Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.8]

Omurga Kırığı

Pek çok insanda, pek çok faktöre bağlı olarak omurga kırıkları meydana gelebilir. Söz konusu faktörler bazen bir trafik kazası, bazen de osteoporoza bağlı gelişen kemik erimesi olabilir. Her durumda, acil olarak tedavi edilmesi gereken hassas bir durumdur. Peki omurga kırıkları ne şekilde ortaya çıkar? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hep birlikte inceleyelim...

Omurga Kırıkları Ne Şekilde Ortaya Çıkar?

Omurga kırıklarının yaklaşık olarak yüzde 70’lik kısmı sırt ve bel bölgesinde görülür. Kaza ya da yaralanma gibi durumlarla meydana gelebilecekleri gibi, kemik erimesi ile ya da kemikteki yorgunluğa bağlı olarak gelişen stres kırıkları sonucu da ortaya çıkabilirler.

Hafif bir yumuşak doku travması ya da omurilik yaralanmasına sebep olabilecek şekilde de ortaya çıkabilirler. Omuriliğin yaralandığı durumlarda felç meydana gelebilir.

Omurga kırıklarında en sık karşılaşılan kırık şekli, omurun ön kısmının çökmesi ile meydana gelen çökme kırıklarıdır. Omurga üzerine binen yükün artması ile meydana gelen patlama kırıklarında ise, omurga üzerindeki baskının şiddeti artarsa omurilik zedelenebilir.

Patlama kırıklarında omurilik zedelenmesi ve felç görülme ihtimali çok daha yüksektir. Omurga üzerine binen yükün çok daha artması ile birlikte yalnızca kemikler kırılmakla kalmaz, aynı zamanda disklerde, bağlarda ya da eklemlerde de yaralanmalar ortaya çıkabilir.

Kırıklı çıkık olarak adlandırılan bu durumda genellikle omurilik yaralanması da görülür. İyileşmesi daha zor olan bu tip omurga kırıkları meydana geldiği zaman genellikle cerrahi müdahale gerekli olur.

Omurga kırıklarının sıklıkla ortaya çıktığı durumları ise şu şekilde listelemek mümkün:

 • Düşme, spor ya da farklı nedenlerle gerçekleşen kazalar (ateşli silah yaralanmaları, trafik kazası, yüksekten düşme vs.),
 • Omurga tümörleri,
 • Osteoporoz

Omurga kırığı yaşayan hastaların yüzde 80’ini 18 ila 50 yaş arasındaki hastalar oluşturur. Erkeklerde omurga kırığı meydana gelmesi ihtimali, kadınlara oranla 4 kat daha fazladır.

Omurga Kırığının Belirtileri

Omurga kırığında belirtiler, vakanın şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Bu belirtileri erken dönem ve geç dönem olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür:

 • Erken dönem belirtiler: Boyun, bel ve sırt bölgesinde ağrı ile birlikte kas spazmı gelişebilir. Eğer omurilikte yaralanma mevcutsa uyuşukluk, bacaklarda ve kollarda hissizlik, idrar ya da dışkı kaçırma, güç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Geç dönem belirtiler: Eğer sinir yaralanması meydana gelmemişse, omurga bölgesinde eğrilik yani kifoz oluşması ile birlikte şiddetli ağrı görülebilir. Sinir yaralanması durumunda ise felç meydana gelebilir.

 

Herhangi bir sebeple travma geçiren ve omurgasının herhangi bir noktasında ağrı hisseden hastalarda, bilinç kaybı gibi bir durum yaşanıyorsa, bu durumda vaka omurga kırığı olarak değerlendiriliyor.

Omurga Kırıklarının Tanısı ve Tedavisi

Omurga kırığı meydana geldiği zaman, hastanın nasıl taşındığı ya da hastaneye ne şekilde getirildiği, hasta açısından büyük önem taşır. Nitekim doğru olmayan taşıma teknikleri hastanın felç olmasına ya da sakat kalmasına neden olabilir.

Bu yüzden hastanın ambulans ile ve alanında uzman sağlık ekiplerince taşınması ve hastaneye ulaştırılması büyük önem taşır. Hastanın omurga kırığının ve şiddetinin tespiti için uygulanabilecek tanı yöntemleri şunlardır:

 • Direkt Radyografi
 • Bilgisayarlı Tomografi
 • MR

Bu tanı yöntemleri ile omurga kırığının yeri ve şiddeti teşhis edildikten sonra, uygun tedavi yöntemleri geliştirilir.

Uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Korse ve Alçı Kullanımı: Omurilik ya da yumuşak bağ doku yaralanması olmayan çökme kırıklarında tercih edilir. Tedavi süresi yaklaşık olarak 3 aydır.
 • Enstrümantasyon ve Füzyon: Kırık olan omurganın metal araçlar kullanılarak tespit edilmesi ve dondurulması işlemidir. Bu işlem ile füzyon sağlanması genellikle aylar sürer.
 • Vertebroplasti ve Kifoplasti: Osteoporoz ya da tümöre bağlı olarak gelişen kırıklarda uygulanan minimal invaziv bir tedavi yöntemi yöntemidir. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemde ciltte küçük kesikler açılır. Bu kesiklerden giren küçük iğneler ile kırık düzeltilmeye çalışılır. Omurganın sağlamlaşması için titanyum kafes ya da çimento konması gerekebilir.
 • Dekompresyon: Bu yöntemde sinir hasarının giderilmesi amaçlanır. Sinir dokularına baskı yapan bağlar, kemik ya da disk gibi dokular cerrahi bir işlem ile çıkarılır. bu işlemden sonra bazı hastalarda stabilizasyon uygulaması yapmak gerekebiliyor.
 • Stabilizasyon: Bu cerrahi işlemde omurgadaki kırıkları düzeltmek için vida ve çubuklar kullanılır. Bu işlem ile hastalar daha erken hareket etmeye ve fizik tedavi yöntemlerine başlayabilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tedavi yöntemlerinden biri ya da birkaçı, meydana gelmiş olan omurga kırığının durumuna göre belirlenir. Hayati tehlike yaratabilecek bir durum olduğu için, hastaların vakit kaybetmeden, acil bir şekilde tedaviye başlamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Omurga Kırıklarının Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi”

 1. Sinan says :Cevapla

  Merhaba geçen yıl bir kaza sonucu omurga kırılması yaşadım. Hâlâ etkisini görüyorum. Sizce beslenme ve düzenli spor iyileşme durumumu nasıl etkiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp