Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Sırt Fıtığı

Bel ve boyun bölgesi ile karşılaştırıldığı zaman, sırt bölgesinde bulunan omurilik kanalı çok daha dar bir yapıda bulunur. Nitekim bu bölgede meydana gelen bir fıtıklaşma, hastaların ciddi problemler yaşamalarına neden olabilir. Sırt fıtığı bel ve boyun fıtıklarına oranla çok daha nadir karşılaşılan bir durum olmakla beraber, bu hastalıklara oranla daha tehlikelidir. Teşhis ve tedavinin erken başlamaması, felç gibi çok daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Günümüzde geliştirilen yöntemler ile birlikte sırt fıtığı sorunsuz bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Sırt Fıtığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Sırt omurgasını oluşturan kemiklerin arasında bulunan kıkırdak dokunun herhangi bir nedenle dejenere olması, kıkırdak dokuda yırtılma meydana gelmesine neden olur. Kıkırdak dokunun yırtılması, burada bulunan jelimsi dokunun dışarı çıkmasını sağlar. Bu doku dışarıya çıktığı zaman hem sırttaki sinirler hem de omurilik baskılanır. Bu baskılanma sonucunda da sırt fıtığı ortaya çıkar.

Sırt fıtığı her ne kadar kendisini sırt bölgesinde hissedilen ağrılar ile kendisini gösterse de, bu ağrıların nedeni her zaman sırt fıtığı olmayabilir. Örneğin pankreas ya da akciğerlerde meydana gelen problemler de sırt ağrılarına neden olabilir. Nitekim ağrıların kesin olarak sırt fıtığından kaynaklandığını tespit edilmesi ve buna yönelik bir tedavi yöntemi geliştirilebilmesi için kapsamlı bir doktor muayenesi gereklidir.

Sırt Fıtığı

Sırt Fıtığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Sırt fıtığı bulunan pek çok hasta, ilk olarak sırt bölgesinde ağrı şikayeti ile doktora başvurur. Fakat hastalığın ilerlediği durumlarda bu ağrılar boyun bölgesine ya da kollara da yayılabilir.

Bazen tek tarafta, bazen de iki tarafta birden meydana gelebilen bu ağrıların ne sıklıkta ve ne süreyle gerçekleştiği ya da şiddetinin ne olduğu hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Sırt, boyun ve kol ağrısı dışında sırt fıtığının en sık karşılaşılan belirtileri ise şunlardır:

  • Kol, bacak ya da karın kaslarında güç yitimi,
  • Sırt, boyun ve kol bölgesinde karıncalanma,
  • Hastalığın ilerlediği durumlarda yürüme bozuklukları,
  • Mesaneyi ya da bağırsakları kontrol etmede güçlük,

Bazı sırt fıtığı hastalarında öksürme, hapşırma ya da ıkınma gibi durumlarda ağrılar ya da diğer belirtiler şiddetlenebilir.

Eğer hastalarda dışkıyı ya da idrarı tutmada zorluk başladıysa, bacaklarda güç kaybı ya da yürümede bozukluk gibi şikayetler ortaya çıkıyorsa, daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılmaması adına hastaların acil bir şekilde ameliyata alınmaları büyük önem taşır.

Sırt Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Sırt fıtığı günümüzde MR ya da BT gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılarak kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Sırt fıtığının ameliyatsız yöntemleri bulunduğu gibi, bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulur. Eğer hastalık erken evrelerde bulunuyorsa genellikle doktorlar tarafından hastalara istirahat etmeleri ve zaruri ihtiyaçları dışında hareket etmemeleri önerilir. Bu süreçte yine ameliyatsız tedavi yöntemlerinden olan fizik tedavi ve osteopatik tedavi yöntemlerine de uygulanabilir.

Eğer hastalık ameliyatsız olarak tedavi edilemeyecek durumdaysa, en sık başvurulan yöntem torakoskopik cerrahidir. Kaslarda meydana gelen güç ya da duyu kaybı ya da idrar ve mesaneyi tutmada güçlük torakoskopik cerrahiyi gerektirir. Hem ameliyatsız hem de cerrahi yaklaşımların detayları ise şu şekilde:

Fizik Tedavi

Fizik tedavi sırasında uygulanan çeşitli egzersiz programları sırt kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Sırt kaslarının güçlenmesi aynı zamanda sırt bölgesinde bulunan disklerin ve sinirlerin üzerindeki baskının da azalması anlamına gelir. Bir başka fizik tedavi yöntemi olarak elektrik stimülasyonu da sık başvurulan yöntemlerden biridir. Aynı zamanda hastalığın erken evrede olduğu durumlarda soğuk ve sıcak kompres uygulamaları, fizik tedavide sık başvurulan uygulamalar arasında yer alır.

Osteopatik Tedavi

Sırt fıtığında, fıtıklaşan bölgede bulunan çevre dokuların gevşetilmesi gevşetilmesi amacıyla osteopatik tedavi yöntemleri uygulanır. Osteopatik tedavi sonrasında sırt fıtığının iyileşmesi için eklem blokajları açılır ve bölgedeki dolaşımın artırılması sağlanır. Nitekim hem sıvı akışı önündeki engeller kaldırılmış, hem de hareket kısıtlılıkları düzeltilmiş olur. Bu da sırt fıtığının iyileşme sürecinde son derece etkilidir.

Torakoskopik Cerrahi

Gelişmiş optik kameraların ve video ekranlarının kullanıldığı torakoskopik cerrahi yöntemi VATS olarak adlandırılır. VATS yönteminde göğsün ön ya da yan tarafından bir kesi yapılır ve optik kameralar göğüs kafesinin içinden geçerek sırt omurgasına ulaşır. Bu şekilde fıtıklaşmış disk tedavi edilir. Bu yöntemin öne çıkan avantajları olarak şunlar gösterilebilir: Doku diseksiyonu açık cerrahi yöntemlere göre çok daha azdır ve minimum seviyede bir kan kaybı gerçekleşir. Ek olarak hastaların operasyon sonrasında çok az ağrıları olur, iyileşme süreci hızlıdır ve kısa bir süre içerisinde taburcu olabilirler.

Torakoskopik cerrahi dışında posterolateral yaklaşımlara da başvurulur. Bu yaklaşımda mikroskop kullanılarak ya da mikrocerrahi yöntemler ile sırt bölgesinden içeri girilir. Omurganın yan kısımlarında meydana gelen sırt fıtıklarında kullanılabilen bu yöntemde, fıtığın çevresinde bulunan kemikler çıkarılarak şikayetlerin giderilmesi amaçlanır.

Unutulmamalıdır ki, sırt fıtığı tedavisinde kullanılacak olan yöntemler hastaların yaşına, sağlık durumuna, mevcut belirtilere, altta yatan hastalıklara ve fıtığın oluştuğu bölgeye göre farklılık gösterir. Bu yüzden tedavi süreci başlamadan önce hastaların mutlaka kapsamlı bir muayeneden geçmesi önerilir. Doğru hekim seçimi ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tedavi süreci ile sırt fıtığının tedavisi mümkündür.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp