Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Sinir Yakma Tedavisi

Sinir yakma tedavisi ya da daha çok bilinen adıyla radyofrekans termokoagülasyon (RFT), sinirlerin uzun süreli ya da kalıcı olarak devre dışı bırakılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde sinirlerde ya da sinir ağında lezyon oluşturulması adına yüksek frekanslı bir elektrik akımı kullanılarak elde edilen bir ısı kullanılır. Sinir liflerinin selektif olarak hasara görmesi konusunda etkili bir yöntem olan RFT, kronik ağrıların tedavisinde uygulanır. Tüm RFT uygulamaları radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılır.

Sinir Yakma Tedavisi Nedir?

Dokularda lezyon oluşturması esasına dayanan sinir yakma tedavisinde kontrollü elektrik enerjisinden elde edilen ısı kullanılır. Lezyon oluşturulacak olan sinir dokusuna yerleştirilen özel iğnelerin gövdesi yalıtılmış olmakla birlikte, ucu yalıtımsızdır. Radyofrekans cihazından sinir dokusuna doğru bu iğneler aracılığıyla bir akım oluşur. Burada gerçekleşen ısınma yerleştirilen elektrodun ucunda olmaz. Isınma dokunun içinde gerçekleşir. “Küçük girişim” olarak adlandırılan sinir yakma tedavisi yalnızca ağrının bulunduğu sinir liflerine uygulanır. Nitekim belirli bir sinire kontrollü olarak uyarı verildiği için, sinir artık ağrı sinyallerini iletemez.

Bir başka ifadeyle sinir yakma tedavisi ile amaçlanan şey, ağrı üreten bölgedeki sinir dokularının devre dışı bırakılmasıdır. Uzun süreli ve kalıcı bir tedavi imkanı sunan sinir yakma tedavisinde bölgedeki dokuya ya da sinirlere zarar verilmez. Ağrısız ve ameliyat gerektirmeyen bir işlem olan sinir yakma tedavisi ile boyun, bel, diz ve sırt ağrıları etkili bir şekilde giderilebilir.

Sinir Yakma

Sinir Yakma Tedavisine Hangi Durumlarda Başvurulur?

Sinir yakma tedavisi ile birçok ağrının kalıcı ya da uzun süreli olarak ortadan kaldırılması sağlanabilir. Bu tedavi yöntemi ile tedavi edilebilecek hastalıkların listesi şu şekildedir:

 • Yüzde çok şiddetli ağrılara neden olan trigeminal nevralji,
 • Bel ve boyun eklemlerinde meydana gelen kireçlenmeler ve faset eklem ağrıları,
 • İlaç tedavilerine yanıt vermeyen baş ağrıları ve migren,
 • Bel ağrısı ile birlikte omuz, diz ve kalça eklemlerinde kireçlenme olan ve bu hastalıkların tedavisinde ilaçların ya da fizik tedavi yöntemlerinin yeterli olmadığı hastalar,
 • Genital bölgedeki sinirlere bağlı olarak gelişen ağrılar,
 • Bel ve boyun fıtıkları,
 • Diz ağrıları ya da şiddetli diz kireçlenmesi,
 • Sakroiliak eklem patolojileri,
 • Kötü duruşa bağlı ya da mekanik kökenli ağrılar,
 • Donuk omuz,
 • Topuk dikeni,

 

 • En az 6 ay önce gerçekleşmiş ve başarısız olmuş ameliyatlardan sonra başlayan ve tekrarlayan ağrılar.

Radyofrekans ya da sinir yakma yöntemi, insanların bir türlü kurtulamadığı ağrılardan kurtulabilmesi için etkili bir çözüm sunuyor.

Sinir Yakma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinir yakma tedavisinden önce hastaların konu ile ilgili bilgilendirilmesi, hastalardan yazılı onay alınması, kronik hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar konusunda doktorun bilgilendirilmesi ve daha önceden yapılmış tüm tetkiklerin ve bulguların hastanın yanında olması gerekir. Hastaların operasyon öncesinde rahat kıyafetler giymeleri ve mücevherlerini ya da takılarını evlerinde bırakmaları önerilir. Gıda ve su alımı işlemden 4 saat önce kesilecektir. Operasyondan önce uygulanan sedasyon işlemi hastaların eve bir refakatçi eşliğinde dönmesini gerekebilir.

Sinir yakma tedavisi anesteziye gerek duyulmayan son derece basit bir işlemdir. Tedavinin etki süresi değişiklik gösterebilir. Yakılan sinirlerin yeniden filizlenmesi mümkün olduğu için sinirlerin canlanarak ağrı iletimine devam etmesi mümkündür. Bu süre 3 yıl ila 8 yıl arasında değişebilir ve etki kaybolduktan sonra işlem tekrarlanabilir. Sinir yakma tedavisi sırasında izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Ameliyat ortamında hasta sırt üstü yatırılır ve uygulama yapılacak olan yanak bölgesi sedasyon ile uyuşturulur,
 • Bir anesteziyolog kalp atışlarını, solunum fonksiyonlarını ve kan basıncını uygulama boyunca kontrol eder,
 • Radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak sinirin olduğu bölgeye özel bir iğne ilerletilir,
 • Radyofrekans cihazı ile sinire uyarılar verilir ve iğnenin doğru yerde bulunduğundan emin olmak için hastanın bu uyarıları hissedip hissetmediği sorulur,
 • Radyofrekans enerjisi ile sinir üzerinde bulunan ve ağrıyı taşıyan lifler yakılır.

Yakma işleminin süresi ortalama olarak birkaç dakikadır. Eğer tutulmuş olan trigeminal sinir dalları birden fazlaysa, yakma işlemi birkaç kez daha tekrarlanabilir. Operasyon süresi hastanın durumuna da bağlı olarak yaklaşık 30 dakikadır.

Sinir Yakma Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Radyofrekans ya da sinir yakma tedavisinin de belli başlı yan etkileri bulunur. Örneğin bölgede uyuşukluk olmasına rağmen başka bir ağrının ortaya çıkması ve hastayı rahatsız etmesi en sık karşılaşılan yan etkidir. Ortaya çıkan ağrı genellikle sürekli, yanıcı ve kalıcı tipte bir ağrıdır. Bu yan etkinin bin hasta içerisinde görülme oranı bir ya da ikidir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp