Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.3]

Radyofrekans

Herhangi bir ortaya çıkan ağrılar bir yandan yaşam kalitesini düşürürken, bir yandan da iş hayatının ve eğitim hayatının engellenmesine neden olurlar. Bu da beraberinde başka problemleri getirebilir. Uzun süreli ağrı şikayetleri yaşayan hastalarda her zaman ilaç tedavisi ya da fizik tedavi işe yaramayabilir ve aynı zamanda hastalar bir cerrahi müdahale yaşamak istemiyor olabilirler. Böyle durumlarda alternatif olarak uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemi ise radyofrekanstır. Peki radyofrekans nedir ve hangi durumlarda uygulanabilir? Tüm merak edilenleri sizler için cevaplamaya çalıştık...

Radyofrekans Nedir?

Sağlık alanında çok uzun yıllardan bu yana kullanılan bir yöntem olarak radyofrekans, ilaç tedavisinin etkili olmadığı, fizik tedavi uygulamalarından sonuç alınamadığı ve cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı durumlarda, ağrıların giderilmesi amacıyla uygulanır.

Hastalarda farklı nedenlere bağlı olarak oluşan ağrılarda tek başına kullanılabileceği gibi, farklı yöntemlerle bir arada da kullanılabilir. Radyofrekans tedavisi ile ağrı üreten bölgedeki sinir lifleri devre dışı bırakılır ve bu şekilde ağrının giderilmesi sağlanır. Bu tedavi sırasında sinire ya da dokuya zarar verilmez, yalnızca o sinir üzerinde düzenleyici bir işlem gerçekleştirilmiş olur. Radyofrekans tedavisi genellikle uzun süreli ya da kalıcıdır.

Radyofrekans uygulamasına başlamadan önce C kollu röntgen aracılığıyla hastanın problem yaşadığı faset eklemleri saptanır. Ardından lokal anestezi ile uygulamanın yapılacağı bölgeler uyuşturulur. Vücuda daha önceden açılmış olan ya da yeni açılan kanallara kanüller (tüpler) yerleştirilir.

Kanüller içerisinde kateterler bulunur ve bu kateterler bir bilgisayara bağlanmıştır. Yerleştirilen tüpler aracılığıyla faset eklemlere yüksek ısı göndermek suretiyle radyofrekans uygulaması gerçekleştirilir. Gönderilen ısı, ağrıya sebep olan sinirlerin bloke edilmesini sağlar ve böylelikle ağrı önlenmiş olur.

Bir diğer deyişle radyofrekans uygulaması ile amaçlanan şey, dokuya kontrollü bir elektrik enerjisi uygulanması ile sıcaklığa ve uygulama süresine bağlı olarak lezyon oluşturulmasıdır. İşlem sonrasında yine aynı kanül aracılığıyla hastalara ağrı kesici ya da steroid uygulaması yapılabilir.

Radyofrekans Yöntemi Nerelerde Kullanılır?

Radyofrekans tedavisi, genellikle ilaç tedavisi ya da fizik tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, bel ve boyun eklemlerinin kireçlenmesi, omuz, diz ve kalça eklemlerinde kireçlenme, faset eklem ağrısı ya da bel ağrısı gibi sorunları bulunan hastalara uygulanabilir.

radyofrekans-tedavisi

Aynı zamanda şu rahatsızlıkları bulunan hastalar için de radyofrekans önerilmektedir:

 • Bel fıtığı ve boyun fıtığı,
 • Sakroiliak eklem patolojileri,
 • Genital bölgede yer alan sinirlere bağlı ağrılar,
 • Donuk omuz ya da omuz ağrısı,
 • Şiddetli diz kireçlenmesi ya da diz ağrıları,
 • Sırt ağrısı ve boyun ağrısı,
 • En az 6 ay öncesinde yapılmış ve başarısız olmuş bel ameliyatına bağlı, tekrar eden ağrılar,
 • Trigeminal nevralji,
 • Topuk dikeni,
 • Postüre (doğru duruş) bağlı ve mekanik kökeni olan ağrılar.

Söz konusu rahatsızlıkları bulunan hastalar, gerekli koşulları sağladıkları takdirde radyofrekans tedavisi için uygundur.

Radyofrekans tedavisine girecek olan hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunur. Örneğin hastada grip, sinüzit ya da çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen yüksek ateş varsa, uygulama için bu durumun aşılması gerekmektedir. Ayrıca hasta tarafından kullanılan aspirin ya da coraspin gibi kan sulandırıcı ilaçlar varsa, bu ilaçların kullanımı da radyofrekans uygulamasından 1 hafta önce bırakılmalıdır. Oldukça basit bir işlem olan radyofrekans uygulaması, genellikle başarılı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Radyofrekans Tedavisinin Avantajları

Radyofrekans tedavisi, sürekli hale gelen ve yaşam kalitesini düşüren ağrıların giderilmesi konusunda kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Genel anesteziye gerek duyulmayan ve lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu yöntemin şu gibi avantajları bulunur:

 • Cerrahi bir operasyon değildir ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Uygulanacak bölgelerin sayısına göre değişkenlik olabilmekle birlikte, işlem süresi ortalama olarak 20 ila 30 dakikadır.
 • Açık ameliyatta hastaların normal hayatlarına dönmeleri 1 ayı bulabilir. Radyofrekans tedavisinde ise hastaların hastanede yatması gerekmez. Hastaların neredeyse tamamı 2 ya da 3 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilirler.
 • Tedavinin işe yaramadığı durumlarda ikinci bir işlem yapılabilir. Ağrıların tekrar başladığı durumlarda tedavi tekrarlanabilir.
 • Uygulama alanı omuriliğe ya da diğer organlara uzaktır. Bu yüzden herhangi bir risk faktörünün oluşması ihtimali oldukça düşüktür.
 • Kanama ya da enfeksiyon oluşumu gibi durumlar ortaya çıkmaz.

Operasyondan sonra ısı harabiyetine bağlı olarak işlemin yapıldığı bölgede geçici bir uyuşukluk görülebilir fakat bu uyuşukluk kısa süre sonra kendiliğinden yok olur.

Ayrıca radyofrekans tedavisi enfeksiyonu olan hastalarda, hamile kadınlarda ya da omurga iltihabı ve omurga tümörleri gibi hastalıkları bulunan hastalar için önerilmemektedir. Radyofrekans tedavisi, sürekli hale gelen ve yaşam kalitesini düşüren ağrıların giderilmesi konusunda kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Genel anesteziye gerek duyulmayan ve lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu yöntemin şu gibi avantajları bulunur:

Etkisi bazen birkaç ay, bazen ise uzun yıllar sürebilen radyofrekans tedavisi, uzman bir hekim ve radyoskopi uzmanı eşliğinde yapıldığı takdirde, ağrıların giderilmesi konusunda son derece etkilidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp