Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.7]

Ağrı Tedavisinde Kullanılan Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

Geleneksel tıpta, bu yöntemlerin yetersiz kaldığı ya da bu yöntemlere ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerine başvurulabilir.

Bu yöntemler her ne kadar bilimsel olmayan yöntemler olarak algılanıyor olsa da, aslında böyle bir durum söz konusu değildir. Aslında tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri, iyileştirici etkileri kanıtlanmış olan bilimsel yöntemlerdir.

Peki tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri nelerdir ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Nedir?

Tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri, geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olarak geliştirilmiş olan ve doktorlar tarafından hastaların ve hastalığın durumuna göre belirlenen tedavi yöntemleridir.

Doğrudan hastalığın tedavisi için kullanılabileceği gibi, hastaların yaşam kalitesini artırmak için de kullanılabilir. Tamamlayıcı ve alternatif tıpta en sık başvurulan yöntemler ise şu şekildedir:

 • Terapötik (tıbbi) masaj,
 • Ozon terapisi,
 • Manuel terapi,
 • Akupunktur,
 • Kişiye özel oluşturulmuş fiziksel aktivite ve egzersiz,
 • Meditasyon ve yoga,
 • Sağlıklı beslenme ve diyet.

Bu yöntemler uzun yıllardan bu yana tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri arasına kullanılıyor. Bunlar arasından tıbbi masaj, ozon terapisi, manuel terapi ve akupunktur tedavilerinin detaylarına hep birlikte bakalım...

Terapötik Masaj (Tıbbi Masaj)

Terapötik masaj, yumuşak dokuların mekanik olarak uyarılması temeline dayanır. Vücudun doğal olarak sahip olduğu bir kendini yenileme ve iyileşme mekanizması vardır. İşte tıbbi masaj da bu mekanizmanın harekete geçmesini sağlar.

Tıbbi masaj aynı zamanda dolaşımı hızlandırır ve gevşeme sağlar. Hem kalp damar sistemi üzerinde, hem de sinir sistemi üzerinde ciddi seviyede bir tedavi edici etkisi bulunur. Endorfin olarak adlandırılan ve vücuttaki ağrıların giderilmesine yardımcı olan hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

Tıbbi masaj tedavisinin kullanılabileceği alanlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle masa başında çalışan insanlarda sıklıkla görülen boyun, sırt, bel ve baş ağrısı gibi kas ağrıları ile birlikte, miyofasyal ağrılar,
 • Fibromiyalji ve yumuşak doku romatizmaları,
 • Kaslarda meydana gelen pasif yetmezlikler ile birlikte aktif ya da pasif olarak zorlanma durumları,
 • Selülitler,
 • Eklem kireçlenmeleri ve artrozlar,
 • Skolyoz ve postüre bağlı olarak gelişen diğer hastalıklar,
 • Uyku bozuklukları,
 • Bölgesel ödem tedavisi,
 • Stres, kaygı bozuklukları ve depresyon.

 

Yukarıda saymış olduğumuz hastalıklarda, yine listelemiş olduğumuz diğer tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerinden de faydalanılabilir. Elbette hangi yöntemin uygulanacağı, hastalığın türüne ve durumuna göre hekim tarafından belirlenmelidir.

Ozon Terapisi

Ozon tedavisi yara iyileşmesinde, doku onarımında ya da dokunun diri kalması konusunda etkili olan bir tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemidir.

Aynı zamanda ozon tedavisi vücutta üretilen temel enerji moleküllerinin sayısının dengelenmesine de yardımcı olur.

 

Diyabetik hastalarda, iyileşmeyen yaralarda, kronik yorgunluklar ve dolaşım bozukluklarında, bağışıklık sisteminin yaşadığı sorunlarda ozon tedavisine başvurulabilir.

Manuel Terapi

Manuel terapi, kas ve iskelet sistemlerinden kaynaklı olarak gelişen hemen hemen tüm sorunların tedavisinde uygulanabilir. Fizik tedavinin uygulanabildiği tüm hastalıklar, aynı zamanda manuel terapinin de alanına girer. Ağırlıklı olarak bel fıtığı tedavisinde kullanılan manuel terapi yöntemleri kendi içerisinde üç gruba ayrılır:

 • Yumuşak doku mobilizasyonu,
 • Eklem mobilizasyonu,
 • Ger ve say.

Uygulanacak tedavi yöntemi ve seans sayısı, hastalığın türüne ve durumuna göre, hekim tarafından belirlenir.

Akupunktur

Akupunktur, tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri arasında en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri. Akupunktur ile vücutta bulunan ağrı kesici noktaların harekete geçirilmesi ile birlikte, iğnelerin endorfin hormonunu harekete geçirmesi ve böylelikle ağrı kesici hissinin sağlanması amaçlanıyor.

Aslında akupunktur tedavisinin en temel amacı, hastaların herhangi bir ilaç almadan hastalıklarından kurtulabilmesidir. Örneğin bel fıtığı sebebiyle ortaya çıkan ağrıların tedavisi konusunda akupunktur şöyle bir etkiye sahiptir: Akupunktur iğnesi kulak kepçesi bölgesinde bulunan valium noktasına batırılır. Sonrasında ortaya çıkan gaba salgısı, son derece güçlü bir kas gevşetici etki yaratır.

Bu işlem sayesinde bel bölgesinde oluşan kas spazmı çözülür ve böylelikle ağrı kesici ya da kas gevşetici almaya gerek kalmaz. Akupunktur tedavisi ile yalnızca bel fıtığı değil, kas gevşetici ve ağrı kesici kullanımı gerektiren pek çok hastalık da tedavi edilebilir.

Günümüzde alternatif tıp yöntemleri aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Elbette bu yöntemlerin kulaktan dolma bilgilerle değil, yine doktor tavsiyesi ile uygulanması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Bel Fıtığı
Bel Kayması
Boyun Kayması
Boyun Kayması

Yorumlar

3 Comments to “ Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Yöntemleri”

 1. Selen says :Cevapla

  Alternatif tıp tedavileri yaşam süremixi arttırırmi
  Örneğin akupunktur ve tıbbi masaj etki eder mi?

 2. Adal says :Cevapla

  tıp belli bı yaştan sonra etki kaybeder mi? Mesela yaşlanınca ozon tedavisi?

 3. Selim says :Cevapla

  Hocam öksürük yada yara gibi hastalık yada durumlarda. Alternatif tıp yöntemleri ile vücuda destek olmak hızlı kurtulma yada iyileşme oranımız arttırır mı? Örneğin kolumdaki bı dikişin hızlı kavuşması için bir ozon tedavisi gibi dikiş biraz abartılı ama demek istediğimi anladınız umarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp