Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Osteotomi (Bacak Eğriliği)

Bacak eğriliği eskiden tedavi edilemeyecek bir rahatsızlık olarak değerlendirilmiş olsa da, günümüzde tıp alanında yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde tedavi edilebilen bir hastalığa dönüşmüş durumda. Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bacak eğriliği durumunu ortadan kaldırmak için uygulanan cerrahi bir yöntem olan osteotomi, ilerleyen dönemde protez uygulanması için herhangi bir engel teşkil etmediği gibi, protez uygulamasına gerek kalmadan hastaların hayatlarına devam etmesini de sağlayabiliyor.

Osteotomi Ameliyatı Nedir?

Dizin iç kısmında bulunan kıkırdakta meydana gelen hasar ya da aşınma (halk arasında kireçlenme olarak da ifade edilir), bacağın şeklinin bozulmasına neden olabilir. Bu durum yaygın olarak O bacak ya da futbolcu bacağı olarak da adlandırılır.

Böyle durumlarda bacaklardaki yükün büyük kısmı dizin iç tarafına biner ve bu da oluşan hasarın her geçen gün artmasına neden olur.

Osteotomi, yüksek tibial osteotomi ya da bacak eğriliği tedavisi, bacak kemiklerindeki eğriliğin düzeltilmesi için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntemde dizin hemen altında bulunan kaval kemiği kesilir ve bacakta oluşmuş olan eğriliğin düzeltilmesi amaçlanır.

Osteotomi ameliyatı genellikle 60 yaşında genç olan ve dizin iç tarafından kireçlenme oluşmuş olan fakat buna rağmen ileri derecede kireçlenmenin dizin dış tarafından ya da diz kapağında görülmediği hastalarda uygulanabilir. Ayrıca osteotomi ameliyatının kimlere uygulanabileceğine dair şöyle bir liste de yapabiliriz:

 • Kıkırdakta hasar bulunan, ileride diz protezi yapılması ihtimali bulunan hastalar,
 • Ön çapraz bağlarında yırtık olan ve tedavisi gecikmiş olan hastalar (bu tür hastalarda ön çapraz bağ ameliyatı osteotomi ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilir),
 • Bacaklarında doğuştan şekil bozukluğu olan hastalar.

Ameliyat öncesinde yapılmış olan tetkiklerde sorunun dizin iç kısmından kaynaklandığından ve diz ekleminde bir hareket kısıtlılığı olmadığından emin olmak gerekir.

bacak-eğrliği

Osteotomi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Operasyon gerçekleşmeden önce hastanın ameliyata engel bir durumunun olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenir. Aynı zamanda artroskopi adı verilen kamera ve ışıklı bir sistem ile diz ekleminin iç kısmı yeniden değerlendirilir. Açık bir ameliyat olan osteotomi 45 dakika ila 1.5 saat arasında sürebilir. Operasyon sırasında izlenen adımlar ise şunlardır:

 • Hasta genel ya da epidural anestezi altına alınır,
 • Tüm işlem 5 ila 7 santim boyutundaki kesilerden gerçekleştirilir (eskiden bu kesiler daha büyük olmakla birlikte, günümüzde teknolojik imkanlar sebebiyle daha küçük bir hale gelmiştir),
 • Açılan kesiden skopi adı verilen cihaz yardımıyla düzeltilmesi gereken kemik ve düzeltme derecesi teyit edilir,
 • Düzeltilmesi gereken kemik düzeltilecek oranda yatay olarak kesilir,
 • Kesilen kısmın ve oluşan kemik aralığının kapanmaması için kesilen bölgeye implantlar yerleştirilir.

Operasyon tamamlandıktan sonraki gün hasta ayağa kaldırılabilir. Ameliyattan sonraki 2. gün merdivenlerden çıkması sağlanmaya çalışılır. Hastanın durumunda anormal bir şey olmadığı sürece, 3. gün taburcu edilebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda operasyon iki dize de aynı anda yapılabilmektedir.

Her operasyonda olduğu gibi osteotomi ameliyatında da belli riskler bulunur. Bu riskleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: Bölgedeki kas ve sinirlerde kalıcı ya da geçici olarak his ya da güç kaybı, ciltte nekroz adı verilen hasarlar meydana gelmesi, kemik ve kıkırdakta hasar oluşumu, duyu ya da hareket kusurları ve ağrı, diz enfeksiyonları, yanlış kaynama ya da eklem sertliği. Söz konusu risklerin meydana gelmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Yine de tüm bir süreç uzman bir ekip tarafından yönetilmelidir.

Osteotomi Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları

Osteotomi ameliyatı eğer doğru hastaya uygulanırsa en temelde eklemler korunur ve kireçlenme tedavisi de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Böylelikle hastalar ilerleyen dönemde protez taktırmak zorunda kalmaz.

Yani protez taktırılması ihtimali ömür boyu ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca bir revizyon yani esneme meydana gelmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Son olarak osteotomi ameliyatı sonrası tekrar bir kireçlenme durumu gerçekleşirse, bu durum protez uygulaması için herhangi bir engel yaratmaz.

Tüm bu avantajların dışında meydana gelebilecek olan dezavantajlardan da bahsetmekte fayda var:

 • Protez uygulamalarında hasta erken dönemde tam yük vererek yürüyebilir fakat osteotomi ameliyatı sonrasında yapılan düzeltme miktarı, stabilizasyon ve hastanın kilosu gibi faktörlere bağlı olarak bu süre 4 ila 6 haftayı bulabilir.
 • Protez uygulaması sonrasında oluşan ağrılar tamamen kontrol altına alınabilir fakat osteotomi ameliyatında ağrının ne derece giderileceği tahmin edilemez.

Tüm bu dezavantajlara rağmen osteotomi ameliyatı bugün bacak eğriliklerinin tedavisi konusunda uygulanan en etkili yöntem durumunda.

Osteotomi Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda vermiş olduğumuz tüm bilgilerin dışında hastaların merak ettiği başka konular da olabilir. Söz konusu konuların tamamını şöyle bir liste ile açıklayabiliriz:

 • Ameliyatta kaval kemiği kesildiğinde aslında kontrollü bir kırık yaratılmış olur, yani kemikte herhangi bir incelme yaşanmaz. Ameliyattan sonraki erken dönemde bir miktar güçsüzlük meydana gelse de, uzun dönemde bunlar fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları ile giderilir.
 • Operasyon sonrası hasta dize tam yük vermemek için baston kullanmalıdır. Baston kullanımı yaklaşık olarak 6 hafta sürer.
 • İyileşme sürecinde doktor tarafından verilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması ve sigara kullanımından kaçınılması iyileşmeyi hızlandırır.

Bacak eğriliği tedavisinde kullanılan osteotomi ameliyatı, ileride protezin gerek olmadığı bir durum yaratabildiği için akla ilk gelen tedavi yöntemi durumunda. Elbette operasyonun alanında uzman ve deneyimli bir ekip tarafından yapılması büyük önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp