Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Sırt Ağrıları

Hareketsiz yaşam tarzı ya da uzun süre masa başında çalışma gibi durumlara bağlı olarak çok sayıda insan sırt ağrıları yaşıyor. Yaşanan bu ağrılar genellikle geçici olduğu için pek çok hasta tarafından önemsenmiyor. Fakat her ağrıda olduğu gibi, sırt ağrılarında da altta yatan daha ciddi bir rahatsızlığın olması ihtimali var. Bu yüzden sırt ağrıları meydana geldiğinde önemsenmesi gerekiyor. Peki sırt ağrıları neden oluyor ve sırt ağrılarının giderilmesinde tercih edilen tedavi yöntemleri neler? Hep birlikte bakalım...

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrıları, günümüzde her 5 insandan birinin yaşadığı, omurganın iki yanında bulunan kasların gerilmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle kas kaynaklı bir problem olarak kendisini gösterir. Stres kaynaklı olabileceği gibi, altta yatan başka hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Kendiliğinden geçme eğiliminde olan sırt ağrısı, genellikle pek çok hasta tarafından önerilmez. Fakat altta yatan bir sorun varsa, bu sorunun erken teşhis edilmesi açısından en azından bir doktor muayenesi önerilmektedir.

Sırt ağrısı kişinin hem yaşam kalitesini, hem günlük aktivitelerini hem de eğitim ve iş hayatını doğrudan etkileyebilir. Teknik olarak yaklaşmak gerekirse, genellikle C harfine benzetilen boyun omurgasının düzleşmesi ile birlikte omuzlara ve sırta giden sinirlerin çıkışlarında daralma meydana gelir.

Bu daralma ile birlikte sinirler baskılanmaya başlar. Kasların uzun süre gergin kalması topaklanmalara sebep olur ve bu kas topaklarına da fibrozit adı verilir. Söz konusu durum en yaygın olarak uzun süre klimaya maruz kalma, ağır kaldırma ya da yorgunluk sebebi ile ortaya çıkar.

Sırt Ağrılarının Nedenleri

Myofasiyel ağrı olarak da adlandırılan sırt ağrıları, pek çok farklı neden ile ortaya çıkabilir. Yoğun olarak masa başında çalışan insanlarda daha sık rastlandığını söylemek mümkün. Söz konusu durum ağrı şikayeti olan insanlarda ağrının giderilmesi adına duruş bozukluğuna yol açabilir. Sırt ağrıları farklı şekillerde gruplandırılabilir. Bu gruplandırmaya geçmeden önce sırt ağrılarına neden olabilecek durumların şöyle bir listesini yapabiliriz:

 • Düzenli spor ya da egzersizin yapılmadığı, kötü duruş ile uzun süre bilgisayar başında çalışılan durumlarda, sırt kaslarının güçsüzleşmeye başlaması.
 • Trafik kazası ya da yaralanma sonucu ortaya çıkan travmalar.
 • Yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılan fibromiyalji, sırt ağrılarına neden olabilir. Fibromiyalji ortaya stres ya da kaygı ile çıkabileceği gibi, soğuk ve nemli havalarda da ortaya çıkabilir. Fibromiyalji aynı zamanda yalnızca sırt bölgesinde değil, vücudun farklı bölgelerinde de ortaya çıkabilir.
 • Çok nadir olmakla birlikte, sırt ağrılarının nedeni sırt fıtığı olabilir.
 • Yaşlılığa bağlı olarak gelişen kemik erimesi.
 • Ankilozan spondilit benzeri romatizmal hastalıklar.
 • Skolyoz ya da kifoz gibi deformiteler.
sırt ağrıları nedenleri

Tüm bunların dışında sırt ağrısı çok daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Örneğin bugüne dek karşılaşılan vakalarda, şu durumların sırt ağrısına sebep olduğu görülmüştür:

 • Eklemlerde şişme ve gece uykudan uyandıran romatizmal hastalıklar,
 • Ağrı kürek kemiğine dek ulaştığında kalp krizi riski,
 • Sinir uçlarının iltihaplanması ile birlikte meydana gelen zona.

Sırt ağrısı genellikle geçici bir durum olarak görülmekle birlikte, 6 aydan uzun süre devam eden sürekli ağrıların önemsenmesi gerekir.

Böyle durumlarda altta yatan bir hastalık olması ihtimali oldukça yüksektir.

Erken teşhis ve tedavi ile altta yatan hastalıklar önlenebilir.

Sırt Ağrılarının Tedavi Yöntemleri

Sırt ağrıları için bir tedavi yöntemi geliştirmeden önce, sırt ağrısına neden olan problemin teşhis edilmesi gerekir. Teşhis için bazen yalnızca fiziki muayene yeterli olabileceği gibi, MR ya da BT gibi görüntüleme teknikleri de sıklıkla kullanılır. Sırt ağrısının teşhis edilebilmesi için hekim tarafından araştırılan bilgiler genellikle şu şekildedir:

 • Ağrı nerede ve başka bölgelere yayılıyor mu?
 • Ağrı ne kadar süredir devam ediyor?
 • Duruş değişikliklerinde ağrının şiddeti de değişiyor mu?
 • Ne yapıldığı zaman ağrı azalıyor ya da şiddetleniyor?
 • Ateş, döküntü, kızarıklık ya da kilo kaybı gibi şikayetler var mı?
 • Bacaklarda güç kaybı yaşanıyor mu?

Bunlar ve bunlara benzer daha pek çok soru hekim tarafından teşhis için hastaya yöneltilebilir. Teşhise göre tedavi yöntemleri geliştirilir.

Sırt ağrısının şiddetine göre ilk olarak ağrı kesici, kas gevşetici ya da merhemler, doktorlar tarafından reçete edilebilir. İlaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda ise en yaygın olarak uygulanan tedavi yöntemi, fizik tedavidir.

Fizik tedaviye ek olarak nöral terapi, akupunktur, masaj ya da soft lazer gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Bu süreçte eğer hasta stres yaşıyorsa, stresini azaltması adına yaşam tarzı değişiklikleri önerilebilir.

Sırt ağrısının ciddi bir hastalıktan kaynaklanmadığı durumlarda hastalara önerilen yaşam tarzı değişikleri ise şu şekildedir:

 • Düzenli spor yapmak ya da fiziksel aktiviteyi artırmak,
 • Sigara içmemek,
 • Kilo dengesini sağlamak,
 • Bilgisayar kullanırken ya da masa başında otururken doğru duruşa sahip olmak,
 • Stresten ya da kaygıdan kurtulmak.

Eğer bu süreci bir hekim eşliğinde yönetirseniz, ağrılarınızdan kurtulmanız hem daha kolay, hem de daha hızlı bir şekilde olacaktır. Bu yüzden ağrıların geçmesini beklemek yerine, bir hekimden destek almakta fayda var.

Sık Sorulan Sorular

Sırt ağrılarında karşılaşılan en temel risk faktörleri duruş bozuklukları, vücudu doğru şekilde kullanmamak, yeterince spor yapmamak ya da darbeye bağlı gelişen durumlardır. Fakat daha pek çok farklı neden, sırt ağrıları için risk faktörü oluşturur.

Sırt ağrılarında sık karşılaşılan diğer risk faktörleri ise şu şekilde: Disk kayması, siyatik, obezite, hamilelik, spor yaralanmaları, omurga kırıkları, stres, bel fıtığı, kas spazmı, kifoz, lordoz, klimalı ortamlarda uzun süre bulunmak, büyük göğüs, kemik erimesi ve kırıklar ya da çıkıklar…

Sırt ağrılarında nadir karşılaşılan risk faktörlerini ise şu şekilde sıralamak mümkün: Artrit, böbrek taşı, akciğer hastalıkları, aksonal hasar, öksürme, akciğer hastalıkları, polinöropati, koroner kalp hastalıkları, böbrek enfeksiyonu, omurga kanseri, zona, sakroiliak eklem iltihaplanması, uyku bozuklukları, ankilozan spondilit, endometriozis, spinal stenoz, dış gebelik, fibrozit, servikal radikülopati, spondilolistezis.

Ergenlik ve büyüme dönemlerinde erkeklerde karşılaşılan sırt ağrısı problemleri kızlara oranla daha azdır. Yetişkin erkek ve kadınlarda ise osteoporoza bağlı olarak sırt ağrıları gelişebilir. Yetişkin kadınlarda sırt ağrıları yaşanma ihtimali erkeklere göre daha fazladır. Genel olarak sırt ağrılarının görüldüğü yaş, sırt ağrılarına neden olan faktörlerin değişmesine bağlı olarak değişir. Dolayısıyla sırt ağrıları değişen faktörlere bağlı olarak her yaşta ortaya çıkabilir.

Toplum içerisinde her 5 kişiden biri yaşam boyu mutlaka bir kere sırt ağrısı yaşar. Fakat bu sırt ağrılarından çok küçük bir kısmı ciddi bir hastalığa işaret eder.

Toplum içerisinde görülen sırt ağrılarının çoğu herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden iyileşir. Fakat ağrının tekrarladığı ya da hiç geçmediği durumlarda, kollarda ya da bacaklarda güç kaybı ve karıncalanmanın meydana geldiği durumlarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Sırt Ağrılarının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri”

 1. Levent says :Cevapla

  Merhabalar ben 48 yaşındayım. Yaklaşık 8 gündür yatağa uzandığım anda garip bir ağrı oluyor sanki bıçak saplanıyor gibi dün gece hiç uyuyamadım ama ağır bir şey kaldırmıyorum harekette ediyorum yani ne oldu bilmiyorum lakin yukarıda saydığınız belirtilerin bir kısmı var. Düzenli spor ve egzersiz yapıp yediklerime dikkat edersem sizce iyileşebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp