas kütlesi güçlendirilir. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda bölgede oluşan ödemi gidermek için tendonların içine kortizon enjeksiyonu gerekebilir. Söz konusu enjeksiyon lokal bir enjeksiyon olduğu için hastaların kilo alması gibi bir durum söz konusu değildir. Tüm bunlara ek olarak omuz sıkışma sendromu tedavisinde kullanılabilecek olan tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Hastalığın erken dönemlerde omuzu yoracak hareketlerden kaçınmak ve omuz hareketlerini sınırlamak,
 • Soğuk kompres uygulamaları,
 • İltihap giderici ve ağrı kesici ilaçlar,
 • Ağrıların şiddetlendiği ya da eklem hareketlerinin kısıtlandığı durumlarda eklem için steroid enjeksiyonları,
 • Bir yandan omuzu yormayacak, bir yandan da kasların hareketsiz kalmasına engel olacak hafif egzersizler,
 • Kas kuvvetlendirici akım tedavileri,
 • Manuel terapi,
 • Yüksek yoğunluklu lazer tedavisi (hilterapi),
 • Kuru iğneleme.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı ve omuz sıkışma sendromunun kronik hale geldiği durumlarda cerrahi müdahale düşünülmelidir.

Omuz Sıkışma Sendromunda Cerrahi Müdahale

Omuz sıkışma sendromunda cerrahi müdahale açık olarak yapılabileceği gibi, artroskopik olarak da gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında bir yandan sıkışıklık yaratan yapılar düzeltilirken, bir yandan da tendon yırtıkları onarılabilir. Cerrahi müdahale sonrasında eklem hareketlerinin eski haline geri dönmesi, kasların kuvvetlendirilmesi ve günlük yaşama kolay bir şekilde geri dönülmesi için düzenli egzersiz önemlidir. Gerekli görüldüğü durumlarda fizik tedavi uygulamalarına başvurulabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp