Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Tarlov Kisti

Tarlov kisti, diğer adıyla “perinöral kist” olarak bilinir ve spinal bölgedeki sinir köklerinde oluşur. İçi hava dolu kesecikler şeklinde ortaya çıkan bu rahatsızlığın toplumda görülme sıklığı %5-9 arasıdır. Sıklıkla herhangi bir bulgu vermeden geliştiğinden erken evrede saptanması oldukça zordur, bu nedenle çoğu vaka sorunun ilerlemesiyle birlikte kendini gösterir ve geç tanılanan vakalarda semptom şiddeti de o kadar fazla olur.

Tarlov Kisti Nedir?

Tarlov kisti, omurgada yer alan sinir köklerinde içi sıvı dolu kesecikler oluşması durumudur. Bu keselerin içlerinde beyin ve omurilik çevresinde bulunan BOS (beyin omurilik sıvısı) bulunur. Sıklıkla ortaya çıktığı bölge omurganın kuyruk kısmıdır. Kistin boyutu ve sayısı ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu kistlerin sebebi tam olarak bilinmemektedir ancak kadınlar erkeklere göre daha yüksek risk taşır. Sinir kökü iltihaplanmaları, genetik faktörler ve geçirilen travmalar kist gelişiminde etkilidir. Düşme, kaza, çarpma ve ağır kaldırma gibi durumların da tarlov kistine neden olduğu düşünülmektedir.

Tarlov Kisti

Tarlov Kisti Belirtileri

Tarlov kisti, çoğu zaman herhangi bir semptom vermeden sessiz sedasız gelişir ve rutin kontrollerde veya başka hastalıkların tanılamasında kullanılan yöntemlerle rastgele tespit edilir. Hastaların %20’sinde ise bel ağrısı ve bağırsak hareketlerinde bozulma gibi belirtiler ortaya çıkar. Kist sayısı, boyutu ve üzerindeki basınç farklı boyutta sinir hasarına sebep olabileceğinden, oluşan ağrı şiddeti de kişiden kişiye değişir. Etkilenen sinir kökünün bulunduğu alanda farklı semptomlar bir arada gelişebilir. Tarlov kisti ile karakterize olan bulgular arasında şunlar yer alır:

  • Otururken veya ayakta dururken oluşan ağrı
  • Kalça ağrısı
  • Kuyruk kemiğinde ağrı veya basınç
  • Bacaklarda ve uyluk arkasında ağrı
  • Bacaklarda uyuşukluk ve güç kaybı
  • Genital bölgede ağrı ve uyuşma
  • Mesane ve bağırsak hareketlerinde farklılaşma
  • Cinsel işlev bozukluğu
  • Kas güçsüzlüğü

Tarlov kistleri, omurilik kanalında yer alıyorsa buradaki komşu sinir köklerini etkileyebilir. Böyle bir durumda kalçadan bacağa kadar inen ağrılar ve uyuşukluk ortaya çıkar. Nadiren de olsa vakaların bazılarında felç meydana gelebilir. Dolayısıyla tarlov kisti bulguları bel fıtığı semptomları ile benzerlik gösterir ancak tarlov kistindeki semptomlar genellikle zaman içinde şiddetini artırır. Fıtıklaşmış bir disk nedeniyle oluşan semptomlar ise akut şekilde ortaya çıkar. Tarlov kistinin bel fıtığı ile karıştırılma riski yüksek ve saptanma oranı düşük olduğundan tedavi sıklıkla geç dönemde başlatılır. Bu da kist boyutu ile bölgedeki basıncın artması ve tedavinin daha zorlu olması anlamına gelebilir.

Tarlov Kisti Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Tarlov kistinin bulgu vermesi için genellikle kistin büyümesi gerekir, bu nedenle vakanın ilerlemesiyle birlikte şikayet ortaya çıkmaya başladığından müdahale de geç evrede gerçekleşir. Kimi vakalar ise Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans (MR) gibi taramalarda rastgele tespit edilir. Bu görüntüleme teknikleri sinirlerdeki hasar boyutunu gözlemlemek ve derece tayini yapmak için kullanılır. Mesanenin etkilendiği durumlarda kesin tanı için ürodinami yöntemine başvurulabilir.

Çoğu tarlov kisti vakasında tedavi gerekmez ve hastadaki şikayetler iğne ile kistin boşaltılması sonunda giderilir. Bu şekilde bölgedeki baskı ve ağrı ortadan kalkar. Ancak vakaların bazılarında düzelmenin etkisi geçici olabilir ve kistin tekrarlama riski olabilir. Bu durumda kortikosteroid enjeksiyon tedavisi uygulanabilir.

Herhangi bir şekilde düzelmeyen ve diğer yöntemlere rağmen tekrarlayan ya da daha ağır semptomlar vermeye başlayan vakalarda cerrahi müdahale önerilir. Cerrahi uygulamada kistin boşaltılarak bölgedeki basıncın kaldırılması hedeflenir, bunun için omurgadan girilerek kistin drenajı sağlanır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp