Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Vertebroplasti ve Kifoplasti

Omurga üzerinde gerek travmalara, gerekse de kemik erimesi gibi durumlara bağlı olarak kırıklar oluşabilir. Eğer omurgada meydana gelen hasar çok büyük değilse korse tedavisi ve hastanın düzenli olarak takibi ile tedavi edilebilir.

Fakat korse tedavisi ve benzer tedaviler işe yaramadığında cerrahi müdahale gerekir. Bunun için vertebroplasti ve kifoplasti yöntemlerine başvurulabilir.

Vertebroplasti Nedir?

Omurga gövdesinde omurga kırıkları ya da kanser metastazlarından kaynaklı olarak yükseklik azalması gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda omurga gövdesinin içine kemik çimentosu olarak adlandırılan polimetilakrilat enjekte edilir ve omurga içerisindeki kemiğin kuvvetlendirilmesi sağlanır. Kullanılan malzeme toz ve sıvı karışımından elde edilir.

Önce macun kıvamında olan bu madde, uygulama sonrasında kemik dokusu gibi sertleşir. Sertleşme aşamasında ortaya çıkan yüksek ısı omur içinde bulunan sinirleri tahrip ederek ağrıyı dindirir. Ayrıca kırık bölge de yapışarak tamir edilmiş olur. Vertebroplasti ancak omurgada meydana gelen çökmenin omurganın normal yüksekliğinin üçte birinden fazla çökmediği durumlarda uygulanır.

Vertebroplasti omurga kırıkları ve kanser metastazı dışında omurga anjioması ve myeloma gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Vertebroplasti Nasıl Uygulanır?

Vertebroplasti sürecini operasyonun öncesi, operasyon ve operasyon sonrası olarak üç gruba ayırabiliriz. İşlemden önce yapılması gerekenleri, operasyonun uygulama adımlarını ve operasyondan sonra yapılması gerekenleri şu şekilde açıklayabiliriz:

Kifoplasti ve Vertebroplasti

Vertebroplasti İşleminden Önce Yapılan Hazırlıklar

 • Omurgadaki ağrının kesin yerinin tespit edilebilmesi adına fiziksel muayene ve aynı zamanda MR ya da BT taraması istenir.
 • Kullanılan ilaçlar ve alerjik reaksiyonlar hakkında doktora bilgi verilmelidir. Örneğin Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ya da bitkisel takviyeler alıyorsanız, bunları operasyondan 4 gün önce kesmeniz gerekir.
 • Grip ya da sinüzit gibi herhangi bir enfeksiyon durumunuz ya da yüksek ateş gibi bir sorun yaşıyorsanız bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir.
 • Tüm tetkik sonuçlarını ve filmlerinizi yanınızda bulundurun.
 • Operasyondan 4 saat önce sıvı ve gıda alımını durdurmanız gerekir.
 • Yanınızda operasyondan sonra size yardımcı olabilecek bir refakatçi bulundurun.

Vertebroplasti Uygulama Adımları

 • Uygulama öncesinde hastaya sedasyon işlemi yapılır ve antibiyotik verilir,
 • Hasta skopi masasına yüz üstü yatar,
 • Skopi sayesinde işlemin yapılacağı bölge görüntülenir,
 • Giriş bölgesine lokal anestezi uygulanır,
 • Küçük bir kesi açıldıktan sonra enjeksiyonun gerçekleştirileceği iğne kemiğe ulaşana dek ilerletilir,
 • İğne aracılığıyla hazırlanmış olan kemik çimentosu enjekte edilir.

Bu işlem genellikle tek bir enjeksiyon ile sonlandırılır. Fakat çimentonun kemik içerisindeki hareketine bağlı olarak hekim ikinci bir enjeksiyon yapmaya karar verebilir. İşlem tamamlandıktan sonra hasta aynı pozsiyonda bir saat kadar yatırılır ve ardından yatağa alınır.

Vertebroplasti Uygulaması Sonrası

Hastalar operasyondan oluşabilecek komplikasyonların kontrol altına alınabilmesi için hastayı 1-2 saat müşahede altında tutar. Operasyondaki sonra 72 saat boyunca hastanın ağrıları olabilir ve bu durum normal kabul edilir. Vertebroplasti işleminin başarı oranı yüksek olmasına rağmen nadir de olsa kırık, pulmoner emboli olarak da adlandırılan akciğer damarlarında tıkanıklık, kısmi ya da tam felç, kaburga kırığı, çimentonun omurga çevresindeki dokuya kaçması ile meydana gelen ağrı ve çimentonun disk aralığına kaçmasına bağlı bel ağrısı gibi risk faktörleri bulunur.

Vertebroplasti İşlem Süresi Ne Kadar?

Vertebroplasti işlemi sırasında enjekte edilen kemik çimentosunun sertleşmesi yaklaşık olarak 1 saat sürer ve hasta bu süre zarfında hareket etmemelidir. 2 saat sonunda ise sırt üstü yatış şekline geçebilir. İşlem sonrasında doktorlar tarafından 1 hafta istirahat önerilir.

Vertebroplasti işlemi onay vermeyen hastalara uygulanmaz. Aynı zamanda şu hastalıklara sahip bireylere uygulanması önerilmez: Kan pıhtılaşma bozuklukları, enjeksiyonun yapıldığı bölgede lokal enfeksiyon oluşumu, kemiğin dış yüzeyinde harabiyet ya da sinirlerin omurilikten çıktığı deliklerde darlık, sinirlerde omurganın baskı görmesine bağlı bozulma, omurganın arka duvarında bozukluk.

Doğru uygulandığı zaman son derece etkili bir yöntem olan vertebroplasti sonrası hastalar kendilerini çok çabuk toparlar. Korse kullanımı ya da benzer yöntemler kullanılarak hastanın iyileşmesi haftalar sürer. Fakat vertebroplasti işleminde iyileşme hızlı şekilde gerçekleşir.

Kifoplasti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kifoplasti işlemi vertebroplasti işlemine çok benzer. Bu işlemde özel bir alet ile kırığın oluştuğu bölgeye girilir, aletin ucundaki balon şişirilerek bölgenin kırıktan önceki haline dönmesi sağlanır ve ardından kemik çimentosu enjeksiyonu gerçekleştirilir.

Osteoporoz yani kemik erimesi ve tümöre bağlı gelişen durumlarda uygulanabilen kifoplasti, patlama kırıkları meydana geldiği zaman uygulanabilir bir yöntem değildir. Hem vertebroplasti hem de kifoplasti alanında uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından uygulandığı sürece yüksek başarı oranlarına sahiptir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp