Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Fibromiyalji

Her ne kadar sağlık teknolojileri ve tıp çok büyük bir ilerleme kat etmiş olsa da, bazı hastalıkların kesin nedenleri tam olarak tespit edilemiyor. İşte söz konusu hastalıklardan biri de fibromiyalji. Genellikle kendisini şiddetli ağrılarla gösteren fibromiyalji, günlük yaşam içerisinde oldukça zorlayıcı olabiliyor. Peki fibromiyalji nedir, kendisini nasıl gösterir ve tedavi edilebilir mi? Hep birlikte bakalım...

Fibromiyalji Nedir?

Kronik bir rahatsızlık olarak değerlendirilen fibromiyalji, kas ve kemiklerdeki ağrı ile kendisini gösterir. Fibromiyalji meydana geldiği zaman vücutta genel hassasiyet alanları oluşur. Aynı zamanda romatizmal bir ağrı sendromu olarak da değerlendirilebilir.

Toplumun yaklaşık olarak yüzde 3’lük diliminde görülen bu hastalık, yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilir. Fibromiyaljinin görülme sıklığı kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazladır. Fibromiyalji genellikle başka hastalıklarla karşılaştırılır çünkü bilinen net bir nedeni yoktur.

Uzun süre devam edebilen bir hastalık olan fibromiyaljinin tedavisi, oldukça zorlayıcı olabilir. Çünkü nedenlerini tespit etmek zordur. Tedavi sürecinde genellikle ilaçlar kullanılmakta, manuel tedavi yöntemlerine başvurulmakta ya da yaşam tarzında değişiklikler yapılmaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 1.3 milyon fibromiyalji hastası olduğu düşünülmektedir.

Fibromiyaljinin Nedenleri

Fibromiyaljinin kesin olarak hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilememiştir. Enfeksiyon, stres ya da travma gibi durumlara bağlı olarak gelişebileceği gibi, kalıtsal nedenlerle de ortaya çıkabilir. Örneğin yakın akrabalarında fibromiyalji bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimalleri 8 kat daha fazladır. Bir diğer yandan bazı sebepler dolayısıyla ağrı eşiğinin düşmesi ile birlikte, önceden acı vermeyen durumlar acı vermeye başlamış olabilir. Günümüzde fibromiyalji rahatsızlığına sebep olduğu düşünülen faktörler ise şu şekilde listelenmiştir:

 • Enfeksiyonlar: Çeşitli enfeksiyon hastalıklarının fibromiyaljiye neden olduğu ya da belirtilerin daha kötü hale gelmesini sağladığı bilinmektedir.
 • Stres ve Travma: Fibromiyaljiye neden olabilecek hormonal bozukluklardan biri strestir. Fiziksel ya da duygusal travmaların yarattığı stresin insan vücudunda uzun süreli etkileri görülebilmektedir.
 • Genetik Faktörler: Aile üyeleri arasında fibromiyalji görülme ihtimali bulunuyor.
 • Kişilik Yapısı: Küçük olaylardan çabuk etkilenebilen, hassas bir yapıya sahip olan kişilerde fibromiyalji gelişme ihtimali normal insanlara oranla daha yüksek.

Tüm bunların dışında grip ve zatürre ile birlikte salmonella ve shigella gibi bakteriler sebebiyle ortaya çıkan sindirim sistemi enfeksiyonlarının fibromiyaljiye neden olabileceği bilinmektedir.

Fibromiyalji-nedir

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyaljinin en yaygın görülen belirtisi hassas bölgelerde görülen ağrıdır. Fibromiyalji ile birlikte ortaya çıkabilecek olan diğer belirtileri ise şu şekilde listelemek mümkün:

 • Uyku problemleri ve yorgunluk,
 • Kaygı ve depresif ruh hali,
 • Uzun süre uyumaya rağmen hala uykusuz ve yorgun hissetmek,
 • Odaklanmada ya da dikkat kesilmeden zorluk yaşamak,
 • Baş ağrısı,
 • Nefes almada zorlanma,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Alt karın bölgesinde ağrı,
 • Egzersiz sırasında çabuk yorulma.

Bu belirtilerin ortaya çıkması, kişilerin fibromiyalji hastalığına yakalandığı göstermez. Yalnızca fibromiyaljiye işaret edebilir. Kadınlarda görülen fibromiyalji belirtileri, erkeklere oranla daha belirgindir. Kadınlarda regl dönemi ağrıların şiddetlenmesine neden olabilir. Menopoz dönemi de fibromiyalji belirtilerinin artmasına neden olabilir.

Fibromiyalji Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji tanısı koymak oldukça zordur. Çünkü ortaya çıkan belirtiler, başka hastalıklarda da ortaya çıkabilecek türden belirtilerdir. Doğrudan fibromiyaljiyi teşhis edecek bir test bulunmadığı için, çoğu zaman başka hastalıklar ile karıştırılabilir. Yine de tanı için şu yöntemlere başvurulabilir:

 • Hastanın hikayesini dinleyerek fiziki muayenesini gerçekleştirmek,
 • Laboratuvar testleri,
 • Kas ve eklem kuvveti muayenesi.

Bu testler sonucunda eğer fibromiyalji tanısı konduysa, doktor tarafından çeşitli tedavi yöntemleri önerilebilir.

Fibromiyalji-belirtileri-ve-tedavisi

Fibromiyalji genellikle ilaç tedavisi ile tedavi edilen bir hastalıktır. Tedavi sırasında ağrı kesiciler, antiepileptik ilaçlar ve antidepresanlar kullanılabilir. İlaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi ve manuel tedavi yöntemlerinden de faydalanabilir.

Aynı zamanda hastalara bazı yaşam tarzı değişikliklerine gitmeleri de tavsiye edebilir.

Örneğin akupunktur yaptırmak, meditasyon ya da yoga yapmak, masaj terapisine gitmek, dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulamak, düzenli egzersiz yapmak ve yeterince uyumak bunlardan bazıları.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Fibromiyalji Nedir? Belirtileri ve Tedavisi”

 1. Sude says :Cevapla

  Merhabalar ben 27 yaşındayım. Eklemlerim mi kaslarım mı ağrıyor bilemiyorum. Zamanla düzelir sandım ama bir türlü geçmiyor. Fibromiyalji ile ilgili birçok yazı okudum sanırım bende var. Eskiden yaptığım sporları yaparken bile yoruluyorum. Garip bir ağrı başlıyor nedenini asla bilmediğim. Kahvaltılarımı düzenli yapmama rağmen sürekli yorgunum. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp