Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Spondilolizis (Stres Kırıkları)

Vücudun dik durmasını ve taşınmasını sağlayan omurga, birbiri üzerine dizili omurlar ile bunlar arasındaki kemiklerden meydana gelir. Omurga sağlığını olumsuz etkileyen pek çok etmen bulunur. Yeterli spor yapmayan ve kasları güçsüz olan bireylerde çeşitli nedenlere bağlı olarak stres kırıkları adı verilen spondilolizis durumu gelişebilir. Bu tür sorunlardan korunmadan en etkili yöntem ise omurga sağlığına dikkat etmek ve doğru postür alışkanlıkları kazanmaktır.

Spondilolizis (Stres Kırıkları) Nedir?

Omurga, üst üste dizili omur kemiklerinden oluşan ve vücudun ayakta kalmasını sağlayan temel yapıdır. Yetişkin bireylerin %5’inde belin altındaki omurların üst ve alt eklemlerinin birleştiği kısımda gelişim kaynaklı bir kırık olabilir. Bu kırık tek taraflı olabileceği gibi, omurun her iki tarafında da meydana gelebilir. Çok hareketli bel bölgesindeki bu omurlarda aşırı yük binmesi nedeniyle “stres kırıkları” adı verilen durum ortaya çıkabilir. İyileşmeyen kırıklar ergenlik çağında ağrı yapsa da yetişkinlikte ciddi bir sorun yaratmaz. Kimi bireylerde de kırık sebebiyle üstteki omurlar alta doğru kayma yapabilir. Bu durum “bel kayması” veya “spondilolistezis” olarak adlandırılır. Kayma miktarına bağlı olarak şikayetin arttığı bu durum genellikle L5 omurunun S1 omuru üzerine doğru hareket etmesinden kaynaklanır. Kırık sebebiyle oluşan bel kaymaları ise “istmik spondilolistezis” adını alır.

Bel kaymalarının bir diğer nedeni de yaşlanmaya bağlı olarak omurgada ortaya çıkan doku hasarıdır. 40 yaş üstünü etkileyen bu sorun “dejeneratif spondilolistezis” olarak adlandırılır ve ileri yaş kaynaklıdır. Bu şekilde ortaya çıkan bel kaymalarında ise L4 omuru L5 omuru üzerine kayma yapar ve sıklıkla dar kanalla birlikte gelişir.

Spondilolizis ve Spondilolistezis

Spondilolizis Belirtileri Nelerdir?

Stres kırıkları her zaman belirgin bir semptomla birlikte gelişmeyebilir. Kimi zaman farklı sebeplerle çekilen filmlerde tesadüfen saptanır. Klinik bulgunun olduğu durumlarda ise şu belirtiler gözlenebilir:

  • Bel ağrısı
  • Kaba et ağrısı
  • Bel kaslarında gerginlik
  • Bacaklarda ağrı ve uyuşma
  • Ayakta durma ve hareket sırasında artan ağrı
  • İstirahat ile azalan ağrı

Spondilolizis Belirtileri Nelerdir?

Spondilolizis vakaları genellikle rutin kontroller veya başka hastalıklar için çekilen bel filmlerinde tespit edilir. Semptom veren vakaların da röntgen ile görüntülenmesi mümkündür. Bazı durumlarda ek tetkikler istenebilir. Bilgisayarlı Tomografi (BT) bel bölgesindeki çatlakları veya kemik bozukluklarını saptamak için kullanılabilir. Yumuşak dokuların kayma bölgesiyle olan ilişkisi ise Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme yöntemiyle anlaşılabilir.

Spondilolizis Nasıl Tedavi Edilir?

Spondilolizis tedavisinde öncelikle hasta öyküsü, fizik muayene ve gerekli tetkikler değerlendirilir. Kayma miktarının şiddetli olmadığı durumlarda cerrahi müdahale düşünülmez ve öncelikle bölgedeki sinir basısını geçirmeye yönelik farklı yöntemler uygulanır. İstirahat, ağrı kesici ilaç, korse kullanımı ve fizik tedavi bu aşamada oldukça etkilidir. Ağrının devam etmesi halinde uygulanacak bir diğer yöntem de omur eklemlerine yapılan bölgesel enjeksiyonlardır. Bu enjeksiyonlar sinir sıkışmalarını azaltarak ağrının geçmesini sağlar.

Kırıklı hastalarda kırığın tamamen kaynaması da önemli bir konudur ancak ağrı geçmesine rağmen kırığın kaynamamış olması büyük tehlike yaratmaz. Özellikle ileri yaşlı hastalarda şiddetli bir kayma olması beklenmez, yine de hastanın düzenli takibi önemlidir.

Bu uygulamalara rağmen semptomlarında hafifleme olmayan, kayma nedeniyle omurilik basısının olduğu ve nörolojik semtpomların eşlik ettiği vakalarda tedavi için cerrahi müdahale gerekir. Spondilolizis tedavisi ise iki farklı şekilde uygulanabilir. İlk yöntem sadece kırık bölgeyi tamir etmek için kullanılır. İkinci yöntemde ise spinal füzyon yapılır ve omurilik basısına neden olan yerlerin temizlenmesi sağlanır. Spondilolizis ameliyatı belin ön veya arka kısmından yapılabilir. İşlemden sonra iyileşme için önerilen fizik tedavi ve  rehabilitasyon programını takip etmek gerekir.

Hastalığın sorunsuz bir şekilde tedavi edilebilmesi için doğru hekim seçimi büyük önem taşır. Alanında uzman ve deneyimli bir cerrah ile çalışmak operasyonun başarı yüzdesini artıracaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp