Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Lumbar Steroid İnjenksiyonu

Kifoz, omurga öne doğru eğriliğini ifade etmektedir. Kifoz aslında normal bir terimdir. Kifoz'a geçiş, kambur gelen ve beraberinde kifos'tan dönüştürülmektedir.

Epidural steroid enjeksiyonları (ESI'ler), birçok bel ağrısı ve bacak ağrısı durumu için yaygın bir tedavi seçeneğidir. Onlarca yıldır kullanılmaktadırlar. Siyatik ve bel ağrısının cerrahi olmayan yönetiminin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilirler.

Enjeksiyon, epidural steroid enjeksiyonu olarak adlandırılır çünkü lokal anestezik ve steroid ilacı doğrudan omuriliği ve sinir köklerini çevreleyen epidural boşluğa enjekte etmeyi içerir.

Bel fıtığı, kanal daralması , beldeki kireçlenmelere bağlı olan bel ve bel bacak ağrısında skopi eşliğinde güvenle uygulanabilir.

Epidural Steroid Enjeksiyonunun Amaçları:

  • Sinir köklerinin içindeki ve çevresindeki iltihabı azaltarak ağrıyı kontrol edin
  • Alt sırt ve bacaklarda hareketliliği ve işlevi iyileştirir
  • Hastanın kapsamlı bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programına katılmasına ve ilerlemesine izin verir
  • İlaçlar ve fizik tedavi gibi bir dizi cerrahi olmayan tedavi denendikten sonra ve ameliyat düşünülmeden önce epidural steroid enjeksiyonu önerilebilir.

Epidural Enjeksiyon Yaklaşımları

Bu tip enjeksiyon, doğrudan spinal sinir(ler)in yakınındaki ağrılı bölgeye güçlü anti-inflamatuar etkileri olan bir steroid ilacı verdiğinden, akut ve belirgin ağrı rahatlaması sağlayabilir. Aşağıdaki yaklaşımlardan herhangi biri kullanılarak epidural enjeksiyon yapılabilir:

Transforaminal yol: Bu teknik, steroid solüsyonunun, sinirin tahriş olma ihtimali olan alanın yakınında, epidural boşluğa hassas bir şekilde verilmesini sağlar. Bu enjeksiyon tekniği, iltihabı ve ağrıyı kontrol etmek için belirli sinir köklerini hedefler.

İnterlaminar yol: Bu teknikte iğne omurganın arkasından girilir ve ilaç epidural boşluğa bırakılır. Bu yöntem daha az kesindir çünkü ilacı hedef sinir kökü yakınına bırakmaz ve steroid solüsyonu epidural boşluk içinde yayılmakta serbesttir.

Kaudal yol: Bu genel bir yaklaşımdır, uygulanması kolaydır, ancak ilaç doğrudan epidural boşluktaki ve sinirlerin etrafındaki ağrının kaynağına gitmez. Kaudal yaklaşım daha az etkili olabilir, ancak daha güvenli ve uygulanması daha kolay kabul edilir. Bu yöntem, yaygın veya yaygın ağrının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Lumbar Steroid İnjenksiyonunun Etkinliği

Mevcut araştırmalar, hastaların %70 ila %90'ında bu enjeksiyonlardan ağrının bir haftadan bir yıla kadar geçen sürelerde rahatlama sağlayan olumlu sonuçlar göstermektedir. İyi bir ilk yanıt görülürse, iyileşme olduğunda ikinci bir enjeksiyon düşünülebilir. İlk enjeksiyondan itibaren azalmaya başlar. Tipik olarak, 12 aylık bir süre içinde en fazla 3 enjeksiyon yapılabilir.

Lumbar Steroid İnjenksiyonunun Tekniği

Lumbar-Steroid-İnjenksiyonu

Enjeksiyon genellikle hasta bir floroskopi (canlı röntgen) masasında yüzüstü pozisyonda yatarken yapılır. İşlem 10-20 dakika kadar sürebilir.

Enjeksiyonu uygulamak için hastanın şikayetlerine ve bu durumu açıklayan patolojiye göre transforaminal, interlaminar veya kaudal bir yol kullanmaya karar verilir.

Skopi dediğimiz görüntülüme cihazıyla eş zamanlı iğne hedef noktaya yerleştirilir.

Ardından, mutlaka kontrast madde verilerek ilacın yayılma yeri bir nevi test edilir.

Ardından steroid ve lokal anestetik karışımı verilerek işleme son verilir.

İlaç epidural boşluğa girerken karıncalanma veya hafif yanma hissi veya basınç hissi yaşanabilir. Enjeksiyon tamamlandığında, tahriş ve rahatsızlık genellikle birkaç dakika içinde kaybolur.

 

Hasta genellikle bir derlenme odasında 30 dakika ile bir saat arasında izlenir ve evine gönderilir. Başarı oranı uygun seçilmiş hastalarda %80-90 arasındadır etkisi 3 ay ile 1 yıl arasındadır.

Korse, özellikle henüz iskelet olarak olgunlaşmamış hastalarda, kifoz için yaygın olarak kullanılır. Amaç, hızlı büyüme zamanlarında daha fazla ilerlemeyi önlemektir.

Korse yetişkin hastalar için etkili bir tedavi değildir. Korse, skolyoz hastalarında kullanılana benzerdir. Bununla birlikte, her omurga farklı olduğu için korsenin yeri veya tipi farklılık gösterebilir ve bu nedenle her korse hastaya özel olarak ayarlanmalıdır.

Korse ihtiyacı olanlar için genellikle torakolomber (TLSO) korse veya Boston korsesi önerilir. Hastanın vücuduna özel olarak oturur ve kalıplanır. Bu tip korse kıyafetlerin altına takılabilir ve hastalar yine de spor ve diğer aktivitelere katılabilir.

 

kifozis-kamburluk-belirtileri ve tadavisi

Ameliyatsız yöntemlerle düzelmeyen semptomatik veya şiddetli kifozu olanlar için cerrahi bir seçenektir. Düzeltici cerrahi genellikle, eğriler röntgende ölçülen 80 ila 90 dereceden daha büyük olduğunda önerilir.

Bazen kifoz orta veya alt sırta kadar uzanabilir ve bu durumlarda 60-70 derece kifozlu olanlar için daha erken ameliyat önerilebilir. Cerrahi ayrıca şiddetli veya engelleyici sırt ağrısı olanlar için veya kifoz omurilik veya sinirlerin sıkışmasına neden olduğunda bir seçenek olabilir.

Cerrahisinde iyi bir planlama gerektirir, hastanın var olan patolojisne göre ameliyat teknikleri değişkenlik gösterir ve vidalı stabilizasyon dediğimiz ameliyat gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp