Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Osteoporoza (Kemik Erimesine) Bağlı Omurga Kırıkları

Osteoporoz ya da emik erimesi; ­kemik yapısı içinde bulunan kalsiyumun azalmasına bağlı olarak kemiğin kırılma olasılığını artıran bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Osteoporoz Nedir?

Osteoporoz, kemik erimesi olarak bilinen bir rahatsızlık. Kemiklerin zayıflamasına ve kırılmaya yakın bir hale gelmesine yol açabilir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte bir yandan kemiklerin yoğunluğu azalırken, bir yandan da kalitesi bozulur.

Osteoporoz hastalığının, kemik kaybının giderek ilerlediği durumlarda, genellikle kırıklar oluşmadan farkına varılmaz. İskelet sistemi hastalıkları dendiğinde dünyada en çok görülen hastalık olan osteoporoz, özellikle kadınlarda menopozdan sonra daha sık görülür.

Kemik Erimesi Şikayetleri

Osteoporotik kırıklar en yaygın şekilde omurga, el bileği, omuza yakın bölgeler ve kalçada görülmektedir. Söz konusu kırıklar hafif bir düşme ya da çarpma ile meydana gelebilir.

Osteoporoz hastalığının tanımlanmasındaki önemli bir ipucu da boy kısalmasıdır. Bunun nedeni omurlarda meydana gelen çökme kırıklarıdır. Kişilerde boy kısalması, gençken sahip oldukları boy uzunluğundan 10-15 cm olacak şekilde gerçekleşebilir.

Osteoporoza ait omurga kırıkları oluştuğu zaman, hastalarda şiddetli sırt ağrıları ortaya çıkar. Zaman içerisinde bu kırıkların sayısı arttıkça, hastaların boy uzunlukları ciddi olarak değişebilir ve sırtta kamburluk ortaya çıkar.

Hastalarda depresyon, uyku bozuklukları, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede yetersizlik meydan gelir ve tüm bu sonuçlar, hastaların yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olur.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Tanısı

Hastanın öyküsü önemlidir. Travma en önemli sebeplerdendir nadiren herhangi bir travma öyküsü olmayabilir. Direk grafiler ,bilgisayarlı tomografi, MRI ayırıcı tanıda ve kırığın niteliği görmek açısından mutlaka çekilmelidir

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Tedavisi

Osteoporoz tedavisinde ilk amaç kırık oluşumunun önlenmesidir. Osteoporoza yönelik tedaviler mutlaka kullanılmalıdır.

Osteoporotik omurga kırığı tedavisi, yatak istirahatinden cerrahi müdahaleye kadar varan geniş bir yelpazeyi kapsar.

Tedavinin amacı hastanın çektiği ağrıları kontrol altına almak ve hastanın bozulan anatomik yapısını düzeltmektir.

Cerrahi olmayan tedavinin yaklaşımı hastanın ağrılarının azaltılması, yatak istirahati uygulanması ve hastanın korse kullanmasıdır.

Fakat osteoporoza bağlı olarak gelişen vertebra kırığı durumlarında, hastaların yaşının ilerlemiş olması nedeniyle yatak istirahati hastaların kas miktarında azalmaya ve kemik yoğunluğunun daha fazla düşmesine neden olur.

Vertebroplasti̇

Özel iğne benzeri araçlarla uygulanan kapalı bir tekniktir. Röntgen eşliğinde kırık olan omurga içerisinde özel iğnelerle girilir ve ve kırık omurga içerisinde kemik çimentosu verilerek kemiğin güçlendirilmesi sağlanır. Halk arasında çimentolama ameliyatı olarak da bilinir.

Kifoplasti

Kifoplasti işleminde vertebroplastiden farklı şekilde, kırık omurga içerisine özel bir balon yerleştirilir. Balon şişirilir ve böylelikle çöken omurganın yüksekliği düzeltilir. Yükseltilen alan kemik çimentosu enjekte edilir ve kemiğin güçlendirilmesi sağlanır.

Omurga çökme kırıklarında önemli olan, osteoporoz hastalığının oluşumunu önlemek ve osteoporoz teşhisi konmuş olan hastalarda en uygun tedaviyi başlatabilmektir. Çökme kırığı oluşmuş olan vertebra durumunda ise bu iki cerrahi teknikten her ikisi de güvenli bir şekilde kullanılabilir ve hastaların günlük yaşam aktivitelerine erken dönemde dönmesi sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir

Bel Fıtığı
Bel Kayması
Boyun Kayması
Boyun Kayması

Yorumlar

6 Comments to “ Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtileri, Tanı ve Tedavisi”

 1. Burak says :Cevapla

  Osteoporoz belirtileri nelerdir erkeklerde

 2. Sevda says :Cevapla

  Hocam ameliyattan sonra ne kadar süre korse kullanmamız gerekiyor?

 3. Sibel says :Cevapla

  Hocam erken menopozda kemik erimesi tedavisi gerekli mi?

  1. Emir says :Cevapla

   Hocam tedavinin amacı can yanmasını azaltmak ve düzeltmek demişsiniz. Bu tedavi sürecinde mi avı dindirilmeye calisicak yoksa tedavi bitimindemi. Bende şüphe var ve okumak istedim makalenizi

 4. Kerem says :Cevapla

  Merhaba hocam, kemik erimesi kaç yaşında başlar?

 5. Hilal says :Cevapla

  Hocam bende kemik erimesi var. Yaşım 38. Düzenli spor yapıp düzenli beslenirsem ileride bu durum geçer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp