Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bel ve Boyun Kanal Daralması

İnsanın vücudunu bir yapı gibi düşünecek olursanız, bu yapının taşıyıcısı olan parça ise omurgadır. Omurgada meydana gelebilecek en ufak bir sıkıntı bile çok ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Çünkü hareket etmemizi sağlayan sinir dokuları da bu omurga içerisinde yer alır.

Omurganın içerisinde yer alan ve içinden sinir dokularının geçtiği kanallarda meydana gelebilecek bir daralma, sinir dokusuna baskı yapar ve böylelikle felce kadar varabilen çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum hem bel, hem de boyun bölgesinde meydana gelebilir. Peki bel boyun daralması nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri ne şekilde? Hep birlikte bu soruların cevaplarını araştırmaya başlayalım...

Bel ve Boyun Kanal Daralması Nedir?

Omurga, insanın dik durmasını sağlayan bir yapı olarak içinden omuriliğin geçtiği omurilik kanalını da içerir. Bu kanala aynı zamanda spinal kanal da denmektedir. Lomber dar kanal olarak da adlandırılan bel kanal daralmasında, omurganın içinde bulunan omurilik kanalı daralır ve böylelikle omurilik ve bacaklara giden sinirlerin sıkışmasına neden olur.

Boyun kanal daralması da boyun bölgesinde benzer şekilde gerçekleşir. Servikal dar kanal olarak adlandırılan boyun kanal daralmasında omurilik ile kollara ve bacaklara giden sinirler sıkışır ve bu da ciddi problemler yaratabilir.

Peki bel ve boyun kanal daralması neye bağlı olarak gelişir? Yaşın ilerlemeye başlaması ile birlikte omurların arasında bulunan diskler, sahip oldukları süngerimsi ya da elastik yapıyı kaybetmeye başlar.

Böylelikle içlerinde daha uz su tutarlar. Bu durum disk yüksekliğinin azalması ve buradaki sertleşen diskin omurilik kanalına doğru şişmesine neden olur. Böylelikle kanal daralması ortaya çıkar. Şöyle ki, bir borunun içinde nasıl ki kireç birikip borunun iç yüzeyini daraltıyorsa, bel ve boyun kanal daralmasında da benzer bir durum meydana gelmektedir.

Bel ve Boyun Kanal Daralmasının Belirtileri Nelerdir?

Bel kanal daralmasında ortaya çıkan belirtiler ile boyun kanal daralmasında ortaya çıkan belirtiler çoğu zaman benzer olsa da, bu belirtileri birbirinden ayrı olarak değerlendirmekte fayda var.

İlk olarak, bel kanal daralması meydana geldiğinde ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

  • Sırtta ağrı ya da hiç kaybı,
  • Bacaklarda kramp, ağrı ve uyuşma hissi ile birlikte güçsüzlük,
  • Kısa bir süre yürüdükten sonra artık yürüyemeyecek hale gelme,

Hastaların uzun süre ayakta kaldıkları zaman ya da uzun bir mesafe yürüdükten sonra şikayetleri artabilir.

Hastaların hissettikleri ağrılar bazen tamamen yok olurken, bazen şiddetlenebilir.

Boyun kanal daralmasında ortaya çıkabilecek olan belirtileri ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Ellerin daha güçsüz şekilde çalışmaya başlaması,
  • El becerilerinin azalması (eşyaları yere düşürmek, gömlek ilikleyememek, düzgün yazı yazamamak vs.),
  • Denge kaybı ya da bir yerlere tutunarak yürüyebilme,
  • Kol ve bacaklarda kuvvetsizlik ya da hissizlik,
  • İdrar ve dışkıyı tutmakta zorlanma.

Tüm belirtiler kendisini gösterdiği zaman omurilik ya da sinirler ile ilgili bir sorundan bahsedilebilir. Omurga ile ilgili olarak en yaygın yaşanan problemlerden biri de bel ve boyun kanal daralması olarak karşımıza çıkıyor.

Bel ve Boyun Kanal Daralması Tedavi Yöntemleri

Hem bel kanal daralması hem de boyun kanal daralması için ilk olarak cerrahi olmayan yöntemler uygulanır. Bu yöntemler arasında yaşam tarzı değişiklikleri ve fizik tedavi bulunur.

Bu süreçte fizik tedaviye ek olarak kas gevşetici ya da ağrı kesici gibi ilaçların kullanılması önerilebilir. Bir süre hastanın takibi yapıldıktan sonra eğer herhangi bir iyileşme gözlenmiyor ve rahatsızlık devam ediyorsa, bu durumda cerrahi işlemler düşünülebilir.

Bel ve boyun kanal daralması hastalıklarında en sık uygulanan cerrahi yöntem dekompresyondur.

boyun kanalı daralmasi

Dekompresyon işlemi sayesinde hastanın sinir dokularına baskı yapan dar kanalın genişletilmesi sağlanır. Son derece kritik bir operasyon olduğu için, alanında uzman ve bu deneyimli bir cerrahın gerçekleştirmesi son derece sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp