Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Yanlış Zayıflama Yöntemleri Omurga Sağlığını Nasıl Etkiler?

Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte diyete ve spora olan ilginin artması, kısa süreli sonuçlar doğururken omurga sağlığını olumsuz yönde etkiler. Aniden ve hızla verilen kilolar, sinirlerin yıpranmasına bağlı olarak omurga zedelenmelerine yol açar. Ayrıca bilinçsizce ve aşırı zorlamayla yapılan hareketler de geri dönüşü olmayan omurga tahribatlarına neden olur. Bu nedenle zayıflarken ve egzersiz yaparken bilinçli davranmak, omurga sağlığına dikkat ederek özel bir program hazırlamak önemlidir.

Yanlış Zayıflama ve Omurga Sağlığı

Ani kilo değişiklikleri başta fıtık olmak üzere pek çok soruna zemin hazırlayabilir, bu nedenle her şeyde olduğu gibi kilo vermenin de kontrollü şekilde gerçekleşmesi gerekir. Hızlı kilo verme amacıyla başlanan şok diyet programları en başta bağışıklık sistemi için zararlıdır ve sindirim sistemi, kan akışı gibi pek çok fonksiyonun zarar görmesine neden olabilir.

Ek olarak kullanılan zayıflatıcı ilaçlar ve takviyeler de böbreklerin hasar almasına yol açabilir. Buna eklenen yanlış spor alışkanlıkları ise omurganın darbe emme etkisini zayıflatır ve bel kayması, bel fıtığı gibi çeşitli sorunlar meydana getirir.

Hızlı kilo vermek için uygulanan diyetler genellikle belirli besin gruplarını sınırlandırıcı yapıdadır ve sağlıksızdır. Tek tip beslenme yöntemi vücut kaslarının erimesine neden olur ve pek çok bölgeyle birlikte bel bölgesindeki kasları zayıflar. Zayıflayan kaslar, vücudun ani kilo değişiklikleri ile birlikte yeterli omurga desteği alamamasına neden olur. Güçsüzlük, yanlış duruş ve oturuş alışkanlıkları, kas kaybı bir araya geldiğinde omurganın farklı bölgelerinde sinir sıkışmaları, disk kaymaları veya patlamaları yaşanabilir.

Omurga sağlığı için aşırı düşük kalorili ya da karbonhidrat miktarı kısıtlı olan diyet programlarından uzak durmak önemlidir. Bu tip diyetler, vücudun glukoz depolarını hızlı kullanmasına sebep olur.

Dışarıdan yeterli protein alınmaması halinde vücut gerekli glukozu başka yerlerden karşılamaya çalışır ve kendi kaslarını tüketmeye başlar. Bu sırada kasların erimesiyle birlikte glikojen ve proteinin yanı sıra su çıkışı olur, fazla su idrarla atılırken kas proteinleri vücut enerjisi için kullanılır.

Bütün bu durumlar vücutta sonradan tamir edilemeyecek ciddi hasarlar bırakabilir, bu nedenle şok diyet programlarının uygulanması hem omurga sağlığı, hem de diğer vücut mekanizmalarının sağlığı adına fazlasıyla tehlikelidir.

omurga-sağlığı ve zayıflama

Omurga Sağlığı Nasıl Korunur?

Bunların yanı sıra omurga sağlığını korumak için beslenmenin ve genel yaşam standartlarının sağlıklı olması önemlidir. Bunun için tek tip ve hızlı kilo verdiren yöntemler yerine düzenli egzersiz ile sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması gerekir. Omurga sağlığını korumak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gerginlik ve stres bel bölgesini etkileyerek zayıflatır, pozitif düşünmek ise disklerdeki sinir sıkışma riskini azaltır.
 • Derin ve yavaş yavaş nefes almak kas ve dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar, aynı zamanda zihnin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Doku ve kasların yeterli oksijen alması ise daha iyi çalışarak güçlenmelerini sağlar.
 • Doğru postür alışkanlıkları geliştirmek omurga sağlığını korumanın temel prensiplerindendir. Otururken ve ayakta dururken omurganın dik ve doğal konumunda bulunması bölgedeki kasların gelişmesine de yardımcı olur.
 • Aşırı kilolar bel bölgesine fazla yük bindirerek eğilme ve hasarlara neden olur. Dolayısıyla ideal kilo aralığında olmak omurga sağlığını olumlu şekilde etkiler, ancak kilo verme adımlarının sağlıklı ve yavaş yavaş planlanması önemlidir.
 • Ağır taşımak, yük kaldırmak ve ani hareketler yapmak omurganın hasar almasına neden olabilir, bu nedenle ağırlıkların bele yük bindirmeden kaldırılması gerekir.
 • Yumuşak ve yavaş hareketler yapmak omurganın zorlanmadan esnemesini sağlar, böylece şok emici etki gösterir.
 • Yetişkin bir bireyin günde 2-2.5 litre su içmesi önemlidir. Yeterli su içilmediğinde omurga kasları ile diskleri zayıflar, bölge hasarlara açık hale gelir.
 • Sigara içmek omurga yapılarının yeterli besin ile oksijeni alamamasına neden olur. Aynı riske neden olan bir diğer durum da sağlıksız ve yetersiz beslenmedir. Omurganın zedelenmelere açık olmaması için düzgün, sağlıklı ve yeterli şekilde beslenmek önemlidir.
 • Yoga ve pilates gibi vücuda esneklik, denge ve güç sağlayan hareketler düzenli uygulandığında omurga kasları gelişir. Vücut kendini daha iyi taşımaya başlar ve doğru postür alışkanlıkları kazanılır. Ayrıca bu hareketler bölgedeki ağrıların azaltılmasında da etkilidir ve alternatif tedavi yöntemi olarak sıklıkla kullanılır.
 • Masabaşı işlerde çalışırken çalışma alanının sağlıklı oturmaya izin verecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Bunun için ortopedik ve destekli sandalyeler, bel yastıkları, doğru yükselikte masa ve bilgisayar kullanımı gibi yeni ayarlar yapılmalıdır. Ayrıca uzun süre oturmaktan kaçınılması ve ara sıra ayağa kalkarak bel ve bacak bölgelerini rahatlatmak gerekir.
 • Yetersiz uyku omurga kaslarının yeterince dinlenememesine neden olur ve bel ya da sırt ağrıları oluşturur. Günde en az 8 saat uyumak vücut yapılarının yeterince dinlenmesine yardımcı olur.
 • Gebelik döneminde vücudun aniden kilo alması nedeniyle omurga olumsuz şekilde etkilenir. Bu dönemde uyku ve oturma alışkanlıklarının ağırlığa göre planlanması, hareketlerde dikkatli olunması önemlidir.

Spor ve Egzersizin Omurga Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite iskelet ve kas sistemi açısından oldukça faydalıdır, aynı zamanda vücutta kalori açığı yaratarak kilo vermeye yardımcı olur. Mutluluk veren serotonin hormonu da egzersiz sırasında salgılanır ve kişinin psikolojisi olumlu yönde etkilenir

Planlı ve kişiye uygun bir egzersiz planı sağlıklı beslenme ile desteklendiğinde ani kilo değişiklikleri olmadan, omurga sağlığı korunarak kilo kaybı sağlanır.

Düzenli egzersizin sağladığı diğer faydalar ise şunlardır:

 • Duruş bozukluklarını giderir.
 • Kas, kemik ve eklemleri güçlendirir.
 • İskelet kas sistemine bağlı ağrıları azaltır.
 • Düşme ve zedelenme risklerini azaltır.
 • Kemik yoğunluğunu artırır.
 • Daha zinde ve enerjik hissetmeyi sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Vücudun fit ve ideal bir görünüm kazanmasını sağlar.

Omurga Sağlığını Korumak İçin Egzersiz Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün bunlarla birlikte omurga sağlığını korumak için egzersiz sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar da vardır. Tıpkı yetersiz beslenme gibi, dikkatsiz yapılan egzersizler de kalıcı omurga hasarlarına neden olabilir. Bu nedenle doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yanı sıra, planlı bir egzersiz sisteminin de geliştirilmesi önemlidir.

Dengeli kilo vermek omurgaya binen aşırı yükün hafifletilmesini sağlar, düzenli spor alışkanlığı da bu süreci destekler. Spora başlamadan önce genel bir sağlık muayenesinden geçmek ve herhangi bir omurga sorunu olup olmadığının öğrenilmesi önemlidir. Bel problemleri, iskelet kas sistemi sorunları veya diğer problemlerin önceden bilinmesi yapılacak egzersizin de buna göre planlanmasını sağlar. Bu aşamada fizyoterapist desteği alarak hareketlerin yapılması omurga zedelenmelerini önlemeye yardımcı olur.

Herhangi bir sorun olmadığı durumlarda ise egzersize başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekir. Isınarak başlanan hareketler sonrasında disk ve kasların aşırı zorlanarak yıpranması engellenir. Dayanıklılık, denge, kuvvetlendirme ve esneme hareketlerinin doğru planlanmasıyla birlikte omurga iskelet kas yapılarına bağlı sorunlar giderilebilir. Aynı zamanda oluşacak pek çok risk faktörü de ortadan kaldırılır. Bu nedenle kilo verme ve egzersiz aşamalarında mutlaka uzman hekim kontrolünden geçerek omurga sağlığına zarar vermeyecek tercihlerin yapılması önerilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp