Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bel ve Boyun Ağrıları

Yaşam tarzı ve günlük alışkanlıklar bel ve boyun sağlığını doğrudan etkiler. Özellikle bilgisayar ya da masa başında geçirilen vaktin artmış olması, bu gibi sorunların daha sık yaşanmasına neden olmuştur.

Bel boyun ağrıları travmaya bağlı nedenlerden meydana gelebileceği gibi, duruş bozukluklarından da kaynaklanabilir. Eğer bel ve boyun ağrıları oluştuğu dönemde zamanında önlem alınmazsa, ilerleyen süreçte bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi hastalıkların ortaya çıkması muhtemeldir.

Bel Ve Boyun Fıtığından Korunmak İçin Öneriler

Günlük yaşamınız içerisinde yalnızca birkaç küçük şeyi değiştirerek bile bel ve boyun ağrılarından korunmaya başlayabilirsiniz. Üstelik söz konusu değişiklikler genellikle çok kısa vakit alır.

Bu yüzden günlük yaşantınızdaki rutininizi bozmaz ve işlerinize engel olmaz. Söz konusu korunma yöntemleri ise şunlardır:

Doğru Duruşu ve Doğru Oturma Açısını Ayarlayın

Omurga sağlığının korunması adına dik bir duruş büyük önem taşır. Ayaktayken normal duruşun omurga eğrisine uygun şekilde olması gerekir. Vücut ağırlığı eşit dağıtılmalıdır. Bacakların alt kısmı dizden 90 ila 110 derecelik bir açıyla yerleşmelidir. Baş ise herhangi bir yöne eğik olarak değil, dik durmalıdır.

Bir diğer yandan uzun süre hareketsiz kalmak da bel ve boyun ağrılarına neden olabilir. Örneğin uzun seyahatlerde yarım saatte bir hareket etmek ve oturuş pozisyonunu değiştirmek gerekiyor. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak, bel ve boyun ağrılarının ortaya çıkması riski azalacaktır.

Çalışırken, kitap okurken ya da televizyon seyrederken vücudun uzun süre kötü bir pozisyonda kalması, bakılan objenin yüksekte ya da alçakta olması gibi faktörler kas gerginliklerine neden olur ve bu da bel ve boyun ağrılarının oluşmasına neden olabilir.

Örneğin bel ve boyun ağrıları ile kendisini gösteren fibromiyaljinin de en önemli nedenlerinden biri budur. Bu yüzden bilgisayarınızın göz hizasında olması ve dizlerin 90 derecelik bir açıya gelebilmesi için ayak altına destek konulması önerilir.

bel-ve-boyun-ağrısı

Ağırlıkları Doğru Pozisyonda Kaldırın

Yanlış pozisyonlarda ağırlık kaldırmak ya da ani olarak dönüşler gerçekleştirmek bel ve boyun ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ağırlık kaldırırken ağırlığın dağılımı dengesiz olmamalıdır. Kaldırma sırasında sırtın düz tutulması, dizlerin bükülmesi gerekir. Ayrıca çok fazla eşya varsa bu eşyalar bir arada değil, parça parça taşınmalıdır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için fiziksel aktivite büyük önem taşır. Kasların zayıflaması ağrılara neden olabilir. Vücut hareketlerinin gerçekleşmesi ve doğru postürün sağlanabilmesi için yeteri kadar kas gücü olmalıdır. Bunun için de güçlendirme ve germe egzersizleri faydalı olacaktır. Bir diğer yandan kasları güçlendirmek, kan akışının hızlanmasına neden olur.

Böylelikle hasarlı dokular onarılır ve kas gücü artar. Bunun için yapılabilecek olan egzersizlerin başında yürüme, yüzme ve bisiklet sürme gösterilebilir. Haftada 3 ila 5 gün süreyle bu etkinlikleri yapabilir, günde 10 dakika ile başlayarak ilerleyen günlerde 45 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Bir diğer yandan kilo kontrolünün sağlanması ve düzenli olarak aerobik yapmak da ağrıları kontrol almada etkilidir. Karın kaslarının güçlendirilmesi adına yoga ya da pilates gibi etkinlikler de yapılabilir.

Doktor Tavsiyelerine Uyun

Bel ve boyunda meydana gelen en ufak ağrılarda bile sorunun kaynağının tespit edilebilmesi adına bir doktora başvurmak gerekir. Yanlış hamleler ya da önemsenmeye bel ve boyun ağrısı, daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bel ve boyun ağrılarından korunmak için yukarıda saymış olduklarımız dışında uygulayabileceğiniz diğer yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kemiklerin güçlenmesini sağlamak için dengeli beslenin,
  • Küçük valizler taşıyın,
  • Seyahatler sırasında boyun yastığı kullanın,
  • Ağr ortaya çıktığı durumlarda buz kalıpları kullanın,
  • Uzun süreli çalışmalar sırasında sık sık mola verin.

Tüm bu yöntemleri uygulamak bel ve boyun ağrılarından korunmasına yardımcı olsa da, en doğru tavsiyeler size yine bir uzman tarafından verilecektir.

Uzun süreli bel ve boyun ağrıları zaman içerisinde bel fıtığına ya da boyun fıtığına dönüşebilir. Bu da kronik ve daha ciddi bir sağlık problemi yaşamanız anlamına gelir. Bu sebeple bel ve boyun ağrıları meydana geldiğinde acil olarak bir hekime başvurulması ve uygun görülen tedavi planının hemen başlatılması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP
WhatsApp